07 června 2023

Dnešní článek ....

 


.... bude jen a jen o chlubení. A poděkování. 
Samozřejmě. 
Když jsem někdy ještě před kovidovými roky byla s Padesátkou Míšou na už nevím kolikáté výstavě fotek na zámku v Dobřichovicích kterou tam měl vcelku již ostřílený matador Petr  oba na mne zaútočili otázkou NO A CO TY? KDY TY UDĚLÁŠ VÝSTAVU? Na to jsem jim řekla že já se rozhodně necítím být natolik povolána ve focení že by se na mé fotky chtěl někdo koukat v reálu někde na zdi. Jo, na blogu je to něco jiného, v malém formátu se všechno ztratí, ale ve velkém?
 
Ďáblice - našeptávačka Míša se ale nedala jen tak odbýt a skoro při každé příležitosti na mne dřív nebo později tuhle otázku vypálila znovu. A občas se k ní přidal i Petr. Jednou takhle při cestě od očaře, kdy mi rozkapávali oko a já byla skoro slepá a taková trochu mimo jsem cestou na bus vlezla do dveří KC ve Třebové, a sebrala všechnu odvahu abych zeptala se co by to obnášelo uspořádat tam výstavu. Vcelku jediné co jsem se dozvěděla bylo to, že možné by to bylo, jen jaksi teď mají na dva až tři roky naprosto plné termíny. O dalších věcech které pro mne byly hlavně důležité jsem se nedozvěděla vůbec nic. Odškrtla jsem ty tedy položku Výstava jako zatím vyřízenou a dál se nezajímala. Jenže pak jsem nechávala Míše dělat jednu z mých fotek a jen tak mezi řečí jsem se v tiskárně zmínila že jsem uvažovala o vystavování, leč KC jaksi mám plno. A tam jsem se poprvé setkala se zmínkou o kavárně EVA jejíž provozovatelka dává také možnost prezentovat lidem svá díla u ní na zdech restaurace.
 Po jedné z dalších návštěv na očním (nevím proč zrovna oční má na mě tenhle vliv) jsem tedy zašla do restaurace a optala se jaké by byly podmínky. Velmi milá provozovatelka mi řekla že vlastně skoro žádné. Jen fotky v hlavní místnosti, možná po schodišti a pak v horní prostoře. Za to budou díla viset v restauraci tři měsíce a ještě mi v případě vernisáže udělá i pohoštění na účet podniku jako poděkování za to, že jim svá díla svěřím. A že nejbližší termín je od začátku května. Jelikož bylo teprve září, tak jsem na to kývla. Osm měsíců ještě prověří mé odhodlání a když tak můžu napsat omluvnou smsku že to vzdávám. Jenže omluvná smska přišla naopak z druhé strany, že zřejmě byl nějaký informační šum na straně předchozího vystavovatele (DDM) a volný termín bude až od začátku června. To mi sice přihrálo ještě jeden měsíc navíc a ukázalo se že ještě že tak, ale taky to, že nebude moct přijít dcera se zeťákem protože bude tou dobou s Bobulí už v lázních.

A začalo peklo. Vybírat fotky, určovat počet a velikost, to zas všechno úplně překopat a vymyslet jinou koncepci, shánět peníze, zahánět pochyby, euforie a zase pochyby, peníze nikde nebo jen část místo celé přislíbené částky, opět euforie že se našel jiný sponzor, opět zklamání že to nějak nepochopil o co jde, další peníze na obzoru jenže až v termínu který by byl hraniční, takže další dopisování si, abych nakonec poslední březnový týden zadala tisk prvních deseti fotek na které vyšly sponzorské peníze a za další měsíc a něco tisk zbytku už za své. Nakonec se tedy to zpoždění ukázalo jako výhoda, protože jsem alespoň relativně! v klidu dala všechno dohromady a mohla tak minulou neděli dopoledne navěšet za pomoci zdejší známé všech zhruba 30 fotek a odpoledne pak přivítat pár lidí kteří nezklamali a udělali mi radost tím že přišli. Tu mi trochu pokazili jiní jedinci, kteří sice ač přislíbili že dorazí nakonec nedorazili. Ani se nebyli schopní omluvit. Tak k něčemu to bylo dobré, alespoň jsem si tak nějak vytřídila jak se říká zrno od plev a vím na koho se můžu propříště spolehnout. Venkoncem bylo to nakonec příjemné komorní posezení a povídání které by se při vícero lidech asi až tak úplně nedalo. 

