10 června 2021

H jako ....

 


....  Carmen Farkašová. Teď si asi říkáte
jestli jsem se nezbláznila. Ale kdepak. Dnešní interpret/ka na H opravdu i s tímto jménem sem právem patří. Hana Hegerová. Tak a už jsme správně. Své původní jméno si změnila a pod novým jí znal celý svět. Bohužel, minulý čas je pravdou, neboť se s námi letos v březnu navždy rozloučila. I proto byla mojí volbou a to jsem měla zas těžké rozhodnutí,  buď ona nebo Ondřej Havelka. Oboje je moje krevní skupina a můj top oblíbený žánr. Nicméně paní Hana to vyhrála. Navíc jsem vybrala písničku z období které mám nejraději. A to období spolupráce s Petrem Hapkou a Michalem Horáčkem. Je smutné, že z této trojice pokračuje už jen jedno H, a to Michal Horáček. A tak můj dnešní výběr je poctou dvěma H z tria Hegerová - Hapka - Horáček. Ráda bych tedy místo písmena CH věnovala  tomu H dvě písničky. Jako vždy výběr přetěžký, ale o jedné písničce jsem věděla s určitostí že ne, byť by se hodili v jedné písničce dva interpreti na dané písmenko, a tou je Levandulová. Mám už k ní stejný odpor jako k písničce Ewy Farné Boky jako skříň. Ale vybrala jsem písničku ze stejnojmenného alba, skladbu ke které hudbu napsal Petr Hapka, text Michal Horáček a která se jako celé album jmenuje Potměšilý host.


Druhá je krásná balada která mi hodně připomíná mou touhu. Stejně jako v písničce i já toužím vrátit se do svého domova, do míst která jsem milovala, kde mi bylo krásně či do podobné staré chaloupky mezi lesy, kde se kouří z komína, okolo teče potok a kde jsem prožívala ty nejkrásnější prázdniny26 komentářů:

 1. Myslím si, že si paní Hegerová své místo v Hudební abecedě zaslouží.
  Vybrat interpreta a skladbu, je čím dál těžší i pro mě - nejraději bych toho poslala vždycky víc, ale tentokrát to byla jasná volba - Hozier. Čerpala jsem z jeho druhého alba, kde se mísí několik hudebních žánrů a za mě se opravdu povedlo. 🙂
  Druhé písmenko také vynechávám, neboť mě napadá jedině Cher, která už dávno není taková zpěvačka, jaká byla v dobách devadesátých let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasné Hozier "Take Me to Church" to je pecka. A ten klip k tomu je hodně brutální. Tedy ne ten s tím Sergejem Poloninem, ale ten ofiko. Mě napadl zas jedině Milan Chladil, protože na něm stejně jako na Simonové, Gottovi a jiných českých špičkových zpěvácích z let šedesátých a půlky sedmdesátých jsem vyrůstala. I v té době už Hana Hegerová samozřejmě zpívala, ale mě se nejvíc líbila právě její tvorba s H+H a pak i s Petrem Maláskem. Krásné texty jí psal i Pavel Kopta.

   Vymazat
  2. Ano, přesně ten. 🙂 Je to skvělá skladba, ale nakonec jsem se rozhodla pro Movement.
   Taky jsem krom jiných vyrostla na jmenované zpěvačce, ale když jsem se rozhodovala, jestli ji poslat, nakonec to bylo jasné ne. Ve své době byla možná dobrá, ale můj šálek kávy to není.
   Hezký večer. 🙂

   Vymazat
  3. To chápu, ne každému se šanson líbí, i mě trvalo docela dlouho než jsem mu přišla na chuť. Ovšem je zajímavé, že některým zpěvákům zpívajícím úplně jiný žánr dokáže sednout. Já třeba moc nemusím Lucii Bílou. Ale právě její cd se šansony které nazpívala, i díky H+H mi sedne, v tom jí můžu. Nebo takový Daniel Landa. Když mu zpívá Králíčka Azurita nebo Jednadvacet svic, to je něco ho poslouchat. A o Richardu Müllerovi platí to samé. pro mne jsou háčka Horáček, Hapka, Hegerová a Havelka moje topky, a když jsem na chatě tak si pouštím všechna cd H+H. Líbil se mi i Kudykam, je to sice trochu zvláštní a netradiční formát, ale mě se líbil. A co se týče Hoziera, jsou to taky pěkné písničky...

