10 března 2017

To moc dlouho nevydrželo ....




...... ono krásné jarní počasí. Byť meteorologicky už jaro začalo, venku se to zas
pomalu začíná klonit k zimě. Teploty denní i noční sviští fofrem dolů a občas i atakují nulu,
sluníčko se schovalo za vrstvu mraků a dešťové přeháňky se někdy promění v pěkný slejvák.
A s tím jak mizí sluníčko, mizí opět i moje mírně znovunalezená chuť fotit.
Jako kdybych byla na solární pohon, ale měla nějak porouchané záložní akumulátory pro
případ zatažené oblohy. Vyleze sluníčko, juj to je mi do skoku, zaleze a chcípám.....

Ještě když svítilo, zajela jsem do města se podívat po růžové vlně, ale hlavně koupit
do truhlíků nějaké barevné kvetoucí nádhery. Vánoční výzdobu jsem konečně z oken
uklidila a aby nezely úplně prázdnotou, potřebuji doplnit truhlíky se stálou výsadbou
které na oknech jsou v mezidobí než se můžou dát ven muškáty.

Pár zajímavých kousků jsem opět ulovila.....
Samozřejmě jsem nemohla odolat letošnímu hitu mezi primulkami. Jen si kladu
otázku zda jsou to bílé s modrým žilkováním, nebo modré s bílým ....



Zatímco na formě jednoduché jsou ty žilky opravdu velmi výrazné, v plnokvěté
jsou méně nápadné


Další plnokvětá krasavice. Sametová barva, sametový vzhled


Veselá barevnost, vlévá do žil život


Nestárnoucí optimistická klasika, žlutá je dobrá! Lepší než modrá ...


O plnokvěté čemeřici jsem snila už hodně dlouho. Teď se mi sen splni a poštou mi dorazila tahle kráska




A co mi od vánoc nesmí doma chybět, to jsou samozřejmě hyacinty. I tady se objevují novinky v barvách.
Tak mám světlefialový .....


..... světlemodrý .....


..... červený (tedy s rozpaky. Spíš se jedná o hodně tmavě růlžový) Jeden stál
dál od světla a je z něj žirafa .....


...... zatímco kámoš už měl k světlu blíž a tak je kompaktní ....


...... a co se týče rozpaků nad barvou, tady je mám také. Květináček oranžový, leč
květ žlutý. Stejnou barvu jsem koupila už jednou, deklarovanou a také vykvetlou jako žlutá.
Jsem zvědavá, co mi vykvete z toho, který by měl být žlutý....


Moje zatím stále skromné počtem ale krásné jednoduchostí.....






07 března 2017

Celogyne cristata ......




Po dvouleté přestávce, způsobené rozsazením velkého trsu, mi letos zas kvete jedna z mých
nejhezčích orchidejí. Je jí Celogyne s mnoha sněhově bílými květy.
Tuto orchidej dnes už v obchodech nenajdete, patří k těm květinám, které
potřebují studenější "odchov" stejně jako kamélie, gardénie, bramboříky aj.
Aby kvetla, potřebuje přes zimu chladnější světlé místo a v létě pobyt na čerstvém
povětří. Já to s orchidejemi dělám tak, že je věším do větví stromů. Mají bloudivý
stín, jsou chráněné před případnými kroupami, ale netrpí zas tak moc suchem.
Nemůžou se do nich dostat mravenci, či jiní škůdci. A pokud se jim to líbilo, odmění mne pak
svými mnohdy velmi krásnými květy. Ostatně zjišťuji, že ty orchideje, které patří
mezi ty "složitější" na pěstování mi kvetou lépe než ty "obyčejné" Phalenopsisy, které stačí
postavit na parapet a ony kvetou, a kvetou a kvetou ...... tedy jak komu. Mě ne.



Jedna půlka .....


...... a obě. Pokud by byly pospolu v jednom květináči, byl by plný květů.
Ale nejhorší je, že už jsou zas oba plné hlíz jako bych je nikdy nedělila a neposílala
už pár lidem nějaké trsy.







A trošku hrátek Mrkající



Ale abych nebyla nespravedlivá, kvete mi i jedna phala



06 března 2017

Quo vadis .....



