07 března 2017

Celogyne cristata ......




Po dvouleté přestávce, způsobené rozsazením velkého trsu, mi letos zas kvete jedna z mých
nejhezčích orchidejí. Je jí Celogyne s mnoha sněhově bílými květy.
Tuto orchidej dnes už v obchodech nenajdete, patří k těm květinám, které
potřebují studenější "odchov" stejně jako kamélie, gardénie, bramboříky aj.
Aby kvetla, potřebuje přes zimu chladnější světlé místo a v létě pobyt na čerstvém
povětří. Já to s orchidejemi dělám tak, že je věším do větví stromů. Mají bloudivý
stín, jsou chráněné před případnými kroupami, ale netrpí zas tak moc suchem.
Nemůžou se do nich dostat mravenci, či jiní škůdci. A pokud se jim to líbilo, odmění mne pak
svými mnohdy velmi krásnými květy. Ostatně zjišťuji, že ty orchideje, které patří
mezi ty "složitější" na pěstování mi kvetou lépe než ty "obyčejné" Phalenopsisy, které stačí
postavit na parapet a ony kvetou, a kvetou a kvetou ...... tedy jak komu. Mě ne.



Jedna půlka .....


...... a obě. Pokud by byly pospolu v jednom květináči, byl by plný květů.
Ale nejhorší je, že už jsou zas oba plné hlíz jako bych je nikdy nedělila a neposílala
už pár lidem nějaké trsy.







A trošku hrátek Mrkající



Ale abych nebyla nespravedlivá, kvete mi i jedna phala



06 března 2017

Quo vadis .....



...... přírodo? Kráčíš zdárně k jaru. Zaplaťbůh ! A já se snažím
kráčet s tebou a užívám si sluníčko a první jarní posly. Tedy, ne že by letos
neměli zpoždění, vloni touhle dobu skoro už dokvítali nebo byli v plném květu, zatímco letos
teprve nesměle vystrkují své barevné či bílé hlavičky. Ale je to prostě už jarní
políbení, na které člověk čekal celou tu dlouhou zimu. Hned je člověku líp, veseleji,
a hlavně už pomalu začínají odcházet ty zimní nemilé myšlenky, začínám zas ožívat
a začíná mě víc bavit se ráno probouzet a mám víc chutí do všeho co mne bavilo, ale začalo
mě to spíš štvát, ba přímo mi to vadit ......


Nejdříve normální objektiv .....


..... a teď trocha starosklíčkaření Heliosem .....







03 března 2017

Kontrasty ....





Zase to pomalu, tedy ono spíš rychle začíná. Myslím tím práce na zahradě.
Dneska jsem si sice dala na terasu na slunko křesílko, ale jak je mým zvykem
spíš než abych seděla tak jsem courala po zahradě a něco málo začala už uklízet.
Ostříhávám ozdobné trávy, vyhrabala jsem pod keři staré listí a hromady šlupiček od
slunečnice, zastříhla dřišťálům na podzim narostlé nové větvičky, které by mi překážely
až budu dávat zase ven fuchsie, z truhlíků kde mám stálou výsadbu vybrala větvičky z tújí a
zjistila jsem jaké škody (ne)napáchala zima na výsadbě.
Vyhrabalatrochu mechu pod lískama aby mohly nerušeně lézt ven bledulky, které se také už
pěkně činí. A jak jsem tak tu a tam něco zahrábla, uhrábla, ustřihla, zjišťovala jsem co
toho ještě na mě čeká. A to jsem se na podzim činila víc jak kdy jindy. Jenže i tak
toho čeká na mě dost. když jsem se tak koukala a rozhlížela, padly mi do oka
kočičky na naší převislé jívě .....


Letos jich je tam docela dost


A jako kontrast k nastupujícímu jaru kraj ledové kry na bazénu





Co mne na tom ledu upoutalo, je jeho odlamování které silně připomíná
odlupování čediče. V komínkách ve tvaru šestihranu ....

02 března 2017

Před usnutím mi zní Kouzelná flétna ....



