30 ledna 2018

Na Nové město ....



.... jsem z Ovocného trhu prošla prodejní pasáží Myslbek, a vyšla proti kostelu sv. Kříže
v ulici Na Příkopě. Opět to byl další otevřený kostel kam jsem se tedy vydala na výzvědy
a opět i zde byli návštěvníci kteří se modlili a dokonce hned u vchodu byla zpovědnice ve
které právě farář někoho zpovídal. Udělala jsem jen jeden snímek vnitřku a šla ven. Teď
když jsem si k tomuto článku o kostelu hledala nějaké podklady, zjistila jsem, že tam je
fotokopie Turínského plátna v životní velikosti. Škoda, že jsem si ten kostel nešla
prohlédnout celý. Přešla jsem opět zpátky na druhou stranu a pokračovala k původnímu
Dětskému domu (pro neznalé, byl to jediný obchodní dům v Praze čistě věnovaný
dětskému sortimentu. Takže se v přízemí prodávaly veškeré věci pro čerstvá miminka, jak
oblečení tak kočárky, v prvním patře věci pro batolata, v dalším pro děti do pěti let
a v posledním pro školáky a a děti až do patnácti let. Dnes samozřejmě zde najdete
sice také oblečení, ale už pro všechny a známých značek) Odtud jsem prošla Provaznickou
na Můstek a dál přes Jungmannovo náměstí do Františkánské zahrady. Mezi tím jsem si
udělala zastávku ještě v jednom kostele, kterému bude věnovaný samostatný článek.
Z Františkánské jsem se už jen přes pasáž Světozor dostala
k metru a vzhledem k tomu, že už jsem měla fakt
velkej hlad vyrazila jsem domů ...

Zajímavé prosvětlení a osvětlení v Myslbeku. Navíc jsem na mapách zjistila, že má i
střešní zahradu, asi by to stálo za prozkoumání Mrkající ...


Kostel sv. Kříže je klasicistní stavba patřící k piaristické škole a gymnáziu.
Byl postaven v letech 1816 - 24 v klasicistním slohu. Autorem byl architekt
a profesor polytechniky Jiří Fischer a stavitelem Jindřich Hausknecht. V roce
1938byl zavřen a v padesátých letech minulého století byl zrušen a odňat selesiánům.
O jeho znovuvzkříšení se opět postarali v roce 68 selesiáni. Kostel slouží
i italské menšině v Praze. Podobně jako kostel sv. Jana na Skalce slouží
německým obyvatelům .



A už jsme v Provaznické. Proč jsem se do ní vypravila. Viděla jsem na netu
krásné večerní fotky této zvláštní uličky. Z jedné strany obchody, z druhé tak
trochu zmar. Je pravdou, že její kouzlo opravdu vynikne za večerního osvětlení.
Přes den to prostě není ono....



Václavák snad ani nemusím představovat Smějící se


Františkánskou zahradu si pamatuji jako něco zpustlého, z pár živořícími stromy
a lavičkami plnými už za bolševika prapodivnými týpky. Chodívala jsem tudy někdy
do práce když jsem prodávala ve Vodičkový. Když jsme se odstěhovali sem na ves
začala její obnova a dnes z ní je krásná zahrada klášterního typu.



Krásně rozkvetlé vřesoviště


Největší překvapení mne ale čekalo u růžových treláží. V lednu tu kvetly stále růže!




Kdopak si pamatuje ?


A jsme pomalu u konce. Poslední ohlédnutí a hurá domů ...

29 ledna 2018

Z úzkých staroměstkých uliček ....




.... jsem se vymotala na Uhelném trhu, a z něj jsem Havelskou prošla okolo
kostela sv. Havla do ulice Železné. Odsud už to byl jen kousek ke Stavovskému
divadlu. Protáhla jsem se mezi ním a Karlovou universitou na Ovocný trh,postála
chvíli u kluziště, které je zde kažoročně pro Pražany k dispozici. Prošla se až
nakonec k domu U černé Matky Boží, ale nepokračovala dál k Prašné bráně, ale
vzala jsem to zpět a pasáží Myslbek definitivně
opustila Staré město ....


Mnozí si určitě pamatujete v Železné na ruskou prodejnu Čajka. Tady se dalo
dostat spousty věcí do domácnosti, které normálně k sehnání nebyly a kterými
nás ruský bratr zásoboval, a zásoboval také hlavně důstojníky armády kteří se
tu po roce 68 zahnízdili. My s mužem jsme zde sehnali lednici Minsk, která nám
sloužila hromadu let. Dokonce ještě tady na vsi, než jsme jí nahradili nynějším
Liebherem. Už bez front a bez pořadníku. Dnes je zde na celé ploše prodejna
českého křišťálového skla. Ostatně jako všude po starém centru Prahy ...




