09 května 2015

Bílobíle .....


Dnešní nášup fotek bude první z
výběrů focených v různou dobu. Tenhle charakterizuje
bílá barva. Na květech třešní, střemchy nebo okrasné hrušně. Ta
ostatně mně každé jaro předestírá před okny kouzelné divadlo
krásných květů ....

Jedna jahodová jako zástupce přízemních forem


A tady už se díváme do oblak. Spíš tedy do oblohy s květy plané třešně





Když ještě kvetly trnky




Voňavá střemcha. Škoda že nejde zprostředkovat i ta vůně


A teď ta hrušeň ..... je vážně parádní se svými stříbrnými listy a shluky bílých květů s krvavě červenými tyčinkami na převislých větvích










Jedna z prvních jabloňových. Dnes už mi krásně rozkvetly na zahradě všchny jabloně
a vypadají zase jak princezny ve svatebním ....



05 května 2015

Rozhledna Kozlovský kopec .....



Nedělní ráno bylo krásně slunečné a přímo zvalo
k tomu vyrazit někam na výlet. Jenomže s kým. Můj muž na to
není a nikdy nebyl. Dcera která zas je na výlety jak divá, už neni
po ruce, takže zbývalo přesvědčit syna. Jenže než ten se vyhrabal s pelechu
sluníčko už bylo fuč za dost velkou hradbou čedých mraků.
Tak mi to alespoň nemusí být líto, říkala jsem si. Jenže mi to stejně
nedalo a když jsem viděla synovu přítelkyni jak tak trochu ztraceně
přechází domem, řekla jsem si že něco zkusím. Jen tak jsem
lehce naťukla, že mne napadlo zajet si třeba na Kozlovskou
rozhlednu, ale že to stejně nemá cenu protože je ošklivo a stejně by
asi nikdo jiný nechtěl jít. A k mému údivu se toho hned chytla
a vyrukovala na syna že jedem na výlet. On se s despektem na nás podíval
a prohlásil . "Proč jet, můžeme jít!"
"jet, nebo jít to je fuk. Hlavně vyrazit! " opáčila jsem na to já. A tak
se talky stalo. Odjeli jsme autem do města, nechali stát auto
u zdejšího parku Javorka (pro mne to po těch čtyřiadvaceti letech co tu bydlíme
byla premiéra, ještě nikdy jsem tam nebyla protože to je stranou
většiny mých aktivit ve městě) a přes něj jsme se vydali alejí
Maxe Švabinského na stoupání
k vrchu Kozlov kde stojí vysílač jednoho telefonního operátora a zároveň
místní rozhledna. Celou cestu bylo zataženo, ale když jsme přicházeli
ke Kozlovskému vrchu, dokonce se zatáhlo tak že to vypadalo jakoby
mělo snad začít sněžit a pěkně se rozfoukal vítr. Syn začal hned propátrávat
meteoradary jestli se na nás opravdu něco nechystá. Nechystalo. Ale
zima byla tedy ne kopci pěkná. Tak ono 651 m.n.m. je tak trochu znát.
Rozhodovali jsme se jestli vzít nejdřív zavděk teplem v Chatě Maxe Švabinského
která na kopci stojí nebo vlézt na rozhlednu. Nakonec jsme se shodli, že dáme
nejdřív rozhlednu a pak případné občerstvení. Zaplatili jsme dvacku vlezné
a vydali se zdolat 174 schodů na vyhlídkovou plošinu. Celý vysílač může mít tak
cca 50 m výšky a vyhlídková plošina je ve výšce 32,8 m. Schody mají jednu
nevýhodu, protože jsou dost úzké takže se člověku docela motá hlava než
vyleze nahoru. Pokud je pěkně čeká nahoře parádní rozhled, jenže jako
na potvoru bylo pěkně šeredně a vidět nebylo pořádně ani na Rybník
nebo Třebovou. Navíc tam foukalo tak až mne začalo bolet v uších
i hlava. Nacvakala jsem pár obrázků, ale spíš tak blízkého okolí
než nějakých pohledů do kraje. Ale i tak jsem byla moc ráda že jsme
se tam vydali. Syn slíbil že se tam za hezkého počasí vydáme znovu
takže jsem zvědavá jak svůj slib dodrží.
Slezli jsme dolů a s velkou radostí zalezli do zdejší "horské" chaty.
Po krátkém zahřátí jsme vyrazili na zpáteční cestu do města. V parku
jsme vyzkoušeli pár posilovacích strojů které jsou zde nainstalované
a já zalitovala že to nemám blíž. Musím říct že něco takového bych klidně
brala na zahradě. Je to paráda si takhle na čerstvém vzduchu protáhnout
tělo dost zábavným způsobem. Proč se potit v posilovně když se může
člověk pěkně potit na zahradě na vzduchu. Když jsme se dostatečně vyblbli,
hupli jsme do auta a náš čtyřhodinový výlet skončil. Tak doufám, že se
za hezkého počasí zas na rozhlednu vydáme .....