Když jsem mohla v Kukátku věnovat svůj čas
filmům s Alanem Rickmanem, rozhodla jsem se, že si kvůli
Amádeovi rozšířím svoje obzory hudební a to přímo operní. A tak jsem
si včera před usnutím k poslechu a vlastně i k pokoukání jednu dala.
A vzala jsem to rovnou od konce a zaposlouchal jsem se do tónů Kouzelné flétny.
Tahle opera je jedním z nejhranějších operních děl na světě.
Mozart jí složil na libreto svého přítele Emanuela Schikanedera jen tři měsíce před svou smrtí
v roce 1791. Hrála se v Schikanederově divadleTheatre auf der Wieden
a okamžitě po své premiéře stala obrovským divadelním hitem.
Kouzelná flétna je spolu s korunovační operou La clemenza di Tito poslední jevištní
dílo ve formě " signspielu" čili zpěvohry s mluvenými dialogy (ostatně původní
podoba opery Carmen byla taky takovým dílem)

Opera je tak trochu jiným dílem než byly ostatní Mozartovy opery,
je to pohádka kde se snoubí fantazie s komikou, ale má i svůj vážný podtón.
Není tajemstvím, že v ní Mozart vzdal hold zednářskému učení. A proč ne, vždyť on sám
svobodným zednářem byl.
Vystupují zde fantastické postavy jako jsou hadi, draci, záhadné tři dámy, tři Géniové
ďáblové i kněží tajného (rozuměj zednářského) kultu vědění a spravedlnosti, tajemná a zlá
Královna noci .... ovšem nechybí zde ani láska která nakonec projde mnoha zkouškami
aby všichni zamilovaní, princ Tamino a princezna Pamina, ptáčník Papageno a jeho
milá Papagena nakonec mohli být spolu.

Je tedy Kouzelná flétna oslavou zednářství? Nebo Mozartovou vírou že dobro vždy
musí zvítězit nad zem? Či jen fantaskní pohádkou pro obecenstvo nižších vrstev
které Schikanederovo divadlo Na Vídeňce avštěvovalo? Jedno je jisté, nejde jen
o prvoplánovou operu, ale o vrstevnaté dílo které oslavuje vítězství Pořádku nad Chaosem,
a to, že důstojnost a mravnost jsou nejvyšším posláním pro společnost.

Já si našla zpracování z roku 2013, z Bregenz festivalu kdy se opera hrála na břehu Bodamského jezera.
Pro ty z vás kdo operu neviděli a chtěli se s tímto dlem seznámit
přidávám odkaz. Nejznámější árie, tedy koloraturní árie Královny noci a duet Papagena s Papagenou
zazní vlastně až skoro v závěru jako takové třešničky na dortu.

W.A.Mozart


Případně si můžete v archívu ČT art toto představení najít.

01 března 2017

Tak jsem hrábla do minulosti .....



Určitě to každá máma, která má dceru zná. Tu větu " Mamí, já chci Barbínu
a nějaké oblečky na ní ". A co teď. Dnes je to všechno už úplně jiné, ale v době
kdy tohle pronesla moje dcera byla Barbína (ta pravá od Mattela) hodně nedostatkové zboží
a oblečky na ní rovněž. Oboje se samozřejmě dalo koupit v Tuzexu, ale pamětníci
vědí jak trapné to bylo když musel člověk jednat s vekslákama. Další možností bylo nechat si od
někoho kdo pravidelně jezdil do zahraničí si panenku nechat přivézt.
Tuhle druhou možost jsem zvolila já a poprosila kamaráda hudebníka jestli by mi pro dceru
jednu s minmální výbavou jako dárek k narozkám dovezl. A aby nebyla jen chudým dárkem
našila jsem podle různých speciálů Burd nejdřív jen jedny svatební šaty a pár sukýnek,
a později, když jsem k jiným narozeninám dceři koupila ještě dvě další (na inzerát který dala na sídlišti
jedna maminka. Když jsem tam přišla, zjistila jsem že její dcera má těch panenek asi dvacet)
výbava se ještě zvětšila. Po přestěhování sem, ještě dostaly panenky svůj domeček, který jsem
dceři pro ně udělala a byly tou nejfrekventovanější hračkou.
Před pár dnyjsem vytáhla bednu kterou jsem jí kdysi upravila jako úložný box pro panenky a oblečení
a sama se divila, co všechno jsem jí vlastně našila....
A tak se teď tak trochu zas budu chlubit. Vlastně..... vždyť mám ve znamení že jsem kreativní génius! Smějící se




Ty prostřední svatební nejsou ty první, tyhle přišly až o dost později








24 února 2017

Jsem RYBA .....



