26 listopadu 2014

Už žádné krásné melodie .....


...... nevzniknou a nebudou dělat radost lidem
jak v písních tak jako doprovod filmů. Už nikdy nevznikne nová Levandulová, Stáří, Benefice černých koní
nebo nový Kudykam. Včera přišla česká hudební scéna o jednoho z jejich velikánů, o člověka
který vysoko (a to i doslova) vyčníval z řady těch kdo se zabývají psaním hudby. A já tak
přišla o spousty dalších písní které mne spolu se skvělými texty jeho parťáka
textaře tolik oslovovaly. Včera totiž zemřel jeden z našich nejlepších
skladatelů.
Pan Petr Hapka......

Napsal hudbu k mnoha dnes už legendárním českým filmům jak pro děti, tak pro dospělé. Jako parťák Michala Horáčka dovedl na nový vrchol geniální zpěvačku Hanu Hegerovou, dokázal ale oslovit takové "drsňáky" jako je Dan Landa, Michael Kocáb nebo Richard Müller a oni skvěle nazpívali jeho písničky - šansony na dnes už skoro legendárním albu V penzionu Svět.
Nalezli mnoho do té doby neznámých zpěváků a dali jim šanci které se všichni chytili a vytvořili nádherné písničky. Jména jako František Segrádo, Naďa Válová, Jana Lota, Lenka Nová, Szidi Tobiasz jsou už dnes známými jmény v oblasti šansonu.
Kdo by neznal jeho průvodní písničku k Manéži Bolka Polívky Šaškové počmáraní, nebo duet Bolka Polívky a Pavla Bobka v písničce Obludárium napsané pro stejný pořad.
Ale jeho dvorní zpěvačkou se stala Hana Hegerová pro kterou po dlouhé odmlce kdy nesměla zpívat nebo mohla jen sporadicky, napsal ohromný hit který je oba katapultoval do výšek. Samozřejmě, řeč je o Levandulové která nesmí chybět na žádném výběru ani Hany Hegerové ani dua H+H. Ale není to jen levandulová, ale i Potměšilý host, Kdo by se díval nazpátek. Další zpěvačkou která, alespoň pro mne, je v jeho písních velmi snesitelná je Lucie Bílá takže jejich duet Dívám se, dívám patří také k topce.
Jeho filmová hudba je kapitola sama o sobě, napsal jí k neuvěřitelným 93 českým i slovenským filmům. Namátkou vezměme Copak je to za vojáka, Fanny, Tisícročná včela, Panna a Netvor, Dva lidi v ZOO, Perinbaba, Vážení přátelé, ano, Kožené slunce .....

Myslím že se najde jen málo lidí které by svými nádhernými melodiemi a skvělými texty Michala Horáčka neoslovil a kteří by nelitovali toho že už další tak krásné věci nikdy nevzniknou ......


Těch nádherných melodií sem nelze vměstnat moc, kdo chce vždycky si je najde protože diskografie je bohatá

Potměšilý host
V penzionu Svět
Citová investice
Mohlo by tu být líp
Strážce plamene
Kudykam
Výběry Benefice černých koní
Zlatá kolekce

A nakonec ta která všechno uzavře.....


Takže i já se připájím ke všem těm kteří přejí to samé.
Ať je vám lehká zem pane Hapka!