Pod Kozlovským kopcem je velká chatová oblast


Nad vískou Kozlov


A samotná víska


Je to taková zevlovačka. Autobus staví na kopci nad vsí, domků jen pár .....



A jsme na horách ...... Chata Maxe Švabinského. Kdo neví že je "jen" 600 m.n.m by řekl že se
ocitl někde v Orlických horách na hřebenech. A zároveň náš cíl, rozhledna ....




Schody jsou opravdu úzké


A když jste nahoře a zadaří se, tak můžete vidět tohle všechno


Jenže my viděli tohle ..... jinak tady by jste viděli právě směrem k Pardubicím a Vysokému Mýtu



Tam někde by měla být Velká Deštná



Pohledy na Třebovou



A tady za dráhou je Rybník (dráha a její části jsou ty dlouhé budovy v popředí)


Pohled směrem k Litomyšli


A Třebová z větší blízkosti, při zpáteční cestě




04 května 2015

Památný strom pod Kozlovským vrchem ....


Když jsem
si něco vymyslela
tak by byla ostuda kdybych
se toho neúčastnila.A tak přidávám první
příspěvek
do nové soutěže
o stromech. Už když jsem šla
na procházku s úmyslem nějaký nafotit
tak jsem zjistila že to zas taková sranda není.
stromů
plný les a jak najít takový, který by
stál za to ho vyfotit a představit početnému
blogerskému publiku. Ale včera při dalším výletu
jsem ho našla! Tedy najednou se přede mnou zjevil v
zatáčce a mě bylo jasné že to je ten pravý. Krásný, rozložitý
s kroucenými
větvemi v
jasně zeleném
hávu jarního
listí. Měl i stejně
velkého a urostlého
souseda, ale já věděla
že on je ten pravý.

A tak mi dovolte abych vám představila památný strom, buk na Kozlovském
vrchu cca 3,5 km nad Českou Třebovou. Stojí pod vrchem Kozlov, nad stejnojmennou
vsí. Kozlov proslavil malíř Max Švabinský a letní dům, nebo spíš chaloupka je jednou
z nejznámějších zdejších kulturních památek. Bylo v ní zřízeno muzeum Maxe Švabinského.
My měli namířeno ale jinam, na Kozlovský vrch kde stojí místní rozhledna a
Chata Maxe Švabinského. Ale o tom jindy. Dnes vám chci představit toho krasavce
který právem nese označení památný strom.
Může měřit tak něco kolem dvaceti metrů a má kmen hodně silný. Bohužel ač u něj stojí
cedule o památném stromu žádné další údaje o něm tam nejsou. Ale je to fákt macek.
Navíc je to můj strom nejmilovanější, buky mám ze všech stromů asi nejraději pro jejich
skoro japonský vzhled s vodorovnými větvemi (proto jsem ho šoupla i na ikonku), rovným
hladkým kmenem a na jaře se svěží zelení nových listů či na podzim pro změnu jeho
zlaté odění. A tak dost řečí a jdem si ho prohlédnout .....





A je to jeden z mála stromů který má svou pěkně tvarovanou a módní zadel Smějící se


No, když tak na ty fotky koukám, stojej za pěkný prd. Zase mi nešlo automatické
ostření a je vidět že při manuálním už nestačí v hledáčku nastavené
dioptrie a je to mázlé až hrůza..... i když možná svou vinu na tom má
i silný vítr který tu na hřebeni foukal.







