19 srpna 2018

Nedělní chvilka poezie ....



Balada o smutné paní


Krajem líbezným, kdysi na svém koni toulavý trubadúr jel ….
Všem zpíval píseň, takou jakou kdo slyšet chtěl.
Vlasy černé jako uhel, úsměv na rtech se mu stále chvěl,
všem paním a dívkám se z něj svět kol dokol točil
a on jak nějakou zočil, jí hned sladkou píseň pěl.

Tak jednou k hradu přijel, kde smutnou hradní paní uviděl.
" Proč smutná je tvá líc? Ne, neříkej mi nic …."
"Tvůj muž je jak vinný měch, a jen k plnému džbánu jeho je spěch,
ty samotná v loži svém, svůj tajný sníš sen. O lásce, jenž neuvadne,
o loži které samotou nevychladne"

Paní pozvedla svou bledou líci, a do očí jemu hledící jen smutně
pokývla hlavou. " Ty snad víš jak najít lásku pravou? "
"Já nevěřím už, že je na světě takový muž, jenž pro mne by se bil,
a ze studnice mého klína hltavě by pil. Já jemu dala bych vše co mohu,
avšak jen pusto v srdci mám, a nikdo nechce můj svatý grál ….

Trubadúr na hradě dobře se měl, pán hradní jen chutnou krmi chtěl,
tak sladké časy nastaly mu, svou loutnu z ruky nedal, a jen všem pěl.
Však jednou hradní pán, snad z přebytku vína a jídla na lože ulehl,
Smrt na jazyku zdál se mít. Tu chvíli trubadúr seznal, že hradní paní chtěl by mít.
Srdce a duši její, samotou trpící, obloudil a na lože její se vloudil.

Sladce hovořil, rty její líbaje, ovíjel jí láskyplnými slovy, ona jak
štvaná laň v náručí jeho se chvěla, až v jedno splynula jejich těla….
Milovali se mnoho dní, až nastal ten poslední a trubadúr jel dál.
Před sebou kraj širý, kam jen pohlédl, však tam, kde stála smutná paní se ani neohlédl.
Ona sama zůstala zas, s hříchem svým, a proplakala kolik dní.
Však trubadúra již nespatřila více a tiše zhasla jako svíce ….


18 srpna 2018

Černobarevně ....




Tyto obrázky jste už viděli v čb provedení, ale květy jsou přece o barvách a tak
vám je tu dnes předložím v částečně původní barevnosti. To částečně znamená, že
přece jen je tam trochu posun. A ten je způsobený stažením expozice co nejvíc
aby pozadí bylo co nejčernější. Tím pádem ovšem barvy jsou o něco víc
výraznější takže i ty se musí stáhnout. Proto pak ten posun
oproti originálu. Doufám, že mi to nebudete mít za zlé.












Doufám, že vám nebude vadit když se ještě jednou podíváte na
stejné, ale přece úplně ne, obrázky ....

16 srpna 2018

Když mají včelky žízeň ...




... tak se jdou samozřejmě napít. Jenže mnohdy svou žízeň zaplatí životem, protože
se jdou napít do bazénu, jenže tam nemají kde usednout a utopí se. U Jitky jsem
jednou viděla její pítko pro včelky a napadlo mne už vloni jim podobné udělat. Jen
jsem asi nevybrala správné místo, protože tam nebyla jediná včelka. Letos jsem ho dala
jinam, a navíc ho postavila na vysoký květináč a je včelkami obalené od rána až do večera.
Vodu jim dolévám až třikrát za den. Pítko je zcela jednoduché, jedna velká podmiska pod
květináč, v ní čtyři kameny a voda. Včelky si už samy vyberou jestli budou sosat z okraje
misky nebo z kamenů. To vše na vyšším podstavci. Zjistila jsem, že se velmi zamlouvá i
vrabcům kteří se tam občas zašli napít a vykoupat. Posloužila jsem včelkám
a zároveň jsem vyzískala místo pro jejich pozorování a focení. A věřte
mi, že někdy to je hodně zajímavá podívaná, když třeba se
zadečky nahoru soustředěně sosají poskládané
jedna vedle druhé v jedné řadě ....