Nejsem, narozdíl od mé kamarádky, člověk který by všechno své konání
i hledání partnera, podřizoval měsíčním znamením. Neberu vážně horoskopy, byť někdy si
při zpětném pohledu řeknu " Hele, ale ono to tam bylo psané !"
Ale když jsem teď na fb našla trička s charakteristikami Ryby, úplně mi zatrnulo.
Ono opravdu jsem to já. Do posledního písmene. Tedy jsou tam asi tři věci, který nemůžu posoudit
já, protože to už bych byla moc domýšlivá Smějící se. Ale když jsem se zeptala kamráda, jak to vidí
on, jestli tam je podle něj něco pravda, napsal že skoro všechno.....Mrkající

A jaká tedy je a jsem Ryba ?

- hříšná mysl
- pečující kamarádka
- dobré srdce
- špinavá huba (jo, jsem občas dost sprostá)
- chytračka a něžná duše
- sladká, hříšná, skromná (ts, ts,ts)
- těžko se hledám, ale skvělá když se najdu
- láska Ryb je jedinečná
- většinou samotářka (no někdy opravdu jo)
- romantická (opožděně)
- hodně se bojí, ale nedává to moc najevo (bingo!)
- jeden z nejlaskavějších lidí jaké kdy potkáte (Ó)
- nezahrávejte si s ní (jo, snesu hodně, ale nesnesu když se se mnou nejedná na rovinu)
- skvěle líbá a je úžasná v posteli ( no, tak to vážně musí posoudit někdo jiný)
- dokáže rozpoznat faleš na sto honů (jo tak to bych vážně chtěla umět)
- Ryba miluje dlouhé vztahy
- prý atraktivní a velmi pěkná
- má nejsilnější 6.smysl (no někdy se mi dějí zvláštní věci, hlavně sny)
- hudební
- skromná ( ale, ale)
- důvěryhodná
- extrémní myslitelka (he, he)
- kreativní génius
- velmi přímočará, její ústa jsou smrtící zbraň (É?)
- miluje čtení knih a sledování filmů když chce uniknout od reality (ještě tam chybí hudba )
- není bojovnice, ale stejně vám vyrazí dech
- může vypadat svůdně, ale má temnou stránku kterou nechce odhalit
- má hodně lásky na rozdávání, ale vyžaduje trpělivost (tak o tom kamarádi něco ví)

Jo, a v červenci opravdu budu babička Mrkající

21 února 2017

Áááá, Amadeus .....




K úctyhodným 85. narozeninám režiséra Miloše Formana připravila
Česká televize do vysílání pár jeho filmů. Nebezpečné známosti mne moc
nezaujaly, zkoušela jsem dokonce před lety číst i knižní předlohu, ale odložila jsem jí velmi záhy.
Konkureční film na stejné téma s Johnem Malkovichem a Michel Pffeifer
udržel mojí pozornost asi půl hodiny, a Colin Firth v roli Valmonta, byť velmi švihácký
a svůdný, to nedokázal ani pět minut.

Přelet nad kukaččím hnízdem, Formanův asi nejlepší americký film, je už něco hodně jiného.
Ale patří k několika filmům, které se mi líbí opravdu velmi, ale snesu je vidět tak akorát
dvakrát. Protože jsou pro mne natolik silné, že je dost těžko snáším psychicky. To je třeba případ
filmu Zelená míle anebo právě Kukaččího hnízda.

Ale kterému filmu nikdy při jeho repríze neodolám, tak to je jasné z titulku článku.
Ano, Amadeus je pro mne vždy naprostá lahůdka. 160 minut které nedovolí člověku vydechnout
a geniální Mozartova hudba způsobí, že vám uplynou strašně rychle, dřív než by jste si možná přáli.
Byť se jedná o fikci, věčný souboj mezi genialitou a těžkopádností, závistí a malostí a touhou po moci
provází naše životy dodnes. Jak moc Saleriho chápu v jeho dilema milovat či nenávidět toho
obscéního floutka, který s takovou lehkostí a genialitou sype z rukávu jednu krásnější
skladbu za druhou. Byť on je tím kdo si odnáší palmu vítěze, je tvrdé poznání jak těžce on
skládá,zatímco jeho protivník má nápadů tolik, kolik se za celý život nedá ani stihnout.

Vědomí toho, že nebýt dvorských intrik, které zaráží Mozarta v jeho rozletu,
on by zůstal daleko na chvostu v pomyslném souboji mezi jím a Mozartem. A tak
dál prohlubuje svoje muka navštěvami každého nového Mozartova díla a dál proti němu intrikuje ....

