04 září 2015

Západ a siluety .....



V cestování proti proudu času
se dostáváme do nedělní osmé hodiny večerní. Vycházela jsem
tedy z chaty o něco dřív protože mi pomalá cesta do města trvá tak půl hodiny a já
měla v plánu jít lesem a případně vyfotit něco zase ze západu nebo spíš z
před západu. Nic sice z toho nebylo, protože sluníčko bylo schované za vysokými
vrchy stromů jelikož už se jeho dráha o dost snížila. Na zámek jsem tedy dorazila
něco po půl osmé a než jsem se uvelebila a našla příhodné místo, obloha se pomalu
začala plnit drobnými mráčky od nichž se odráželo zapadající slunko.
Včera mi došlo, že za těch pár dní co jsem tyhle fotky nafotila už zapadá
o půl hodiny dřív .....


Moje strategické místo bylo kousek od nárožní věže zámku a
tak není divu že se stala vděčným objektem při focení toho
jak se v čase měnila intenzita světla .....







Dokonce jak jsem dodatečně zjistila, je na fotce vidět i pár hvězdiček.
Přesně začátek oje Velkého vozu. Najdete je?


03 září 2015

Kostel a náměstí ......



Když už jsem udělala v čase skok dopředu,
do nedělního večera musím se teď vracet ve svých časových stopách.
A to doslova. Dnešní obrázky vznikly když jsem se po skončení koncertu
přesunovala na náměstí abych tu počkala na autobus který mne odveze
na chatu. A jelikož jak uvidíte na hodinách měla jsem od půl jedenácté
do jedenácté čas akorát na to abych si v klidu pofotila a pak si šla
sednout na lavičku .....

Sice jsem byla upozorněna na některá možná zlepšení,
ona by opravdu se stativem a dalšími věcmi opravdu
prospěla, ale byly to výcvaky jen z okamžitého popudu,
ale já jsem stejně za ně ráda. Hrála jsem si s různým nastavením
ISO a časy a clonami takže mi vyšly i bez toho stativu dost
ostré. Až jsem se sama divila.


Tenhle záběr je ještě ze zámecké zahrady


A teď už po cestě na náměstí





A z náměstí ....



Vyhlášení čtvrté ......



Opozdila jsem se z představením všech (dvou )příspěvků ve čtvrtém
kole, a opozdila jsem se i z vyhlášením vítěze v tomto případě tedy
vítězky což myslím asi taky nikomu nebude vadit. Velmi jednoduché to
tentokrát bylo takže to nebudeme nijak zdržovat .....

Počtem hlasů pět ku třem
vyhrává ....

(Sceneryphoto)

Pokud se vám nechce v soutěži pokračovat klidně to písněte
vykašleme se na to a pojedeme až od ledna druhý ročník sakrálních staveb.
Já svou projektovou dušičku uplatním jinde MrkajícíSmějící se.
Přihlásila jsem se v klubu Fotografia, kde mne dost mrzelo jak to tam
začíná uvadat, jako správce jednoho a možná i dvou
(to podle toho jak to budu stíhat) projektů a to v okamžiku kdy
zbylí správci požádali členy o pomoc a teď tedy čekám co mi bude přiklepnuto.
Měl by to zas být projekt měsíční, jak jsem zvyklá ode mne a ten
možný druhý taková rychlovka. A ještě mám jednu inspiraci
a to se potřebuju domluvit s ostatními správci až budou opravdu
řádně fungovat.

01 září 2015

Swing na zámku .....



