01 ledna 2015

Kostel sv. Václava Mníšek pod BrdyJezdíc už 14 let na chatu, byla by velká
ostuda nepředstavit blíže kostel zasvěcený patronovi české země a mému, sv. Václavovi. Je dominantou náměstí a jeho podoba vám padne do oka v mnoha českých filmech. Ať už opravdu v těch pro pamětníky (Pacientka dr. Hegla) tak v těch novějších (Copak je to za vojáka) nebo v serii českých kriminálek. Nutno podotknout že náměstí samo se od třicátých let minulého století moc nezměnilo.

Co říká o kostelu net:

Další významnou památkou Mníšku je kostel sv. Václava. Nachází se uprostřed hlavního náměstí F. X. Svobody a je obehnán masivní obvodovou zdí.Barokní kostel byl postaven v letech 1743-1756. Jeho zakladatelem byl Ignác Unwert a stavitelem pravděpodobně Kilián Dienzenhofer mladší.
Hlavní rokokový oltář z dílny Ignáce Platzera je netypický tím, že je vyzdoben pouze sochami světců bez obvyklého ústředního obrazu. Autorem nástropních fresek je Jan Václav Spitzer. Pod pozdně barokní kazatelnou je umístěno empírové sousoší Unwertů od Václava Prachnera.A co naučná stezka:Moc obsáhlého z historie tohoto kostela jsem na netu nenašla ale snad to bude stačit .....