17 září 2021

Modrá je dobrá ....

 


.... už je to tak. Po výletování se zas vydáme 
na chvíli do říše květů. Tentokrát, jak napovídá nadpis se podíváme na ty které mi tu kvetly v modře ....

Ladoníky. Tak první jsem dostala od Libby, a jelikož se mi tak zalíbila jejich vysoká květenství plná hvězdiček, koupila jsem si ještě v jiných barvách než blankytně modré
Jirnice. Ta mne taky dost potrápila než jsem našla místo kde se jí bude dařit. Bílá ještě čeká na zakoupení


Jak uvidíte později, chrpy jsem fotila i v přírodě. Ale tyhle byly ve směsi kterou jsem si vysela na záhon

Všimli jste si někdy, jak vlastně vypadá květ chrpy? Jaký krásný tvar mají jednotlivé kvítky?


Zvonek broskvolistý. Kdysi, ještě u nás na chalupě, kvítal v jednom malém hájku ve velkém. Chodili jsme tam na kozáky a křemenáče protože se skládal výhradně z bříz. A nikdy jsme nepřišli s prázdnou, navíc vlastně byl za humny, tak jsme se nemuseli tahat nikam daleko.
A když opravdu byl rok na houby, stačilo jen vyběhnout ze dveří po schůdcích na hráz rybníka a pod břízami se sbírali kozáky jedna báseň. Však jsme se po příjezdu předháněli s bratránkem kdo dřív je posbírá. Tady platilo ono známé, kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tak jak by ne, když ta chalupa byl mlejn 😁. Když jsem mamince jednou přinesla kytičku z těch zvonků, vzala si jí, ale přísně mi řekla, že už jí je nosit nemám, protože tím přivolávám obdarovanému smrt. Že mu bude zvonit umíráček. Dodnes si na to pamatuju když tyhle zvonky vidím v přírodě ...


Bělotrn. Nikdy nepochopím proč se některé kytky jmenují nějak a vypadají úplně jinak. I když tady už jde o šlechtění. Původní bělotrny mají opravdu bílé květy ...Mám pár snů, které se mi v menších obměnách zdávají už mnoho let. Mezi nimi je sen, ve kterém jsem někde, to se mění, ale co se nemění je to, že tam jsou ve výsadbě fuchsie. Moře fuchsií v různých barvách a velikostech květů. A já před nimi stojím, dívám se a přemýšlím, z kterých si ukradnu oplégry. No, a jednou z nich je i modrá fuchsie .... Když jsme  byly s dcerou nakupovat v zahradnictví letničky do letošní výsadby, narazila jsem tam i na květináče s fuchsiemi. Jen tak ze zvyku jsem začala prohlížet popisy a najednou držím v ruce květináč s popisem MODRÁ ! No bylo možné odolat? Tak úplně modrá to není, ale nádherně kvetla ohromným množstvím květůOlověnec. S tím jsem se taky navztekala než mi zakořenil. Nechápu to, dělala jsem to přesně jak mi poradila sousedka a nic. Za tu dobu co jsem to zkoušela, ona měla zakořeněných spousty. Až jednou se zadařilo a zakořenilo mi všech deset oplégrů. A co teď s nimi. Nakonec jsem je sesadila všechny dohromady do jednoho květináče, vytvořila z nich něco jako pseudokmínek a teď mi dělají radost svými četnými květy14 komentářů:

 1. Že je chrpa modrá, to vím, ale že je takhle krásná, to jsem nevěděla, do dneška jsem ji měla jen za hezké luční kvítí.... Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V té směsi chrp kterou jsem měla byly různé barvy. Bílá, růžová, bordó, fialová, světle modrá a tmavě modrá. Pokud bude příští rok k mání tak si jí koupím zas. A navíc tam byly jak jednoduše kvetoucí tak plnokvěté.

   Vymazat
 2. Krásné fotky. Detaily květu chrpy jsou nádherné. A moc se mi líbí i fuchsie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě ty jednotlivé květy chrpy taky překvapily.

   Vymazat
 3. Moc hezké fotografie, chrpa je úžasně zachycená a modrou fuchsii vidím poprvé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ona jak jsem už psala úplně modrá není, je to takový zvláštní odstín fialové který při kvetení přechází do purpurové.

   Vymazat
 4. Krásné fotky! Fuchsie mám každý rok, letos u nás moc velká nabídka nebyla. Taky je mám moc ráda.
  Vendy, měj pohodový den. Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady po zahradnictvích nebo květinářstvích taky nemívají moc velký výběr, obzvlášť ne těch velkokvětých. Ale tentokrát jsem narazila na čtyři nové a koupila si je. Jedna mi sice hned zašla, ale nakonec to až taková ztráta nebyla protože se ukázalo, že má skoro stejně barevné květy jako jiná z těch čtyř. Teď jsem zvědavá na to jak mi přezimujou. To je vždycky největší zkouška.

   Vymazat
 5. Já jsem snad ještě modrou fuksii neviděla. A vypadá tedy móóóc dobře.
  Pěknou sobotu !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jí vidíš naživo, tak úplně modrá není, ále, má k ní dost blízko. Na jednom spodním květu je vidět do jaké barvy přechází delším kvetením. Je nádherná a měla záplavu květů, tohle jsem fotila až při druhé, tedy už slabší, vlně kvetení.

   Vymazat
 6. Modrá byla vždy mou nejoblíbenější barvou, ale jak si ji přisvojila jedna politická strana, dost jsem ochladl :).
  Ale u květin opět nádhera.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Letos zvolily všechny strany modrou pro svou kampaň, ovšem nejagresivnější má ANO. To s odpuštěním zvracím horkou krev z jejich bilbordů. Jak ten rádoby bojovný Burešův postoj, tak to heslo Až do roztrhání těla, to mě irituje ještě víc ... u květin jí tolik zastoupenou nemám. Tedy co se týče druhů modře kvetoucích.

   Vymazat
 7. Vendy , kdyby ses dostala na (za) Mělník do zahradnictví Petro, možná by sis připadala jako v ráji - specializují se na fuchsie. Mají i e-shop. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vím, znám a děkuju nechci. Pět let jsem u nich dělala objednávky a nejen fuchsií vždycky tak kolem tří tisíc jednu, čili tak 3O - 40 sazenic, a nejen fuchsií. A výsledek? Třetina sazenic byla rovnou na vyhození, třetina zašla ještě dřív než jsem je stačila přesadit do truhlíků a zbytek zašel z valný části během sezóny. A celejch pět let rok co rok na stejnou nemoc. Takže jak slyším Petro, otvírá se mi kudla v kapse. Nedá se říct že bych fuchsie neuměla pěstovat, pěstuju je už dobrých 35 let, stejně i tak muškáty nebo surfínie. Ale výsledek byl vždycky stejný. Vyhozený peníze a kytky na kompostu.

   Vymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....