V rámci Mníšeckého kulturního léta, a v rámci
toho že se mi poštěstilo ztrávit ještě týden na chatě
který jsem věnovala tomu že jsem se přímo nechutně flákala,
uvítala jsem možnost zajít si na zámek na koncert. A jak nadpis
anoncuje, na můj oblíbený swing v podání mého neméně oblíbeného
ansámblu, to jest Ondřeje Havelky a Melody Makers. A samozřejmě
jako vždy jsem se těšila i na setkání s kamarádem a parťákem z dob
kdy jsme byli sousedi v Praze na sídlišti. Došlo mi že se známe už
celých dlouhých 30 let a z toho 25 se už pilně snažím navštěvovat
jejich koncerty kdykoli jsem jim nablízku. O tenhle jsem málem přišla,
z pofidérních důvodů, a to že jsem zde při našem pobytu byla bez netu.
Až doma jsem zjistila že se koná a tak jsem rozjela akci lístky.
Nevěděla jsem stoprocentně jestli opravdu pojedu,
takže se mi nechtělo kupovat lístek dopředu a tak jsem zavázala
ke spolupráci kámoša. Mívají vždycky k dispozici nějaké lístky
a tak jsem ho poprosila aby se mi zeptal. No přišla nemilá
odpověď že už jsou rozdané (později na zámku jsem zjistila že jich
bylo jen šest) takže jsem musela zariskovat a nechat koupi až na dobu
kdy tu budu. Naštěstí ještě byly, i když ke stání a dost dozadu. Jsem
zhejčkaná tím, že povětšinou sedíme v první nebo druhé řadě a takhle
daleko to bylo teprve podruhé za celou dobu. A ještě ke stání!
Ovšem jak se ukázalo, sektor " Ke stání" byl vybaven lavičkami a křesílky takže
jsem byla nadšena a zabrala si místo na pitlane, přesně proti
pódiu a vlastně i proti místu kde sedí vždy kamarád. Celou dobu jsem přemýšlela
kde vlastně na té zámecké zahradě se tohle může konat, není zas tak
moc velká ale řešení mne hodně překvapilo stejně tak jako hojná účast.
A že tu byli lidé z celého širokého okolí! Všechno vyšlo na jedničku
z hvězdičkou. Počasí, nálada, hudba, setkání i cesta zpátky. To byl
jediný mráček který mne trochu děsil. Nevadí mi jít pěšky, ale vadí mi
jít pěšky ve tmě. Ta se dá samozřejmě zahnat baterkou, ale co se nedá
zahnat jsou divočáci kterých tu je i po zásazích myslivců stále dost.
Nabízely se tedy dvě varianty. Autobus nebo soused. S autobusem byla potíž
že jel buď v devět nebo v jedenáct. Soused kdykoli. Nakonec jsem se
s ním domluvila, že pokud bude koncert trvat takdlouho že mi zbude tak půl
hodina do příjezdu autobusu, pojedu jím a se šoférem se domluvím aby
mi zastavil u chaty, nebo, pokud skončí v mezičase povolám souseda.
Nakonec vyšel autobus i čas na noční snímky místní dominanty na
náměstí a to kostela sv. Václava. Takže parádní tečka za parádním večerem.


Fotek moc není, jelikož jsem byla dost daleko a pořadatelé striktně
hlídali aby nikdo ze zóny "K stání" nevešel do zóny " K sezení" takže
i o přestávce jsem se musela s nimi přetahovat abych se vůbec za
kamarádem dostala a to jsem ještě musela zalhat že jsem rodina.
Měla jsem jedno video jenže počítač ho tvrdošíjně odmítal stáhnout
takže jsem ho nakonec musela smazat .......




Není bez zajímavosti, že s orchestrem vystupuje už nový výhonek
Havelkovic rodiny a to dcera Rozálie alias Miss Rosie. Jak jinak než
jako sólová zpěvačka .....





31 srpna 2015

Šplouchnutí osmé ..... Lidé "na" i na ulici




Tohle je tedy tentokrát opravdu tiťop.
Málem mi na srpen utekl termín. Bylo to proto, že jsem
měla původně v plánu dát fotku k tématu Co jsem nikdy nevyfotil/a.
Jenže když jsem šla nafotit co jsem chtěla, tak jsem zjistila že
hlavní námět fotky je absolutně nepřístupný. Takže co teď ......
Nezbývalo než zvolit jiné téma a možnost se nabízela.
Když budu v Praze tam nebude určitě nouze o lidi!
Ale když jsem se na ty fotky dívala, došlo mi že nemají v sobě
skoro žádnou duši. Je vidět že byly dělané jako z nouze ctnost.
Ale další téma mne prostě nějak nanapadlo protože ty už patří k těm
dost těžkým a nevím, nevím jestli je vůbec dám .....


