21 května 2017

Podzámecké a zámecké pozdravy z Litomyšle ....




Krom Klášterních zahrad, nevynechám když mám čas, ani couračku
okolo zámku. Litomyšlský zámek má sice velmi omezený prostor na zahrady,
ale i tak poskytuje příjemná místa k ochlazení v parném létu či k takovému
tomu "jen tak" lenošení. S výhodou toho, že si můžete courat po trávníku jak chcete
a kde chcete, nebo se na něm přímo usalašit. Pod vzrostlými stromy je příjemně a navíc
doplňují velmi vhodně zámek a dodávají mu zas trochu jinou dimenzi.

Já jsem okolo zámku fotila při zpáteční cestě na autobusovou zastávku a pěkně jsem si tak
ukrátila čas ... a poslechla si klavírní produkci jednoho mladíka. I tady stojí jedno
z venkovních pián pro každého, a kdo umí neodolá. Navíc v průjezdu je moc pěkná
akustika.....


Ještě z klášterek, bylo teplo náramné a voda v brouzdališti už lákala
první spočinuvší unavené poutníky ....


Piaristický kostel a klášter. Dokonce už i krásně zvoní. Před dvěma měsící po mnoha
desítkách let opět byly věže osazeny třemi zvony. Litomyšlští uspořádali sbírku,
místní kokodák velkopodnikatel a mecenáš zaplatil ten největší a už si pěkně vyzvánějí ....


Zaujatý a kolem sebe nic nevnímající hráč


Sochy Olbrama Zoubka. Bez těch by to v Litomyšli nešlo ....




Lípy, lípy, všude lípy .....



Dosti zajímavé lavičky, tedy jak se na nich sedí zatím nevím, nezkoušela jsem.
Ale docela se mi líbí jejich trochu retro - kubistický vzhled.




Atrakce pro děti, opičí dráha, se mávnutím ruky změní na pódium. Využívá se obzvlášť
při festivalu Smetanova Litomyšl. Jinak velké pódium je každoročně na nádvoří záku, případně se
hraje v přírodním amfiteátru práve v parku pod zámkem.


A na závěr trochu roztřesené video, zatím neumím úplně využívat tohoto méda,
byť jak jsem četla v mnoha recenzích na tento aparát, že kvalita nahrávání videí je
překvapivě velmi dobrá na svou třídu.

20 května 2017

Květinové pozdravy z Litomyšle II .....




...... pozdrav druhý JABLOŇOVO - KVĚTINOVÝ.
Moje cesta k dámám u kterých se nechávám občas zkrášlovat, vždy
vede přes Klášterní zahrady. To se prostě nedá vynechat. Osázení květinové
části by se mělo začít revitalizovat, protože od jejich otevření už uběhlo skoro
patnáct let, a složení výsadby zajišťovalo opravdu krásný zážitek z květů zhruba
šest let. Mezitím některé druhy zcela vymizely, jiné se zas rozrostli tak, že utlačují
zbylé. A tak se musí provést obnova. Už se na ní těším, i když i teď je stále se na co dívat.

Než se ale vstoupí do tohoto květinového království, pozdraví vás krásně rozkvetlá
okrasná jablůňka. Čekala jsem, že ta, kterou jsem fotila v oněch patnáctistupňových
mrazech, ještě obalenou mumifikovanými plody bude mít stejně krásné květy. Neměla.
Kvetla docela "obyčejnými" bílými.





Kdoulovec je příbuzným jabloní, a tady kvete hned ve dvou barvách


Bohužel ale dostat se blíž k téhle nádheře nešlo, a dlouhé sklo jsem neměla, přece jen se
s ním vláčet v kabelce na to je pak už foťák dost těžký.


Kvetl tu ještě poslední trs pozdních tulipánů. Neobvyklá barva i tvar květů
mne hned zaujala



Kontrast jim dělala kvetoucí tařice skalní. Utekla si ze záhonu odpočinout na lavičku



Tenhle zvláštní květ patří jednomu z mnoha okrasných keřů v nádobách postavených
okolo zámku. Krom těchto tam je také spousty vavřínů, které opravdu krásně zavoní
když je v ruce pomnete.


A z těchto květů jsou později takovéto plody


Tolik pozdravy květinové, příští budou zámecké. Ale ještě musím trochu poškádlit
duše houbařů. Včera jsem dostala od chlapů, co jsou ubytovaní na penzionu tuhle nádheru ....