Takže můj velký dík patří Míše a Petrovi že do mě tak dlouho šili, až jsem se do toho prostě pustila, provozovatelce restaurace že se mnou nevyrazila futra a ještě nás tak skvěle pohostila a pobavila, zbytku rodiny za to že to přežila aniž by se unudila, mé známé za skvělou fotodokumentaci a ještě navíc mému kamarádovi z party na naší chalupě z dob dospívání, který docela nečekaně dorazil také ....Více fotek najdete v této galerii kde také najdete všechny fotky které jsem vypustila do světa
29 komentářů:

 1. Proč by ses nechlubila,když máš čím.A tvé fotografie si to zaslouží.
  Já jsem dost dlouho u dcery v restauraci podle jejího přání na různá témata na stěnách rozvěšovala svoje fotky.Teď jsou v jiných prostorách s velkými okny a není už tolik prostoru.Bavilo mě to.
  Na fotkách ti to sluší,jsi kočka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš! Ty jsi měla ty výstavu už dávno, dávno přede mnou a já si tu cintám na kravatu! ;-)

   Vymazat
 2. Vendy moc gratuluji! Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Vendy, opravdu moc gratuluji a mrzí mě, že jsem u toho nebyla. Fotky jsou nádherné, hlavu do dlaní si opravdu dávat nemusíš, pyšně vypni hruď!
  Na vernisáže chodíme celkem často, tak musím pochválit i bufet, který paní kavárnice připravila!
  Přeji hezký den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to ani nevím kdy jsem udělala :D. Dalo by se to nazvat zoufalé gesto zoufalého autora :D. Jo, paní kavárnice to opravdu skvěle připravila. A to ještě po nás odjížděla na nějakou jinou akci. Takže doufám že ten jeden jediný volný den který mají se jí vyplatí a nebudou zákazníci prchat v hrůze co to tam visí na zdech :D :D

   Vymazat
 4. Ještě jednou posílám velikánskou gratulaci ke tvé prvotině a držím pěstičky, aby nezůstalo jen u té jediné. Jsi úžasná, že jsi něco takového dokázala, byť k tomu nebyla vůbec snadná cesta :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ti děkuju, zatím mi tohle naprosto stačilo a obdivuju Petra že do toho jde skoro každý rok a v podstatně větším množství. Mě úplně stačilo tohle. Doteď se divím sama že jsem na to našla odvahu....

   Vymazat
 5. Byla to velmi příjemná vernisáž s krásnými fotkami, gratuluji k první výstavní položce do fotoživotopisu :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc. Jsem ráda že se ti to nějakým způsobem alespoň trochu vrátilo za tu cestu sem, čehož si vážně moc vážím. Zvlášť v kontextu s tím, že ti kteří ve Třebové bydlí a mají to kousek vůbec nedorazili.

   Vymazat
 6. Ještě jednou velká gratulace...!!! Opravdu povedená akce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda že jsi nelitovala cesty a příkoří od magora Matese. ;-) A moc si toho vážím

   Vymazat
 7. I já gratuluji k realizaci. Jsi dobrá, že jsi to dotáhla do vítězného konce. Fotky na fotkách jsou moc hezké, určitě zpříjemní návštěvníkům kavárny posezení. A tobě to na fotkách moc sluší.
  Hezký den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju moc! Pokud chceš vidět ty fotky tak jak je dobré na ně koukat tak jsou v galerii. Ono tam chodí dost lidí na obědy i večer si posedět. Takže snad nebudou utíkat ;-). Ta hororová panenka je stejně nahoře takže je moc neruší ;-)

   Vymazat
 8. Vendy, naprosto chápu, jak jsi asi byla našponovaná, zda to klapne, především, když to bylo poprvé, ale jistě má výstava úspěch. Blahopřeji k úspěchu. Sekne ti to. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby našponovaná! Ze soboty na neděli jsem byla úplně rozklepaná, zdály se mi šílený sny a v neděli jsem byla za a) celý den díky rannímu incidentu tak trochu v takovém vinném rauši. Paní kavárnice nám jako omluvu přinesla sedmičku Pálavy, a jelikož moje kamarádka moc bílé nemusí víc toho zbylo na mě, odpoledne další přípitky a to co nevypili ti kdo nepřišli..... zatím jsem se neptala, ale příští týden tam asi zajdu, musím tam dát sešit na různé připomínky jak mi kladl na srdce Petr :D

