30 května 2014

Černé perly a dost.....


Myslím že pět článků plných koní je už tak
akorát dost na to, aby se pomalu začali koně mnohým zajídat. Takže si můžete oddychnou, dnešní
už je poslední. (tedy pokud někde zase nějaké nepotkám).
Jako poslední tu dneska jsou Mel a Rim čili černé perly. Už tady byli několikrát, ale vlastně nikdy jsem vám tohle plemeno
nepředstavila historicky a odkud vlastně pochází.
Takže dnes to chci napravit a tak se podíváme co o nich píše teta Wiki....

Frízové patří mezi nejstarší plemena v Evropě. Jeho počátek se dá vystopovat v době před 3000 lety a od koho jiného jsou o něm pochvalné zmínky než od starých Římanů. Své jméno dostal podle nizozemského Fríska.
Původní fríský kůň byl plemeno nevzhledné, ale po přimíchání krve orientální a hlavně žhavé krve koní Andaluzských v 16. a 17. století při okupaci Holandska Španělskem získal svou ušlechtilou krásu. Nejdřív sloužil jako kůň pracovní, ale pak se začal používat hlavně jako kůň rytířský a karoseriér. Tedy jako kůň kočárový. Má vcelku povahu temperamentní ale je dobře použitelný i pod sedlem. Je oblíbený i v šlechtění protože spolehlivě předává svou krásnou černou barvu srsti. Krev předal i anglickému plemeni Shire. Právě pro svou krásnou, temnou a lesklou srst je nazýváno toto plemeno Černou perlou.

Dorůstá do kohoutkové výšky cca 160 cm a váhy do 700 kg. Má velkou úhlednou hlavu, bohatou zvlněnou hřívu a ohon a na nohách bohaté rousy. Má dlouhé nohy a nádhernou chodovou a klusovou akci a proto působí v zápřahu velmi elegantně a hrdě. Využívá se nejčastěji na drezúru a hlavně - stejně jako v minulosti - do zápřahu. Snad krom parkuru a dostihů nachází své využití ve všech odvětvích jezdeckého sportu.
Pro svou krásnou černou barvu byl využíván velmi hojně v pohřebnictví jako tahoun pohřebních kočárů.....

Tolik opět teorie a teď si ty krasavce dáme i obrázkově....Malá rezavá vtěrka Mrkající....


....a větší rezavá vtěrka


Je po mrkvi a už nás páneček nezajímá


Následující fotky jsou z mého pohledu a jak to vypadalo když jsem je fotila jste mohli vidět ve článku Černé perly aneb Voňavý den v obrazech. Takže si i můžete ty pohledy posrovnat. Jak to vypadá z pohledu fotografa a jak ve skutečnosti.A kam vedly kroky Rima? No přece za páníčkem....
Tuli, tuli....ukaž co to tam pořád máš?


Nechej mě fotit....No jo, koně.....to ti nestačím k focení já?
A jak fotí své perly kamarád


Tak....a touhle poslední fotkou se loučím s tím krásným voňavým dni ztráveném v přítomnosti těhle všech krasavců......