Takhle vypadá letošní pítko. Příští rok ho zkusím udělat patrové, aby jedna část sloužila
včelkám a druhá ptáčkům












Jak se v posledních dnech ochladilo, už jich tu tolik není, ale počítám, že se zvýšením teplot
zas bude na pítku zácpa...

15 srpna 2018

Opět ta černobílá ...




Po všem co mne v posledních dvou měsících potkalo, a co se na mne ještě asi
přivalí, zvlášť po dnešku, mám opravdu černobílou náladu. Jsem už ze všeho unavená,
ubolená, smutná ale i naštvaná. Čtyři dny vyklízení maminčina bytu bylo náročné
hlavně psychicky. Když vidíte jak vám před očima mizí vzpomínky na dětství a dospívání,
vidíte jak v pytlích na odpad mizí vám důvěrně známé věci, které znáte odjakživa,
s kterými jste si hráli nebo pomáhali "vařit". Víte že si nemůžete vzít sebou všechno a
stojíte před dilematem co si z toho vybrat. Za vším vidíte život vašich rodičů ale
i váš vlastní. A ten teď skončí na skládce ...
A když se vrátíte zpátky, zjistíte, že po půl roce klidu opět vaši "příjemní" sousedi začali
se svými útoky. V truhlíku s kytkama máte zasazenou chcíplou krysu, v noci nachytáte
souseda jak se vám snaží nainstalovat další, když na něj zakřičíte co dělá na vašem
pozemku, dostane se vám milé odpovědi: " Drž hubu píč.!" Nejhorší je, když zjistíte,
že tomu už učí i své dva malé syny. Po dlouhém rozmýšlení a neustálém tlaku ze strany dcery
jsem zavolala na obecní úřad, na městský úřad, tam už tuhle kauzu znají, a dneska jdu
podat stížnost ještě i na policii. Nevím jaký to bude mít dopad a bojím se, že asi
jejich útoky se ještě znásobí. Možná to bude kontraproduktivní a možná ale, že je za chvíli
po každém takovém výkonu přestane bavit se nechat neustále předvolávat, protože odteď
jsem rozhodnutá všechno hlásit na úřadě.





















14 srpna 2018

Podívej, padá hvězda ....





.... něco si přej. To mi vždycky říkala babička. Když odešla ke hvězdám, štafetu po ní
převzala maminka. Já se vždycky vztekala jak si můžu něco přát, když nevím kdy ta hvězda
spadne a že to nemůžu stihnout když letí tak rychle. Když jsem trávila dvouměsíční
prázdniny na naší chalupě mezi lesy, obdivovali jsme tu úžasnou třpytící se oblohu
s miliony hvězd, která byla krásně vidět, protože neexistoval žádný světelný smog.
Tehdy se mi ty hvězdy zdály nadosah. Když jsme u dohasínajícího ohýnku sledovali
ohromný měsíc vycházející nad lesem, cítila jsem něco neuvěřitelného, zvláštní
pocit a sílu...
A těch padajících hvězd! Obzvlášť v srpnu. Že to jsou Perseidy, to nikdo z nás nevěděl
a myslím že by nám to bylo v tu chvíli i šumák, hlavně že jsme si mohli něco přát
a mohli pozorovat to nádherné hvězdné divadlo.

Až přijde čas, tuhle větu já budu říkat Bobuli a po mě opět převezme štafetu dcera.
Budeme stát s hlavami vzhůru a sledovat jak se po obloze blýskají letící hvězdy, a já
budu Bobuli ukazovat různá souhvězdí.

Když jsem předevčírem večer stála a s hlavou vzhůru sledovala letošní perseidové
představení, měla jsem spousty přání. Jestli se splní, bůh suď. Jsem už skeptik
ale je to pořád ve mě. Jak to vztekání že to nestihnu si něco přát, tak i to
dychtivé čekání a touha po splnění. Letos bylo to nebe trochu jiné. Bylo na něm
o jednu hvězdu víc ....

Tu maminčinou ...

Maximum každoročního meteorického roje Perseidy vrcholí nad astronomickým táborem nad slovenskou Vrchteplou v srpnu 2016.

Ilustrační foto z netu

07 srpna 2018

Hrátky s bublinami ....