Fotit bezdomovce se trochu bojím. Tedy víc než trochu.
Člověk nikdy neví v jaké zrovna se nacházejí náladě a
uplácet je nějakým bakšišem aby zapózovali se mě
taky nechce. V tomhle jsem ještě nedošla až do takové
dokonalosti.
Tenhle mi moc jako bezdomáč nepřišel. Možná jen nějaký
dělňas odpočíval a četl noviny ..... Sice vypadá že spí, ale těch
novin jsem si všimla až když jsem stála jinde.


Tenhle už jo. Dokonce chvilku před tím než jsem přešla ulici ho lustrovali
poliši ......



Bezdomovci a důchodci. Kategorie která je nejvíc vidět v okolí
velkých nákupních center. Většina těhle fotek vznikla totiž
u Anděla a v okolí kostela sv. Václava. Ti dva k sobě nepatřili, i když se
dostali do stejného záběru


A další čtenář. Nakoupeno tak ještě zjistit co nového ve světě


A to už jsme na Hradě, nebo lépe před ním. To že se mi dívá přímo
do objektivu, jsem zjistila až při stažení fotek .....


A turisti před Loretou. Ani jsem jí nefotila, protože celé průčelí
je pod plachtou protože se restauruje


Těch lidí, tedy hlavně turistů bylo opravdu spousty a dělalo hodně problém
je na fotky nedostat. Kdybych tak učinila, došla bych domů někdy v noci.









30 srpna 2015

Předpodzimní pelmel ......



Přestože už mám vlastně za sebou
skoro šestý den mého poustevničení, na které jsem se
těšila strašně moc, nejen proto že si opravdu budu moci celých
osm dní užívat jak jinak, jen a jen podle svého a se sebou, ale
i proto, teď když už mám lístek v kapse to můžu říct, že si
dneska dopřeju i jeden kulturní zážitek. Letos je to
vlastně první a asi i poslední. Jak jinak a než kdo
jiný je jeho aktérem než swing a s ním
Ondřej Havelka. V krásné kulise na
zámku Mníšek. Tedy přesněji to
je v zámecké zahradě.
To že se tu ten
koncert
koná
jsem
zjistila až po
návratu domů, na netu.
Nejen kvůli práci ale i absenci
připojení jsem to bohužel nezjistila
dřív a ve městě jsme nikde ani na nějaké
plakáty nenarazili. Bohužel vždycky když je vylepili
prázdninující omladina je strhala. Tak mi to vysvětlila
paní v pokladně. Tudíž když mi manžel navrhnul jestli sem
nechci ještě na pár dní jet moc dlouho jsem se nerozmýšlela
a souhlasila. Horší bylo jak ten lístek pořídit když
to ještě nebylo úplně stoprocentní....

Nejdřív jem tedy poprosila přímo
mého kamaráda z orchestru jenže oni své lístky už měli udané, takže
jsem musela zariskovat a podle paní z pokladny to zkusit přímo
po příjezdu. Což jsem také udělala a chytla už jeden z
posledních. Docela dozadu na stojáka. To je to
nejmenší, spíš jsem zvyklá ale být vždycky
v prvních řadách, už proto že máme s
kamarádem takové malé rituály při
jeho sólech kterými se velmi
dobře bavíme.....

Takže dneska
v sedm valím na Mníšek. Jdu dřív
abych ještě stačila po cestě
třeba udělat pár výcvaků
před západem slunka.
Dnešní obrázky jsou
ale ještě od nás,
z Rybníka ....


A začneme plody. První kiwi na území Rybníka Smějící se.
Je to zahradní drobnoplodá odrůda, jsou velké asi
jako třešeň - chrupka ale stejně dobré jako
jejich větší bratříčci. Nepočítám s tím, že
budeme mít obalený keř , protože přece jen
jsem ho přivezla z mírnějších podmínek do
zvrdších, ale je hezký sam o sobě. Letos jsou
na něm plody dva.....


Jeřabiny už k téhle předpodzimní náladě patří. Když jsme si
o prázdninách z nich s kamarádkami navlíkaly korálky bylo nám už trochu
úzko, protože jsme věděly že už se neodvolatelně blíží konec ....