Ještě jeden celkový pohled na rozloučenou


03 května 2015

A zase Mates .....



Minulý týden tu byla zase dcera s Matýskem, jenže
tentokrát už to byla návštěva upravovací. Drsnosrstý jezevčík,
ač má ve své krvi drsnosrsté teriéry a dokonce velkou část tvoří
Dandie Dinmont teriér nemá onu klasickou hrubou srst která se musí
vytrimovávat ale je to už naředěné tou krátkou jezevčí a tak mu srst
i vypadává. Ale i tak se musí vytrimovat z té prvotní štěněčí srsti.
A na to teď došlo. měla jsem obavy jak se bude chovat ale
kluk jeden mě hodně překvapil. Držel bez problémů,
žádné ohánění se zuby nebo snaha se vykroutit
se nekonalo a tak bylo všechno vcuku letu
hotové. Ještě když ho dcera zvykne
na kartáčování bude péče
o jeho srst bez
problémů.
Jedině
stříhání
strojkem
na čumci
se mu nelíbilo
ale to asi spíš kvůli
zvuku strojku než
že by se něčeho bál.
Takže co bylo potřeba
jsem dohnala efilačními
nůžkami a to bylo naprosto v klidu.
A tak mám za sebou první úpravu i jiného
psa než je dandík a už mi to zůstane. Naštěstí to je
jen dvakrát do roka a to se dá s Bobešem dobře zkloubit.


No a jak se to podařilo můžete posoudit sami ......







A takhle to vypadalo před .....


...... a po


02 května 2015

Co si takhle střihnout stromy ....


..... není zas tak jednoduché jak jsem si myslela. Aneb: "Odvolávám co jsem
odvolal, a slibuji co jsem slíbil ....!" tak takhle nějak zmateně si připadám jako ten
starý král v pohádce. Protože po jedné procházce s úmyslem nafotit nějaký strom
jsem zjistila, že stromů je spousty a nafotit nějak jeden podle zadaných pravidel se
moc nedá. Takže co zbývá. Buď nefotit stromy nebo změnit pravidla.
A jelikož pravidla jsou od toho aby se porušovala nebo měnila, změním je. Takže nová
pravidla pro tuhle soutěž jsou :

1. Nafotit jeden zajímavý strom nebo skupinu stromů v krajině.
Prostě foto kde hlavní roli hraje strom/y

2. Napsat o něm co ve vás vyvolává pohled na něj/ ní

3. Nemusí, ale mohou být i nějaké detaily

4. Fotka může být jen jedna ale klidně i víc, to je na zručnosti každého

5. Pokud chcete a umíte to, můžete fotku/y doplnit i básničkou.

6. Pokud budete fotit památný strom platí že pokud se k němu váže
nějaká pověst seznámit nás s ní

Teď pro nově příchozí kteří se chtějí zúčastnit. Příspěvky se posílají
na můj mejl Vaclava.C@seznam.cz do každého 20.tého v měsíci,
pak se až do konce měsíce hlasuje. A začínáme pěkně zvesela od teď.
O.K?

A samozřejmě obvyklá ikonka kterou označíte svůj článek který chcete
přihlásit do nové soutěže.

Co si takhle střihnout .....



...... stromy. Nemyslím teď jejich pravidelný
jarní ořez, který jsem tedy letos při tom kvapném nástupu jara nestihla
a příští rok to bude pěkná dřina, ale co si tak do konce roku střihnout
soutěžičku podobnou sakrálkám, ale tentokrát z přírody. Právě ty stromy.
Je jich krásných spousty, nemusí se za nimi podnikat žádné dlouhé a
náročné výlety a jsou inspirativní. Najdeme stromy jako solitéry v
přírodě, stromy památné, stromy zajímavé svým habitem, květy, listy,
strukturou kůry. Prostě věcmi na kterých se fotograf dokáže vyřádit
jak jen to jde. Ovšem s jednou velkou chybou. Že se nedají vyfotit
ve 3D kdy by opravdu vynikla jejich pravá krása.
Pravidla by byla stejná, nafotit, napsat pár vět o tom co je to za strom,
kde jste ho nafotili, proč vás zaujal, v případech památných stromů
se k nim vztahují někdy i nějaké pověsti, tak jí zmínit .....
posílat stejně odkazy jak se posílaly a opět by se hlasovalo o ten
který se nejvíc líbil v tom daném měsíci.
Takže, co vy na to? Jdete do toho? A můžeme začít třeba hned
od zítra, ať nemáme moc velký skluz ..... začínat můžeme i tím
co má kdo v archívu, než se nafotí nové úlovky.