...... přírodo? Kráčíš zdárně k jaru. Zaplaťbůh ! A já se snažím
kráčet s tebou a užívám si sluníčko a první jarní posly. Tedy, ne že by letos
neměli zpoždění, vloni touhle dobu skoro už dokvítali nebo byli v plném květu, zatímco letos
teprve nesměle vystrkují své barevné či bílé hlavičky. Ale je to prostě už jarní
políbení, na které člověk čekal celou tu dlouhou zimu. Hned je člověku líp, veseleji,
a hlavně už pomalu začínají odcházet ty zimní nemilé myšlenky, začínám zas ožívat
a začíná mě víc bavit se ráno probouzet a mám víc chutí do všeho co mne bavilo, ale začalo
mě to spíš štvát, ba přímo mi to vadit ......


Nejdříve normální objektiv .....


..... a teď trocha starosklíčkaření Heliosem .....







03 března 2017

Kontrasty ....





Zase to pomalu, tedy ono spíš rychle začíná. Myslím tím práce na zahradě.
Dneska jsem si sice dala na terasu na slunko křesílko, ale jak je mým zvykem
spíš než abych seděla tak jsem courala po zahradě a něco málo začala už uklízet.
Ostříhávám ozdobné trávy, vyhrabala jsem pod keři staré listí a hromady šlupiček od
slunečnice, zastříhla dřišťálům na podzim narostlé nové větvičky, které by mi překážely
až budu dávat zase ven fuchsie, z truhlíků kde mám stálou výsadbu vybrala větvičky z tújí a
zjistila jsem jaké škody (ne)napáchala zima na výsadbě.
Vyhrabalatrochu mechu pod lískama aby mohly nerušeně lézt ven bledulky, které se také už
pěkně činí. A jak jsem tak tu a tam něco zahrábla, uhrábla, ustřihla, zjišťovala jsem co
toho ještě na mě čeká. A to jsem se na podzim činila víc jak kdy jindy. Jenže i tak
toho čeká na mě dost. když jsem se tak koukala a rozhlížela, padly mi do oka
kočičky na naší převislé jívě .....


Letos jich je tam docela dost


A jako kontrast k nastupujícímu jaru kraj ledové kry na bazénu





Co mne na tom ledu upoutalo, je jeho odlamování které silně připomíná
odlupování čediče. V komínkách ve tvaru šestihranu ....

02 března 2017

Před usnutím mi zní Kouzelná flétna ....



Když jsem mohla v Kukátku věnovat svůj čas
filmům s Alanem Rickmanem, rozhodla jsem se, že si kvůli
Amádeovi rozšířím svoje obzory hudební a to přímo operní. A tak jsem
si včera před usnutím k poslechu a vlastně i k pokoukání jednu dala.
A vzala jsem to rovnou od konce a zaposlouchal jsem se do tónů Kouzelné flétny.
Tahle opera je jedním z nejhranějších operních děl na světě.
Mozart jí složil na libreto svého přítele Emanuela Schikanedera jen tři měsíce před svou smrtí
v roce 1791. Hrála se v Schikanederově divadleTheatre auf der Wieden
a okamžitě po své premiéře stala obrovským divadelním hitem.
Kouzelná flétna je spolu s korunovační operou La clemenza di Tito poslední jevištní
dílo ve formě " signspielu" čili zpěvohry s mluvenými dialogy (ostatně původní
podoba opery Carmen byla taky takovým dílem)

Opera je tak trochu jiným dílem než byly ostatní Mozartovy opery,
je to pohádka kde se snoubí fantazie s komikou, ale má i svůj vážný podtón.
Není tajemstvím, že v ní Mozart vzdal hold zednářskému učení. A proč ne, vždyť on sám
svobodným zednářem byl.
Vystupují zde fantastické postavy jako jsou hadi, draci, záhadné tři dámy, tři Géniové
ďáblové i kněží tajného (rozuměj zednářského) kultu vědění a spravedlnosti, tajemná a zlá
Královna noci .... ovšem nechybí zde ani láska která nakonec projde mnoha zkouškami
aby všichni zamilovaní, princ Tamino a princezna Pamina, ptáčník Papageno a jeho
milá Papagena nakonec mohli být spolu.

Je tedy Kouzelná flétna oslavou zednářství? Nebo Mozartovou vírou že dobro vždy
musí zvítězit nad zem? Či jen fantaskní pohádkou pro obecenstvo nižších vrstev
které Schikanederovo divadlo Na Vídeňce avštěvovalo? Jedno je jisté, nejde jen
o prvoplánovou operu, ale o vrstevnaté dílo které oslavuje vítězství Pořádku nad Chaosem,
a to, že důstojnost a mravnost jsou nejvyšším posláním pro společnost.

Já si našla zpracování z roku 2013, z Bregenz festivalu kdy se opera hrála na břehu Bodamského jezera.
Pro ty z vás kdo operu neviděli a chtěli se s tímto dlem seznámit
přidávám odkaz. Nejznámější árie, tedy koloraturní árie Královny noci a duet Papagena s Papagenou
zazní vlastně až skoro v závěru jako takové třešničky na dortu.

