23 prosince 2011

Důstojné rozloučení a vánoce nevánoce....

Dnes definitivně skončila éra Václava Havla. Samozřejmě že jeho éra politika skončila již před devíti lety, ale dnes se uzavřela s konečnou platností i ta jeho životní.... Vzhledem k tomu, že včera mi vypověděla ve "vhodný" čas moje zlobivá záda, dnešní většinu práce s vařením a dokončováním si vzal na starost manžel. A já tak měla možnost sledovat pohřeb pana Havla. Uplynulý týden zase na čas sjednotil lidi a vrátil zpátky tak trochu atmosféru před vánoci roku 89. A bylo to znát i dnes na Hradě v okamžiku, kdy auto s rakví odjíždělo do Strašnického krematoria kdy se lidé s panem Havlem loučili zaslouženým potleskem a symbolickým cinkáním klíči. Spolehlivě rozděloval lidi na dva tábory, na ty kteří ho nenáviděli a na ty pro které znamenal toho, kdo nám umožnil vstup mezi ten ostatní svět. Nebyl bez chyb jako nikdo z nás, ale dovedl nás alespoň ke startovní čáře k demokracii a k tomu, že se ta naše maličká zemička dostala do povědomí těch velkých zemí.
Přiznávám se, že při dnešním loučení v katedrále jsem tu a tam neudržela slzy, ale myslím, že to málokdo. Protože atmosféra byla plná emocí. A když se rozezněly zvony na katedrále, zazněla naše hymna a dělostřelecké salvy , tekly slzy i mnohem větším drsňákům než jsem já....
A ještě jedna věc mi přišla na mysl, že dnes si svůj kalich hořkosti vypil do dna i současný president, který jak je známo s tím minulým neměl vůbec, ale vůbec vřelé vztahy. A opět jako již vícekrát prohrál v imaginárním souboji těchto dvou osobností o sympatie světa. I když dnes už definitivně naposled. Dalšího presidenta si už budeme volit sami. Bude to zvláštní a docela se i přes to, že s tím nynějším v mnoha věcech nesouhlasím, přikláním k jeho názoru, že to bude jedna velká česká Superstar a volba určitě ne důstojná. Naopak obávám se toho koho všeho budou lidé schopni navrhovat a jaké nechutné tahanice vzniknou a jaké lovení špíny a hony začnou na případné kandidáty.
A tak nějak se mi v tomto všem zmatku, smutku a "blbé náladě" vytratilo i to, že jsou vlastně vánoce. Letos budou tak trochu jiné. Nebudou dárky a nebude ani stromek, letos jsme to prostě opravdu všechno vypustili. Nějak jsem ani já, ani dcera na nic předvánočního neměly náladu a energii. Ten letošní rok prostě nepřál nikomu z nás. Do Prahy jsme poprvé nejeli ani s dárky ani pro dárky, protože manželova maminka, která se o to vždycky starala umřela a švagrová má jiné starosti. Mým rodičům jsem také řekla ať nic nekupují, sami také nemají moc peněz nazbyt a tak jedině cukroví, kapr a salát se zachoval. A bylo to z jedné strany i náramně osvobozující....

Takže přeju všem kdo jsou mými stálými hosty, ale i těm náhodným aby si užili své vánoce v klidu, hlavně v kruhu těch které mají rádi a kteří mají radi je. Protože to je to, na čem na Vánoce nejvíc záleží, na tom abychom všem dali tu lásku kterou si zaslouží....7 komentářů:

 1. Ani u nás nebudou bohaté vánoce, nejsou peníze, ale pro každého mám alespoň nějakou maličkost. I já jsem se dnes chvíli dívala na zádušní mši, Šárka bavila v tu dobu Jendu. Bylo to krásné rozloučení.

  OdpovědětVymazat
 2. Tobě taky Marci, a všem dětem....

  OdpovědětVymazat
 3. Naše děti chystají nějaké překvapení, dokonce ani ti malí se nepodřekli. Z náznaků odvozuji, že to bude nějaká jejich společná fotka, protože to má poslední dobou v oblibě moje nejstarší dcera. Dá to jen trochu práce s organizací, v podstatě peníze jen za vyvolání. Přeju všem krásné Vánoce a pohodu.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky preji pohodove vanoce,u nas nebude ani ten kapr s bramborovym salatem,co zemrel manzel jsem uz podruhe u syna a oni kapra neji,takze bude pstruh,ryba jako ryba pro nas krestany!A stromek taky uz treti vanoce nebude.Darky?nejake malickosti,ale zato cukrovi-to jsem se zase vyradila!

  OdpovědětVymazat
 5. [4]: Jo, jo , viděla jsem ......

  OdpovědětVymazat
 6. Tady čtu, že nebudete mít lepší Vánoce než já... no, nějak se nám letos nevyvedly.

  OdpovědětVymazat
 7. [6]: On se ten letošní rok v naší rodině vůbec nějak nevyvedl jako celek, měl jen pár světlých okamžiků, a nějak nevěřím že ten příští bude lepší. Stávám se profesionálním skeptikem ....

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....