Dneska něco pro osvěžení. Seděla jsem u jezírka a koukala se, jak si na
hladině hrají bubliny vznikající pod malou fontánkou. Pluli si vesele
po jezírku až pak s tichým puf! praskly. Vzala jsem foťák a zkusila
udělat pár záběrů na pomalý čas. No, moc toho ke
koukání nebylo, ale pár obrázků vám nabídnu...






Trochu jsem si i pohrála s barvou


A jak na pomalý čas vyjde fotka právě prasknuvší bubliny? Takhle....
trochu chaos


Snad jste se trochu osvěžili, ještě zítra a pozítří se budeme péct a pak už by se snad
měly teploty přiblížit tomu, čemu jsme celá léta o prázdninách tady u nás zvyklí ...
Já se budu honit pěkně v Praze se stěhováním, a řešit různé záležitosti s tím
spojené. Takže žádné klidné a odpočinkové dny....






06 srpna 2018

Červená ....




Je velmi, velmi žhavé léto a tak si střihneme pár velmi, velmi žhavě
červených fotek. Většinou tuhle barvu zastupují růže, ale při jednom
západu jsem vyfotila i okvětní lístek rudé begónie proti sluníčku
a denivky. Jelikož šlo o detaily, fotila jsem starým objektivem
s mezikroužky...










05 srpna 2018

Mám ti dát místo ve svém srdci?





Co by se stalo, kdyby...tys byl můj a já tvoje?
Slova tiše plynoucí, srdce moje, a dvé svíček zář
ve svícnech na stole u vchodu do pokoje...

Co by se stalo, kdyby.... tys byl můj a já tvoje?
Těla naše propletená, srdce moje, a pohled očí tvých rozpíjející se jak
křídou psaná slova na chodnících....

Co by se stalo, kdyby ....tys byl můj a já tvoje.
Roje myšlenek kroužících a narážejících do sebe, jak tvrdá slova do zdí, vyřčená
v tichu pokoje, ach a jak teď dál, srdce moje....

Co by se stalo, kdyby....tys byl můj a já tvoje.
Všechna moje touha byla by jen pro tebe přítěží a tuhým párem otěží, lásko moje?
Nenastal by čas pak na rozbroje, hádky, boje? A při tom to bylo tak krásné, srdce moje...


... jenže ty nejseš můj a já tvoje, a jen čas sám by nám odpověděl, na to, co každý z nás
by teď rád as věděl, co stalo by se asi z nás, kdyby tys byl můj a já tvoje....

03 srpna 2018

Zlatožlutě na pokračování ....





Krom všech mých blízkých, veškerého zvěřince a ještě pár lidiček, mám v srdci veškerou
svou květenu na zahradě. A vlastně i tu zahradu, kterou tvořím a přetvářím už skoro třicet
let a stále to není ono (zahradničtí nadšenci ví o čem je řeč) a jelikož mám ty kytičky ráda
chodím kolem nich a fotím je abych si zachytila jejich krásu napořád. Díky momentálnímu
počasí hodně rychle odkvétají a tak díky té mojí mánii si je mohu
připomínat kdykoli chci a případně jimi oblažit i vaše oči Smějící se


Dnes tedy naposledy to bude zlatožlutá barva. Tentokrát v podání
třapatek a vytrvalých slunečnic. S jedinou výjimkou, detailem
květu Kleopatřiny jehly


O tyhle krásky jsem málem přišla díky věčné nenažranosti slimejšů. Každý rok mi je totiž
ožraly tak, že neměly sílu na nic jiného než se znovu zregenerovat aspoň tak, aby přežily zimu.
Pak jsem část přesadila do jiného záhonu, zbylou zasypala kompostem a mulčem a najednou
jsem tu měla dva trsy těchto zlatých krasavic a stále se jim daří lépe a lépe. A tak mohou
poskytovat potravu včelkám ve velkém





Vlastně skoro stejný osud měly i tyhle druhé zlaté květinky. Už jsem si myslela že mi
zašly úplně, když se na jaře objevilo pár listů. Také jsem je přesadila a ony se začaly
vzpamatovávat a dnes už je z nich také pěkný trs. Jasně to ukazuje, že na původním
záhoně opravdu rostou nejlépe jen pivoňky a tak tam také budou. Ve velkém Mrkající




A ještě jedna jiná květinka, aksamitník čili afrikán.Letos jsem si je zas po dlouhé době
vysela na volná místa v záhonech