30 ledna 2016

Ještě z trav .....



Ještě pár posledních obrázků ze zasněžených
trav. Ty jsem fotila jinde než ty předcházející, na mýtině
kde sluníčko svítilo vždy jen bodově na nějaké místo. Trávy byly
jak pod šlehačkou nebo cukrovým sněhem a občas v nich lehce zajiskřilo
jak člověk okolo procházel a sluníčko tu a tam zasáhlo svým paprskem
nějakou vločku. Dneska to taky venku jiskří, ale v trávě kde
je docela solidní jinovatka, sníh ten už asi neuvidíme .....











29 ledna 2016

Krajina v sněhovém hávu .....


Bylo to hezké, ale bylo toho dost .....
Tedy té zimní romantiky, na mě. Jó, být víc sněhu
ještě větší romantika mne čekala v podobě už čtyři roky
slibované projížďce v saních tažených koňmi. Není sníh, není
romantika. Ale mě naprosto těch pár dní vyhovovalo. Sněhu tak akorát,
mráz tak akorát, jen sluníčka bylo málo. Ale naštěstí jeden den
jsem s ním stihla nafotit takže i na tu zasněženou a
slunnou krajinku došlo .......




















28 ledna 2016

Tak nějak různě .....



..... o různých fotkách je tenhle článeček.
Jsou to obrázky kdy jsem si zkoušela a hrála a
využívala možností nového objektivu. Hlavně si myslím, že
jeho dobré kresby. A to i při velkém přiblížení.
A to já mám ráda, když je vidět i sebemenší detail.
Takže ještě něco málo sněhu.....

















27 ledna 2016

..... a ještě jednou



Začíná se pěkně oteplovat a tak si ještě
jednou střihnem trochu mraziva. Stejně to už asi bude
naposledy, tak proč ne ....
To je tak, když si člověk vymyslí do klubu na jedno
z témat měsíce Mráz. To zaručeně vyhraje a mráz nikde.
Je sice asi ještě brzy na to říkat si, že v únoru mrznout nebude,
ale určité zkušenosti z loňska by tu byly. Pozoruju to vždycky
při vybírání fotek do kalendáře. Čím dál tím míň je v zimních měsících
fotek opravdu se zimou. Možná i proto, že už tolik nelítám a nefotím.
Zatímco v minulých letech jsem mívala za měsíc tak pět šest fotovýprav
teď jsem zjistila, že mám třeba jen jednu jedinou. A přitom vlastně času mám stejně.
No jo, zlenivěla jsem, to je to celé. Navíc ani sebou moc už neberu psiska protože
Bačí už toho moc neujde, bolí ho zadní nožka což je úděl labíků, Bobeš
ten jak sami víte pořád haproval se zdravím a tak se procházky taky omezily,
a tak mne samotnou to ven moc netáhne....



Jako vždycky v zimě přijde řada na sušiny. Bez nebo s námrazou či sněhem









Ještě nějaké fotky ze sněhem a mrazem mám. I na střídačku s a bez slunka.
Tož zas příště .....


26 ledna 2016

Modrobílá .......



...... a hodně studená je dnešní várka fotek.
Mám tady jedno místo, kam když nasněží chodím
lovit zajímavé snímky trávy. Je tam nějaké zvláštní proudění vzduchu,
protože ač pod kopcem, vždycky je tak zvláštně namrzlá. Ne zasněžená,
ale namrzlá. Jinovatka na ní vytváří zajímavé efekty
a na sluníčku se třpytí jak diamanty ......


I tato série vznikla díky telemakru, foceno ze vzdálenosti
zhruba půl metru.




Někdy to vypadá jak kdyby někdo na trávu namotal cukrovou vatu




Zprava ......


..... a zleva


Toliko pro dnešek, zítra bude zbytek ..... to pro případ, aby vám nebyla velká zima Mrkající

25 ledna 2016

Začínáme hlasovat .....



Tak moji milý, máme tu první
začátek hlasování nového ročníku sakrálek.
Moc příspěvků se zatím nesešlo, přeci jen je vidět
že si zas musíte zvyknout a navíc zima moc focení nepřeje.


A kdo se tedy účastní prvního kola?

(Frypat)

(Sceneryphoto)

(VendyW)

Telemakro .....



Ne, nejde ani o tele, a už vůec ne o makro
jeho částí. Jak jsem psala minule, ten objektiv zvládne
nejen dost velký zoom, ale i makro. Stále samozřejmě to není
jak s plnohodnotným makroobjektivem, ale má to pro mne jednu ohromnou
výhodu. Že se nemusím plazit a shýbat a klekat, ale to co potřebuji si pěkně
přitáhnu k sobě. A zádečka si libují. Jak to funguje vám ukážu na dnešních
zkušebních fotkách.


Tenhle list jsem poprvé v režimi makro fotila ze vzdálenosti 2,5 m


Postupně jsem se přibližovala, takže tohle je fotka ze 2 m


Z metru a půl ......


...... a z metru


A stejně tak jako ze země si mohu přitahovat i z výšky. Opět vzdálenost
od objektu tak cca metr


I když větší přiblížení už hrozí i větším šumem. Tady ISO pevně nastavené
na 200. Na předchozí fotce to bylo O.K. Ale ono to taky závisí na světle.....
Když jsem fotila tyhle zkušební bylo zataženo a navíc jsem to fotila v lese.




I lopuchy jsem fotila zhruba z metru a půl.



Tohle už je za sluníčka, vzdálenost stejná a po šumu ani památky




Opět přitažené z výšky. Vzdálenost od objektivu ve výšce tak opět jeden metr.


U seťáku bych třeba v případě toho listu na zemi a aby byl vyfocen tak jak je,
musela klečet a fotit ze vzdálenosti tak dvaceti nebo deseti centi. Z větší vzdálenosti bych
pak musela dělat výřez a to dost brutální. Takže v určitých případech a dobrém
světle je tohle velká výhoda. Pro lepší případy mám ty předsádky k seťáku.
Příště vám ukážu ještě ty povedenější .....