U Stavovského divadla jsem si vyfotila a konečně! ke koukání tuhle sochu. Já jí od
začátku říkám Nazgul i když oficiálně jde o sochu Komtura z Mozartovy opery
Don Giovanni


Průhledy skrz Karlovu univerzitu


Mistr Vysokého učení pražského, Jan z Husince


Když jsem si fotila kluziště na ovocném trhu, přijeli ke mě najednou dva kluci
tak ve věku cca 10 let. A hned na mě spustili: " Vy si nás fotíte? " Na to jsem jim
řekla že primárně je si nefotím, ale fotím si celkově kluziště a cvrkot na něm.
" No jestli to je do novin, tak chceme 50% za to že budeme na fotce ! "
Chvíli jsem na ně koukala jak spadlá z višně, a pak jsem jim řekla, že se tedy v životě
určitě neztratěj a raději šla.



Na Ovocném trhu jsem si nafotila tenhle krásný secesní ? dům ....


.... a pak hned přešla ke kubismu a domu U Černé matky boží kde je, jak jinak,
muzeum českého kubismu ....


....a tady máme Černou Matku Boží v detailu ...


Příště už opustíme Staré město pražské a projdeme pasáží Myslbek
na Nové.

28 ledna 2018

Po uličkách Starého města ....




Když jsem se vypravovala do města, dělala jsem to z dvěma úmysly. Jít
cíleně za díly Davida Černého, a nafotit pražské uličky a zákoutí a ta pak
upravit černobíle. Měla jsem prostě v hlavě určitou vizi a tu jsem chtěla
vyzkoušet. Ta díla Davida Černého, která jsem měla při své dané trase jsem
našla a nafotila, a teď se podíváme do některých uliček. Některé jsou dokonce
bezejmenné, jsou to jen krátké spojnice které nestály nikomu za pojmenování.
Jiné uličky nejsou zas tak pohledné či nemají až tak zajímavý průhled, aby to
stálo za zvěčnění. Ale některé mají zas velmi půvabná jména. Já jsem třeba
od Karlova mostu šla ulicí Stříbrnou a Zlatou (pozor neplést se
Zlatou uličkou, ta je na Hradě) Byla jsem na Uhelném či Ovocném trhu,
prošla Příkopy do Provaznické. Kráčela jsem ulicí Vejvodovou, Náprstkovou
Husovou, Anenskou, Michalskou nebo šla Františkánskou zahradou. A všude
jsem fotila.


Takhle třeba vypadá ulička Stříbrná. Má zajímavou obyvatelku ...


Takhle zhlíží na kolemjdoucí ze své pozorovatelny



Začátek ....


... a konec. Ulice Vejvodova


Průhled Michalskou na Uhelný trh


Podloubí na Havelském ulici


Kostel sv. Havla


Tady dnes skončíme a zítra budeme pokračovat dál směrem na Nové město pražské ...

27 ledna 2018

Kostel sv. Jiljí ....



K tomuto kostelu, v kterém jsem byla poprvé v životě, jsem se dostala kvůli jedné soše
kterou jsem měla v úmyslu nafotit. Je v Husově ulici, stejně jako tento kostel. Nejdřív jsem
si ho obhlédla zvenku a jak jsem zjistila, že je otevřený, okamžitě jsem do něj
šla na kukačku...

Z historie kostela víme toto:

Jedná se o gotický kostel románského původu při klášteře dominikánů na
Starém městě pražském. Z roku 1238 pochází první zmínka o románském kostele.
Současná gotická podoba pochází z roku 1339 a inicioval jí pražský biskup
Jan IV. z Dražic a pokračoval v ní jeho nástupce, první pražský arcibiskup
Arnošt z Pardubic. Kostel byl vysvěcen 4.května roku 1371 za přítomnosti
císaře a českého krále Karla IV, jeho manželky Alžběty Pomořanské a syna
Václava IV. Významným kazatelem zde byl od roku 1364 Jan Milíč z Kroměříže
a pravděpodobným členem kapituly byl i sv. Jan Nepomucký který zde zřejmě
působil v letech 1387 - 88. Vnitřní barokní výzdobu provedli Václav Vavřinec Reiner
Jan Petr Molitor a Josef Vojtěch Hellich. Malíř V.V.Reiner je pohřben pod oltářem.
Malou perličkou je (věděl si to Petře?) že i zde se natáčely některé scény
z Formanova Amadea.


Jak je vidno, než jsem prošla těch několik pár uliček ke kostelu, počasí se
vyvrbilo do krásného slunečného dne, který vydržel po celou dobu mé procházky.
Jen fotit v těch úzkých uličkách i když s relativně širokým objektivem bylo
dost problematické



Uvnitř jsem udělala jen pár obrázků, bylo tu pár lidí kteří evidentně rozmlouvali
s Bohem, tak jsem nechtěla moc rušit. Ostatně stejně jsem dopadla i v dalších dvou
ten den navštívených kostelích.



Nejdřív jsem nevěděla kdo tohle je, jméno jsme si nenafotila, ale
nějak mi to nedalo a když jsem si všimla toho, že má v ruce koště
a u nohou psa, kočku a myš zadala jsem tyto atributy do vyhledávače
a našli, rádcové, našli! jedná se o sv. Martina de Porres, laického bratra
narozeného v Limě z otce, španělského šlechtice Juana de Porres a černé
otrokyně Anny Velasquez. Protože byl míšenec měl problém dostat se do
dominikánského řádu. Nakonec zde ošetřoval nemocné. Je patronem
holičů, kadeřníků, právníků a i ochráncem zvířat.