W.A.Mozart


Případně si můžete v archívu ČT art toto představení najít.

01 března 2017

Tak jsem hrábla do minulosti .....



Určitě to každá máma, která má dceru zná. Tu větu " Mamí, já chci Barbínu
a nějaké oblečky na ní ". A co teď. Dnes je to všechno už úplně jiné, ale v době
kdy tohle pronesla moje dcera byla Barbína (ta pravá od Mattela) hodně nedostatkové zboží
a oblečky na ní rovněž. Oboje se samozřejmě dalo koupit v Tuzexu, ale pamětníci
vědí jak trapné to bylo když musel člověk jednat s vekslákama. Další možností bylo nechat si od
někoho kdo pravidelně jezdil do zahraničí si panenku nechat přivézt.
Tuhle druhou možost jsem zvolila já a poprosila kamaráda hudebníka jestli by mi pro dceru
jednu s minmální výbavou jako dárek k narozkám dovezl. A aby nebyla jen chudým dárkem
našila jsem podle různých speciálů Burd nejdřív jen jedny svatební šaty a pár sukýnek,
a později, když jsem k jiným narozeninám dceři koupila ještě dvě další (na inzerát který dala na sídlišti
jedna maminka. Když jsem tam přišla, zjistila jsem že její dcera má těch panenek asi dvacet)
výbava se ještě zvětšila. Po přestěhování sem, ještě dostaly panenky svůj domeček, který jsem
dceři pro ně udělala a byly tou nejfrekventovanější hračkou.
Před pár dnyjsem vytáhla bednu kterou jsem jí kdysi upravila jako úložný box pro panenky a oblečení
a sama se divila, co všechno jsem jí vlastně našila....
A tak se teď tak trochu zas budu chlubit. Vlastně..... vždyť mám ve znamení že jsem kreativní génius! Smějící se




Ty prostřední svatební nejsou ty první, tyhle přišly až o dost později








24 února 2017

Jsem RYBA .....



Nejsem, narozdíl od mé kamarádky, člověk který by všechno své konání
i hledání partnera, podřizoval měsíčním znamením. Neberu vážně horoskopy, byť někdy si
při zpětném pohledu řeknu " Hele, ale ono to tam bylo psané !"
Ale když jsem teď na fb našla trička s charakteristikami Ryby, úplně mi zatrnulo.
Ono opravdu jsem to já. Do posledního písmene. Tedy jsou tam asi tři věci, který nemůžu posoudit
já, protože to už bych byla moc domýšlivá Smějící se. Ale když jsem se zeptala kamráda, jak to vidí
on, jestli tam je podle něj něco pravda, napsal že skoro všechno.....Mrkající

A jaká tedy je a jsem Ryba ?

- hříšná mysl
- pečující kamarádka
- dobré srdce
- špinavá huba (jo, jsem občas dost sprostá)
- chytračka a něžná duše
- sladká, hříšná, skromná (ts, ts,ts)
- těžko se hledám, ale skvělá když se najdu
- láska Ryb je jedinečná
- většinou samotářka (no někdy opravdu jo)
- romantická (opožděně)
- hodně se bojí, ale nedává to moc najevo (bingo!)
- jeden z nejlaskavějších lidí jaké kdy potkáte (Ó)
- nezahrávejte si s ní (jo, snesu hodně, ale nesnesu když se se mnou nejedná na rovinu)
- skvěle líbá a je úžasná v posteli ( no, tak to vážně musí posoudit někdo jiný)
- dokáže rozpoznat faleš na sto honů (jo tak to bych vážně chtěla umět)
- Ryba miluje dlouhé vztahy
- prý atraktivní a velmi pěkná
- má nejsilnější 6.smysl (no někdy se mi dějí zvláštní věci, hlavně sny)
- hudební
- skromná ( ale, ale)
- důvěryhodná
- extrémní myslitelka (he, he)
- kreativní génius
- velmi přímočará, její ústa jsou smrtící zbraň (É?)
- miluje čtení knih a sledování filmů když chce uniknout od reality (ještě tam chybí hudba )
- není bojovnice, ale stejně vám vyrazí dech
- může vypadat svůdně, ale má temnou stránku kterou nechce odhalit
- má hodně lásky na rozdávání, ale vyžaduje trpělivost (tak o tom kamarádi něco ví)

Jo, a v červenci opravdu budu babička Mrkající