20 dubna 2020

Když se zamiluje ....... Smrt. Zajímavá myšlenka, že? Pokud si myslíte, že to nejde, tak se podívejte na film " Seznamte se. Joe Black "...

Téma určitého kamarádství Smrťáka se smrtelníkem je nám Čechům velmi dobře známo z filmu Dařbuján a Pandrhola. Byť se pan Lohniský zhostil role více než dobře, s ním opravdu nerad člověk odcházel. Režisér Brest ale šel jinou cestou. Smrti dal tvář krásného mladého muže s úsměvem za kterým by šel člověk světa kraj a očí modrých jak letní obloha.

Pár dní před svými šedesátými pátými narozeninami začne slýchat do té doby život si užívající mediální magnát Bill Parrish (Anthony Hopkins) divný hlas. Opakuje jeho myšlenky, jeho slova a ozývá se v tu nejméně vhodnou dobu. Jeho starší dcera Allison (Marcia Gay Harden) mu chystá obrovskou oslavu narozenin, jeho spolupracovníci ho tlačí do něčeho co on nechce a do toho začne mít velké problémy se srdcem. A hlas se ozývá dál a chce od Billa jednu jedinou odpověď, aby Bill poznal kdo je.
Mladší Billova dcera Susan (Clair Forlani), lékařka, která má velmi nudný vztah s jedním s otcových spolupracovníků potká v kavárně neznámého sympatického mladíka (Brad Pitt) s kterým se dá do řeči a po společně vypité kávě a hodinách povídání zjistí, že si oba jsou nesmírně sympatičtí. Nicméně oba se rozejdou jako cizí lidé s tím, že už se snad někdy zas potkají. Jenže co Susan netuší je to, že v zápětí po jejich rozloučení mladíka srazí auto.

Bill ve svém newyorském bytě pořádá pro rodinu večeři, když náhle zas zaslechne ten hlas který mu říká, že stojí před dveřmi a che aby ho pustil dál. Pošle tedy služebnou otevřít a ta s překvapením přijde ohlásit, že venku na něj čeká nějaký mladý muž. Bill ho nechá uvést do knihovny a jde za ním. Nikde však nikoho nevidí. Ale začne s ním rozmlouvat ten hlas. Najednou ovšem začíná Bill chápat kdo a co to je. Z hloubi knihovny se tedy vynoří Smrt. Má podobu onoho mladíka z kavárny, od kterého, jak říká si potřeboval půjčit tělo a udělá Billovi nabídku. Za to, že ho provede světem živých, ukáže mu jak to v něm chodí, a pomůže mu poznat lidi dostane odklad. Bude si moci užít svou oslavu, rozloučit se s dcerami a uspořádat svoje záležitosti a až řekne, mohou odejít. Má to však jeden háček, Smrt s ním bude neustále, bude s ním všude chodit a on ho musí všude sebou brát. Tudíž i na tuto rodinou večeři. 

Bill tedy představí překvapené rodině neznámého mladíka který působí velice nezvyklým dojmem jak svého nového a velmi důležitého spolupracovníka jako Joea Blacka. Když dorazí na večeři Susan, je velmi překvapená, že u stolu vidí onoho mladíka z rána. A od té doby se začíná rozvíjet úžasná zápletka o tom jak to vypadá, když se Smrt zamiluje .... jak to dopadne, to vám neřeknu. Kdo viděl ví, kdo ne a koho to zaujalo může si film stáhnout nebo se podívat do archivu na Nova Cinema. Film byl zařazen do žánru drama, ale podle mne spíš si zaslouží označení romantický. Ale je v něm i něco veselého a laskavého. 

Výkony Anthonyho Hopkinse i Brada Pitta jsou špičkové, však jsou oba také špičkoví herci a nejednou to dokázali, ovšem musím za sebe říct, že Brad si střihnul svou roli opravdu virtuózně. Jeho Smrt je totiž nejen k sežrání, ale zároveň v sobě nese komično i smutek, údiv i zlo, laskavost i určitou pomstychtivost. A stoický klid. Dokáže skvěle kouzlit výrazy ve tváři. Jednou je to rozpačitý mladík, podruhé velké radostné dítě, pak neskonale překvapený a uchvácený muž nebo tvrdý byznysmen. V závěru filmu vlastně zjistíte, že tentokrát není Smrt vítězem, ale poraženým. Byť si svého člověka sebou odvádí. Když totiž Bill položí Smrti otázku " Je strašně těžké tohle všechno opustit, že? " Smrt po chvíli zaváhání odpoví "Ano, je to velmi těžké " ...

SEZNAMTE SE, JOE BLACK
Meet Joe Black
USA, 1998
Režie: Martin Brest
Kamera: Emmanuel Lubezki
Scénář: Bo Goldman, Kevin Wade, Maxwell Anderson
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Anthony Hopkins, Brad Pitt, Claire Forlani, Jack Weber ...


Procházkojc, Doležalojc........ jste jedna horší jak druhá! 😉😀Tak tady jí máte! ....


Pokud by chtěl někdo tenhle obrázek poslat někomu na čarodějnice, klidně si ho stáhněte....