Ale ať nemáme dneska tak smutný a šedivý den, dáme si taky ještě
pár barviček. Nafotila jsem si ty druhy tulipánů, které nejsou jen žluté
nebo červené, s jednoduchým hladkým květem, ale ty které mi rozkvetly
a jsou v jiných barevnostech nebo tvarech květů. Moc už jich není, já
doufám že budou alespoň v těch cibulkách, které mám na dopěstování,
protože jsem letos zjistila že mi na mnoha místech dost tulipánů zmizelo,
a určitě to není tím že bych zapoměla že jsem je vyryla. Zřejmě buď shnily
nebo je sežrali hraboši.



01 května 2015

Velké finále ......




Dnes naposledy přidávám ikonku soutěže O nejhezčí sakrální stavbu,
protože jsme se dostali až k úplně poslednímu hlasování jejího prvního ročníku.
Bude se totiž hlasovat o tu nej sakrální památku za celý rok trvání téhle soutěže.
Přiznávám, že tak trošku asi vím jak to dopadne, ale on člověk míní a druzí mění.
A tak vám představím ty, kteří vyhráli jak svá kola, tak i postoupili do
semifinále aby se nakonec mezi sebou "poprali" o čest nést
titul "NEJKRÁSNĚJŠÍ SAKRÁLNÍ STAVBA ROKU"

A pro koho budete hlasovat?


(KERRIA)


(MARIJAKES)


(FRYPAT)

Hlasovat se bude do 10.5. 2015.

Někteří se ptali jestli tahle soutěž bude ještě pokračovat. Jsem ráda že vás zaujala
a že se vám líbila. Přemýšlela jsem jestli ano nebo ne, ale nakonec i když třeba pro mne
to bude už dost těžké, jelikož moje cestování je jen zlomek toho jak cestujete vy
ostatní a možnosti mám hodně omezené. Ale nakonec, je to taky výzva kterou
se pokusím uchmátnout. Takže pokud i vy budete chtít tak od ledna může začít
druhý ročník téhle poznávací záležitosti. Ale abychom nezůstali bez
zadávaných úkolů a pokud máte zájem, ten zbytek roku se může najít nějaké jiné téma. A tak
vás prosím o tipy. O tipy co by jste chtěli fotit. Jestli to má být něco z přírody,
stavby, zvířata, lidé ..... nebo na každý měsíc jiný úkol. Napište své
nápady do komentů a můžeme se do toho dát Mrkající .....

30 dubna 2015

Kostely ...... vítěz



Dneškem končí
třetí hlasování
o postupujícího
do Grande finále sakrálních staveb. Co říct? Popravdě, hodně mne
překvapil nízký počet hlasujících. Asi možná se to tak nějak rozestřelo
v tom velkém množství příspěvků. Jen mi připadá že bývalo těch
hlasujících o
dost víc. Asi
i není teď při
jaru moc času
chodit na blog.
Přece jen je
práce na
zahradách.
Okolo zvířectva
apod. Navíc
je konečné
rozhodnutí na mě, protože
máme rovnost hlasů u dvou
příspěvků. Čímž je na mě vybrat ten vítězný .
Pokud se podíváte na hlasování asi zjistíte
malý rozpor. Protože se tam ukazuje
že vítězem je Hanka a kostel na Zelené Hoře.
Jenže to je moje stejná chyba jakou udělala
Helena. Chtěla jsem si porovnat oba příspěvky
a samozřejmě jsem klikla na anketu ....