   Vymazat
  4. Šanson mi nevadí, ani Hegerová, měla jsem na mysli Cher, když jsem psala, že ji ne, neboť to není můj vkus. Paní Hegerová byla naopak dobrá, ač sama nemůžu tak posoudit, protože jsem ještě pěkně dlouho nebyla na světě, když začínala. Tak mě tahle doba míjí. Bílou nemusím, ale respektuji, Landu taky ne, ale nic proti vkusu jeho fanoušků. 🙂 Já jsem spíš až na pár výjimek na kapely.

   Vymazat
  5. Aha, ono to vyznělo jako že HH není šálek kávy. Taky jsem kapelová, ale i pár sólistů by se v mé TOPce našlo ;-)

   Vymazat
  6. To bych si nedovolila kritizovat, zato současná muzika málokdy osloví i ve světě, natož tady. Někdy žasnu nad tím, čemu se dneska říká hudba a zpěv, ale taky bych pár oblíbených našla.

   Vymazat
 2. Díky za krásné písničky, obě mi pohladily duši. Paní Hegerovou mám moc ráda.

  OdpovědětVymazat
 3. Vendy,vybrala jsi dobře.Hanu Hegerovou mám ráda od mládí a hodně jejích písní přímo miluju.Byla jsem i na pár jejích koncertech.Už mám program na dnešní večer.Potřebuji zpracovávat fotky a u nich mě budou provázet její písně.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě těší, že jsem tě takhle inspirovala.

   Vymazat
 4. Vendy, krásné skladby. Mám ráda písničky Hany Hegerové,i Levandulovou. Byla jsem jen na jednom koncertě kdysi dávno. Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já krom té Levandulové tedy taky, ale ta mne už hodně dlouho irituje. Je to takový kolovrátek který navíc svého času člověk slyšel odevšad a nebylo před ní úniku. A tím nechci snižovat ani tvorbu Petra Hapky ani um paní Hegerové.

   Vymazat
 5. Anonymní10/6/21 23:13

  Mame shodu u písmenka H, vůbec jsem nemínila dat nikoho jiného. Paní Hanu Hegerovou a její písně zbožňuji. Byla jsem na jejich koncertech a dokonce v Piešťanech jsme se setkaly osobně. Milá a vlídná dáma, její Levandulova a pak Olda,co přišel a donesl ... jsou dávnou vzpomínkou. Fukčarinka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mne napadla jen tři jména. Hana Hegerová, Ondřej Havelka a Milan Chladil. Nicméně proč paní Hana, to jsem vysvětlila. Ale byl to těžký boj, protože jak jí, tak O.H. prostě mám strašně ráda, navíc v orchestru O.H. hraje můj dlouholetý kamarád ze sídliště. A ještě mám pro tenhle orchestr i jiné důvody proč mám jejich hudbu ráda. Jsou spojené se dvěma mými velkými láskami....

   Vymazat
 6. Skvělý výběr, paní Hegerovou jsem měla a mám moc ráda. nejen jako zpěvačku, ale i jako herečku. Měla naprosto jedinečný šarm.
  Vendy, měj pohodový den, Helena

  OdpovědětVymazat
 7. Její Levandulová mi poslední dobou pořád zní v hlavě...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě. Už je pro mne stejně nestravitelná jak ty Boky. Nazvala bych to tak, že je pro mne až " přehraná ".

   Vymazat
 8. Vendy, Hanu Hegerovou mám hodně naposlouchanou spoustu let a většinu písní znám. Měj pohodový víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě začala nejvíc bavit v období práce s H+H. Ale díky tomu jsem se pak dostávala i do období před ní.

   Vymazat
 9. Ta druhá píseň mě skoro rozbrečela. Život už je ve vzpomínkách a čím dál rychleji letí.

  OdpovědětVymazat
 10. Druhou písničku neznám, ale je opravdu krásná, "Bože můj, já chci zpět" mně mluví z duše. Stačilo by tak o 10-15 let.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jí taky neznala, je hraná jen minimálně, já jí snad v rádiu vůbec neslyšela. Přišla jsem na ní jen náhodou někde na netu a hned mne chytla. Takže výběr byl daný....

   Vymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....