Jedna pro Majku Mrkající


Řezbářské práce jsou v kostele také krásné



Kostel z ulice Jilská


Dnešní určité naděje ve změnu se bohužel nesplnili, nicméně život jde dál.
Doufejme že ode dneška nebude naše země spět k novému srpnu 68 a my
stále budeme zemí prozápadní.

25 ledna 2018

Od Bruncvíka po Staroměstskou věž ...


.... nás povedou dnešní fotky. Pořád bylo na mostě vcelku klidno,jen pár
desítek tůristů se vydalo za poznáváním krás Prahy. Ale počasí se už
začínalo vylepšovat a tak než jsem se překopala od Bruncvíka ke Staroměstské
mostecké věži, začal se provoz na mostě dost zahušťovat. Ale to už mi
nevadilo, své jsem měla nafocené a věděla jsem, že za mostem se zas
zahrabu do uliček, které jsou mimo veškeré tůristické šílení, což se mi
také opravdu potvrdilo.
Všude klid ...

Sice stále zůstával jedna strana města pod peřinou černých mraků ...



.... nad Hradem se skoro symbolicky vyjasnilo (a já doufám že to opravdu znamená
změnu hradního pána) ...


... a stejně symbolicky se zatáhlo nad jen o pár set metrů vzdálenou Kramářovou
vilou, sídlem premiéra ( stejně tak doufám, že nebudeme u příležitosti stých
narozenin republiky tou republikou, které bude šéfovat trestně stíhaný premiér)


Příslib krásného dne a pevně věřím že i dnů dalších


Rozmary počasí. Půl mostu a města ve slunci, půl v mracích


Vyhlídka z které je krásný pohled na Hradčany, na Křížovnickém náměstí,
a železné zábradlí na ní plné zámků a zámečků. Jak je vidět, a bylo by vidět kdyby
bylo zadokumentováno, už se objevují i jinde, všude kde se dají zamknout.
Tenhle zvyk mi nevadí, pokud se drží v mezích, ale to že se hledají místa
všude kam se dá zámek připnout to už mi dost vadí. A což terve památkářům!




Jak víte jsem zvířecí radikál a milovník kožušků, a co mi vadí je když jsou k něčemu zneužívaní.
A nemám ráda citové vydírání mnoha žebráků po Praze. Jenže .... pro spoustu těchto lidí jsou psi nebo
kočky jejich parťáci a asi jediné spřízněné duše. Navíc oni se k nim chovají ve většině případů
mnohem líp, než ti kteří mají velké peníze a komfortní vily. Pro ně jsou mnohdy jen věc na které
si mohou vybíjet svůj vztek, frustraci a temné stránky své povahy. Vím že to je právě ten účel,
to citové vydírání, jenže mne to, zcela dle záměru hodně dostalo a když jsem tu fotku dělala
měla jsem tak nějak divně zamžený hledáček. A zimou to vážně nebylo ...


Když jsem tu psala povídečku a strážném andělovi Arminovi, byla to taková
legrácka. Jenže dneska jsem zjistila, že on asi vážně někde je, a že mne
asi opravdu nějak hlídá. Byla jsem zas na pohovoru na ÚP kam jsem donesla
umístěnku o které jsem se v sousvislosti z pohovorem tady taky zmínila. Nedohodli
jsme se protože jsem opravdu měla dost špatné spojení a projezdila bych víc než bych
si vydělala. Ovšem problém byl v tom, že jsem si dovolila po devíti letech, kdy jsem poctivě
chodila na všechna místa kam mi kdo dal umístěnku a nosila zamítavé odpovědi
dovolila poprvé práci odmítnout. A okamžitě hned na místě se mnou zahájili správní
řízení o vyřazení z ÚP pro neplnění povinností. Jenže mezitím, co tedy madam z
nadřízeného ÚP vyřizovala a zjišťovala co a jak (dokonce budou dotyčnému volat
a zjišťovat proč se rozchází to co je v požadavku s tím co mi řekl a navíc si i vyjela
jízdní řády jak mi jezdí opravdu autobusy) zazvonil zprostředkovatelce vedle telefon
a vedla rozhovor s někým kvůli novmu inzerátu na pracáku. Vzhledem k situaci jsem
se jí optala o co jde. Zjistila jsem že se jedná o místo tady v Rybníku, je to zatím
na půl úvazku, ale perfektní čas od půl páté odpoledne do půl osmé v kantýně vydávat večeře.
Navíc s možností se domluvit kdykoliv bych ptřebovala zůstat v Praze, což je teď pro me
dost důležité. A budu moct také i lucce hlídat malou když bude potřebovat.
A tak dneska nastupuju na první zaučení. Doufám že to ještě posvětí vrchnost.....
Takže Armin zas při mě stál, já se (snad) vyvlíkla z velkýho průšvihu, a dopracuju
se snad i k těm dvěma a půl letům které mi chybí k
odpracovaným letům pro nárok
na důchod ...