Ovšem každý film stojí a padá také s hereckými výkony. A to platí i Amadeovi.
Svou opravdu životní roli, která nakonec zastínila všechny jeho další role dostal v Amadeovi
americký herec Tom Hulce (6.12.53 Wisconsin. Možná určitou předpovědí jeho úspěchu v Amadeovi
bylo to, že jeho první rolí v prvním angažmá na Brodwayi byla role v jiné Shafferově hře, a to ve hře Equus)
Díky roli v Amadeovii se sice musel naučit hrát na piano,
ale získal za ní nominaci na Oscara, v roce 85 obdržel cenu Donatelova Davida, ale hlavně ho
znal celý svět. Díky tomu, že při natáčení pobýval půl roku v Praze, zamiloval si jí jako svůj
druhý domov, po kterém se mu velmi dlouho stýskalo. Ačkoli i dál dokazoval že je vynikajícím hercem,
Amadeova stínu se už nedokázal zbavit. Obdržel několik nominací na Zlatý globus, je držitelem cen Emmy a Tony.
Svůj zatím poslední film natočil v roce 2008.

Většího uznání se ovšem ve filmovém, ale hlavně divadelním světě dostalo představiteli
Antonia Salieriho, syrsko - italskému herci Fahridu Murray Abrahamovi. Před Amadeem se objevil ve
filmech Serpico, Všichni prezidentovi muži nebo Zjizvená tvář. Pak přišel úspěch v Amadeovi,
Oscar za nejlepší hlavní roli, ale hlavně se začal naplno věnovat divadlu, a to ponejvíc v Shakespearových dílech.
Další velký herecký koncert předvedl ve filmu Jméno růže podle stejnojmenného románu
Umberta Eca. Nevyhýbal se ani rolím v parodiích (Poslední akční hrdina po boku A.Schwarzeneggera)
hororům (Mimic) akčním snímkům (Hra o přežití) nebo sci - fi (Star Trek). Díky své vizáži se uplatňoval hodně
v historických příbězích (Nostradamus, Noemova archa, Most osudu)

Českou stopu, krom herců v epizodních rolích,samozřejmě zanechali i dva velikáni
českého filmu, kameraman Miroslav Ondříček a kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.
Mimochodem, oba častí "účastníci" na Formanových dílech a jeho dobří kamarádi.

A co říct o hudební složce filmu? Asi vlastně nic, protože genialitu Mozartova díla
zná snad každý ....

Ještě jednu věc musím zmínit, protože bez ní by nebyl Amadeus tím čím je.
Alespoň pro nás Čechy .... Jasně, dabing! Naprosto skvělý výkon Jiřího Langmajera
a jeho místy až úchylný smích asi zůstane hodně dlouho po zhlédnutí filmu
divákovi v uších, stejně tak Boris Rösner dal do hlasu Salieriho všechen smutek, nenávist
i úlisnost dvorského intrikána.


A jedna moje fotka, která se váže k filmu. Když jsem vloni brouzdala uličkami mezi
Hradčanským náměstím a Pohořelcem, padl mi do oka tento dům. Prostě se mi zalíbilo jeho umístění
i vzhled, ale pořád to pro mne byl neznámý dům. Až po přečtení článku a Čerfa, a shlédnutí
filmu mi došlo, že je to dům, ve které Mozart ve filmu bydlel. Není ovšem totožný s jeho
opravdovým bydlištěm v Praze, tím byl dům na spodním konci Uhelného trhu.





20 února 2017

Už je to tu zas ..... PROSINEC





A máme tu poslední hlasování a poslední měsíc minulého roku.
Tentokrát jsou fotky tak půl na půl co se týče takového toho "pravého" prosince,
a to proto, že trvalo hodně dlouho než se ukázal sníh, a venku to pak vypadalo opravdu zimně.
A jednu jsem si stáhla na netu, protože jsem se do ní, milujíc ohňostroje naprosto zamilovala.





17 února 2017

Něco z pondělí podruhé .......



Myslím, že zrovna dnes se trochu sluníčka bude hodit.
Nevím jak kde a u koho, ale tady je od rána mlha, hnus, prší, sněží
zkrátka děs hnusný zimy. Po těch třech sluníčkových dnech je to pěkná
šlupka mezi oči.

Pohrála jsem si se stínohrou ....





...... pokochala se sluníčkem ve vodě .....


...... nebo v korunách stromů ....


...... a podívala se na pár ledových krajek ....
(ale šíleně mne tam vytáčely ty suchý kopřivy)