I kalina se vybarvuje


Jedna romantická lesní přechodovka. Ten břeh potůčku
vypadá jak kdyby ho osázely lesní víly a skřítkové pro potěchu
oka nás lidí ......


A padají první listy. Tedy ne že by letos nepadaly, to sucho
dalo stromům pěkně zabrat a když jsem se teď vracela a koukala
jak podél erky, a nejen tam, jsou mladší duby na západní straně
všechny totálně spálené a hnědé bude mít na jaře příroda co dohánět.
Tenhle je z těch prvních "vybarvených"


Vrbovky se začínají pomalu měnit v chumáče vaty, aby se při
první příležitosti rozlétly dál do světa.....


Lopuchy jsou v plném květu. Takhle zblízka se až jeden diví jak zajímavý
květ mají



Ovšem tohle je raritka ...... původně jsem jí měla v rezervě, pokud
by se mi nepodařilo nafotit něco jiného do Fotošplouchání,
do tématu Co jsem nikdy nevyfotil/a. Ono najít v leše
kvést koncem srpna náprstník není zas až tak obvyklé.
Jenže letos se rostliny chovají neobvykle.....


Tak, toliko poslední věci z doby před odjezdem. Dalšími se už budeme věnovat místům
po kterých jsem se teď toulala. A doufám že ještě potoulám, i když to strašně
rychle všechno utíká .....










27 srpna 2015

Začínáme hlasovat po čtvrté ...... aneb já hlava děravá



...... na soutěž zapoměla!
No, jestli se ovšem o tomhle kole dá mluvit
jako o soutěžním. Sešli se totiž jen dva! příspěvky.
Lidi! Co děláte? Nekoukáte? Nefotíte? Vždyť jsou dovolené
a ještě chvilku i prázdniny. Tak jo, ono v těch vedrech bylo opravdu lepší
se někde natáhnout u vody a v klídku se tam povalovat a osvěžovat,
než se někde plouhat s foťákem aby nějaká otravná Chmelařová
uspokojila svoje ego. Dobrá, už otravovat nebude a nechá to
na vaší dobré vůli jestli to chcete doklepat až do konce
roku s otuhle hlasovačkuo nebo si dáme až do konce
roku od všech soutěží voraz ......

Takže i ta krátká doba si myslím bude pro výběr
až dost dlouhá ......

(VendyW)

(Sceneryphoto)

26 srpna 2015

Když .....



Když padáme spolu do vln zapomnění
Když držíš se mne jak trosečník svého kruhu,
Já neptám se jestli mne miluješ nebo máš mne rád.
Objímáš mne pevně, snad bojíš se že utoneš ve vlnách …..

To objetí je větou s odpovědí, na níž se nechci ptát.
Když držíš mne tak pevně, že dech mi chybí
Já vím že mne miluješ, že máš mne rád.
Jsem tvůj záchranný kruh na vlnách ….

Když se ruka tvá zaboří do vlasů mých,
Jak do lan kotevních a dech konečně se zklidní
Zašeptáš "Já miluji tě, já mám tě rád ….
Jak dva trosečníci osudu v citech výhni

Se dál pohupujem na vlnách …..

25 srpna 2015

Dešťovky podruhé .....


Dnešek se nesl ve znamení druhého a posledního
prázdninového přesunu na chatu. Zatímco
minulý byl pojat čistě pracovně, teď si teprve
po strašně dlouhé době dopřeju tady onoho
lenošení který tak miluju. I když cesta bylal ve
znamení zpoždění skoro všech dopravních
prostředků (aspoň to metro jelo na čas) a obav
jestli mne nakonec nechytne slejvák, protože
obloha bylo od nás až po Mníšek černá a plná
vodou nacucaných mraků. Někde pršelo po
cestě, jinde už si deštík odešel jinam, a tak
krom ostrého větru naštěstí větší úhona nebyla.
Teď ještě aby se vydařilo to, kvůli čemu jsem
také mimojiné volila zrovna tenhle poslední prázdninový
týden. Nechci to zakřiknout protože to budu vědět přesně
až zítra.......
Jak to vypadá podle předpovědi
deštík už se nám zase začne vyhýbat, tak ať se
osvěžíme do zásoby ..... druhý nášup
dešťových fotek. Ne žížal ! Mrkající