   Vymazat
 9. Vendy, dávno jsem ti tady psala, že tvoje fotky jsou na výstavu. Je dobře, že sis to splnila. Měj pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To máš pravdu a já si toho vážím, ale ono je něco jiného je ty fotky vidět v malém na monitoru a něco jiného ve velkém na zdi, tam už vůbec nemusí vypadat tak dobře. A navíc co se může zdát výstavní jednomu, nemusí druhého vůbec zaujmout.... to se teprve uvidí jaké budou ohlasy. V pondělí se tam půjdu poptat jak to zatím na lidi působí. Říkala jsem si, že to musím zkusit protože bych později třeba litovala že jsem to neudělala.

   Vymazat
 10. Prošla jsem galerii a blahopřeji k první opravdové výstavě. I když ty jsi už menší výstavu měla v jedné výloze, ale tohle je už vyšší level. Fotky jsi vybrala dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to bylo jen pár fotek. Ale stálo mě to stejně tolik sil a času najít odvahu jít se zeptat (to je pro mě vždycky mnohem těžší než to pak realizovat) jako tady. Ale co je horší, začalo mne to bavit. ;-)

   Vymazat
 11. Ian Dury9/6/23 18:25

  Trebova je dost z ruky, ale pokus se v lete tam.podivame vvramci cest "po vlastech ceskych"kavarnu Eva jiste nevynechame...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak z Prahy hoďku a třičvrtě vlakem a jezdí to sem každou půl hodinu. Rychlíky, mezi tím i nějakej ten courák. Jseš tu vlakem dřív a pohodlněji než autem.

   Vymazat
 12. Anonymní10/6/23 10:28

  Lezarts

  Gratuluji k úspěšnému kroku! Doufám, že to není jen první a poslední výstavní počin!
  Škoda, že to mám kapánek z ruky.
  Přeji další počiny a nápady nejen v čekárně na očním… možná oční čočka inspiruje tu fotografickou čočku?! Ono se říká, “ čočka k čočce v čekárně sedá a místa na výstavu fotografie hledá😉”

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Reni, takže vlastně můžu být ráda že jsem to nevzala cestou z gyndy ! :D :D Je pravda že mne to po těch počátečních odhodláváních začalo velmi bavit, což je u mne velmi nebezpečný zvyk. Jenže ono to je, a to by ti mohl vyprávět Petr, dosti náročné na finance. A to jsem měla fotky menšího rozměru a na jiné bázi tisku a materiálu pod obrázkem. Takže jestli zas něco někdy tak určitě ne hned za rok. Leda že by se mi podařilo buď vyloupit banku a nesměli by na mě přijít, nebo vyhrát ve Sportce, což je vlastně stejné procento (ne)úspěchu jak v prvním případě. Anebo konečně najít sponzora který by všechno pochopil od a do zet a to mi taky připadá po zkušenostech z teďka taky z říše snů....

   Vymazat
 13. No teda paráda Vendy. Krásná výstava. Moc blahopřeju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď ještě zjistit jaké jsou ohlasy.... dneska jsem tam chtěla zajet, ale nějak se to nevyvrbilo. tak až v pátek další možnost

   Vymazat
 14. Fotky jsou opravdu krásné a navíc umělecké. Asi bys měla zkusit se zúčastnit nějaké fotografické soutěže, kde si už Čerf vydobyl pěkné renomé. Nevím ale, zda ty registrační poplatky nejsou příliš vysoké.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Něco už jsem zkoušela, ale nic z toho nebylo. Asi stačím jen na regionální úroveň. Ony Petrovy fotky jsou natolik specifický žánr, že se s něm asi tolik fotek na soutěžích nevyskytuje, což ale samozřejmě nesnižuje jejich hodnotu. A ani to nezaručuje že vyhraje nebo se mu dostane ocenění. To samé bylo i na soutěžích s Bobím. I když jsme byli ve třídě nebo plemeni sami, neznamenalo to automaticky že vyhrajeme nebo dostaneme nějaké ocenění.... Někde se poplatky platí někde ne. A máš pravdu nejsou kolikrát malé.

   Vymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....