Stála jsem před velkým dilema.
Oba příspěvky jsou parádní, obě místa krásná a stojí za návštěvu.
Takže jak vybírat, babo raď!
Nakonec jsem dala na pocit který člověk má když tu vítěznou stavbu vidí.
A ten jsem měla já osobně (protože jsem jí osobně taky navštívila) úžasný.
Vidět jak vstala zmrtvých,jak z ruiny povstala opět do života
a jak navíc je zajímavě a netradičně řešená, cítit jak na vás působíten pohled nad hlavu
kde se místo tradiční žebrové či jiné klenby se modrá klenba oblohy, světlo
které je na kostel zcela nezvyklé, no, dost špatně se to takhle popisuje,
to se musí zažít .....Prostě a jednoduše a doufám že se na mne Hanka nebude zlobit.
Dala jsem ten rozhodující hlas Patrikovi
a jeho



Od prvního do posledního kola přišlo celkem 82 příspěvků, což je číslo naprosto parádní,
i když někdy se mi zdálo že jich mohlo být v jednotlivých kolech i víc
Krom mne měli stoprocentní zastoupení Frypat (12),
MarijaKes (12) o jeden příspěvek míň měla Hanka (Sceneryphoto).
Sedm příspěvků poslala Kerria, pět Miloš(Mish - mash) a Katka (JaAquarius),
po třech Veki a HelenaS.
Co se týče úspěšnosti v jednotlivých kolech
tak tam je to plichta mezi Frypatem a Sceneryphoto (oba čtyři vítězství),
o jedno méně má MarijaKes,po dvou má Kerria a já.
Takže suma sumárum jsem velmi překvapená a i nadšená
jak se celé tohlepoznávácí klání dobře ujmulo a povedlo.
Byly totiž chvíle kdy jsem už ani nevěřila že to dotáhnu do
zdárného konce, ba co víc měla jsem i nutkání to skončit,
ale nakonec se ukázalo že přece jen vás to baví a tak
jsme se právě i díky vám všem, kteří jste se zúčastnili dostali i k tomu velkému
zítřejšímu finále,kdy se začne vybírat ta nej stavba
tohoto prvního ročníku O nejhezčí sakrální stavbu .....



28 dubna 2015

Odpoledne s Hlavou ......



Tak jsem se svou paničkou Luckou zas jednou dojel
na návštěvu za Hlavama a jejich pánečkama. Bylo krásně a tak jsem si mohl
běhat po zahradě která patří Hlavám do aleluja. Tak povím vám že to bylo o dost lepší
než to pobíhání jen kolem domu. Ale zatím to jinak prý nejde. Dokud nebudu mít
všechna očkování, dál prostě nesmím. Tady u Hlav nehrozí že bych se nějak
nakazil protože sem cizí pejskové nechodí. Tentokrát se návštěva
motala jen o jedné Hlavě. Černé. Šedá s očima byla doma
aby se nějak moc nepřepínala. Jen na chvíli vyběhla
zkontrolovat co se děje, jestli mě ta černá
náhodou neubližuje.
Chvíli se jí zdálo že ano a začala na ní hodně zle vrčet a tak jí
její pánečkové zas poslali domů. Paničky se mnou seděly na sluníčku na trávě,
já si šmejdil kolem a čmuchal co je kde zajímavého. A že toho bylo!
Chvílemi jsem nevěděl co a kam dřív protože zahrada na mě byla opravdu
velká a zajímavá.
Přišel i páneček
od hlav a tak jsem se okolo něj motal a žadonil
o hlazení. A on mě hladil a drbal a mě se to moc líbilo a
dával jsem to najevo tím že jsem si lehal na záda a prosil o další
a další hlazení. A když mne nehladil páneček tak to byly obě paničky.
S černou Hlavou jsme se honili sem a tam, a když už nemohla tak jsem si
stejně k ní lehnul a aspoň jí kousal do pacek. jenže to mi obě paničky zakazovaly
a i šedá Hlava s očima vrčela že takhl ne. Tak jsem si je udobřoval svým klasickým způsobem
a asi jsem byl u toho hodně roztomilej protože mi to všichni hned zbaštili a začali nade mnou
všelijak ňůňat a rozplývat se. Jenže všechno jednou skončí a tak mne moje panička naložila
do cestovního pokojíčku
sedla do takového většího
cestovního pokoje a
vraceli jsme se domů.
Cestou jsem usnul
a vzbudil se až u
našeho domácího
bydlení. Dokonce
jsem se ani v tom
cestovním pokoji
nepoblinkal !