Jen si odskočili na malou a ocitli se v houbařském snu. Na ploše 3 x 3 metry oranžovo
hlavičkami i hlavami křemenáčů. Nasbírali jen to, co se jim vešlo do trička. I tak je toho asi dvě kila
a něco....

18 května 2017

A zase jsem se napálila ....





...... tentokrát ne nějakou zpovykanou nevěstou,
ale (ne)solidní budoucí babičkou. Už jste tu viděli conversky
který jsem zkoušela dělat pro mimča, jedna z vás si je dokonce objednala
a tak jsem na fb v tvořivé skupině odpověděla jedné paní, která něco podobného
chtěla. Líbilo se jí to, objednala si a ještě že prý by chtěla čepičku, jestli je dělám.
Sehnala jsem si inspirace, poslala jí obrázky a ona si vybrala.
Já, jelikož jsem ještě čepičky nedělala, nejdřív tak nějak sháněla jak
asi velkou pro mimčo které se teprve narodí. Jakž takž jsem si to odvodila, na
zkoušení použila i dcery miminko z dětství v reálné velikosti a
po dohotovení poslala paní fotky. Nadšení nebralo konce, a že tedy ať jí pošlu číslo účtu, že hned
posílá peníze. A to bylo taky poslední konverzace která mezi námi proběhla.
Peníze samozřejmě nepřišly a paní dělá mrtvého brouka. Neodpovídá
na dotazy, žádné vysvětlení prostě ticho po pěšině.
Přitom mi přišla jako opravdu fajn ženská, natěšená na první mimčo jenže jak je vidět
nejen nevěsty, ale i už babičky začínají být velmi nespolehlivý sortiment .....


Tak tohle je ta objednaná "ušatka"



a botičky





A tohle je už něco pro naší Emču. Doufám že bude. Tedy že nebude moc malá
až bude třeba v srpnu nebo září trochu chladnějc.




Asi si začnu brát zálohu i na případné objednávky těhle věciček .....

17 května 2017

Květinové pozdravy z Litomyšle .....




Pozdrav první SAKUROVÝ .....

Při poslední návštěvě v Litomyšli, kdy jsem fotila, ještě zdaleka nic
moc nekvetlo. Jen zlatice, narcisky a to bylo zhruba asi tak všechno. Pak se ochladilo,
všechno se zpomalilo, já už neměla možnost nové návštěvy protože jsem měla jiné povinnosti,
zimu vystřídal déšť, a až teprve minulý čtvrtek za sluníčka a tepla, jsem se při mém Beautiful Day
do Litomky dostala. Samozřejmě s foťákem. Narozdíl od Třebové a blízkého okolí, kde všechny peckoviny
kvetly letos opravdu poskrovnu, a to včetně sakur, tady stále byly v plném květu.
Ono vůbec letos je hodně viditelný rozdíl mezi Rybníkem a Prahou, ale i Rybníkem a Litomyšlí v tom
jak jaro postupuje. Zatímco tady jsou jabloně ještě v plném květu, v Praze a okolí kvetoucí
ovocné stromy nevidět, jak jsem měla možnost se teď o víkendu přesvědčit, plně
rozkvetlé pražské šeříky nahrazují zde jen lehce otevřených pár poupat.

O to víc jsem si tedy užívala momentálního stavu který se mi ve čtvrtek nabízel.

Jak jsem si všimla už vloni, jsou v Litomce tři druhy sakur. První je opravdu velmi ranný
a drobnokvětý, ale další dva jsou ty krásné, připomínající našlehanou růžovou pěnu.
Jako malá jsem jim říkala růžový sníh, protože když opadávaly, bylo to opravdu
jak závěje růžového sněhu.








Druhý druh má květy růžové se zeleným nádechem, některé jsou plné, jiné jsou
jen jednoduché





06 května 2017

Do nitra .....




...... květů se podíváme dnes. Už se těším na ty mezikroužky, které
mám objednané, ty jsou dalším udělátkem k focení detailů i nějakých maker.
Navíc nehrozí že by další a další čočky zhoršovaly kvalitu fotografie. A jsou kompatibilní
i s heldou u něhož každá čočka navíc dělá docela neplechu. Další pomůckou je dálková
spoušť, konečně snad se tím pádem naučím používat i stativ .....
Shrnu to tak, že pro tvoření a inspirace mi byl čert dlužen Pinterest a pro fotografování
a různá udělátka k němu to je Ebay.

Dnešní obrázky můžeme pojmut tak trochu jako hádánku.
Poznáte které květiny jsou na detailech? je to hodně lehké, myslím že až urážlivě Mrkající









Teď trochu lascivnosti. I taková je ale příroda.