23 srpna 2015

Grafomraky ....



Po sobotním výletu následovalo
už jen večerní balení a nedělní úklid v chatě
a odjezd. Vždycky se mi těžce odjíždí, protože nevím kdy se zas dostanu
k tomu abych si na ní zapoustevničila. Ale věděla jsem že budu mít k dobru
ještě jeden týden na flákání (po tom týdnu pracovním to bylo potřeba) páč
manžel odjížděl na pravidelnou letní návštěvu za sestrou která hlídala neteři
počas jejich dovolené barák. Tudíž přede mnou byl týden kdy jsem se mohla
flákat bez výčitek na bazénu, nevařit moc jídel, cpát se melounem a relaxovat.
Nutné to bylo už z důvodu že o víkendu mne čekal příjezd kamarádky a její
dcery a v neděli i muže. Ten kamarádčin každoroční pobyt zde je dost vysilující
protože pokud neprobíhá něco podle představ její dcery je okamžitě zle a
následují hodiny a dny neustálého štěkání, křiku a mlácení dveřmi. Podotýkám
že dcerka není žádný puberťák ale třiadvacetiletá slečna bakalářka. Přes
sto kilo živé váhy. Ty dvě už mají tak chronickou ponorku, že se divím
tomu, že se ještě nepozabíjely. Neustále mne udivuje jak se ta energická
podněcovatelka mnoha dobrodružství a akcí stala zakyslou, negativistickou
a zcela zájmůprostou matronou. Jestli to udělal druhý sňatek s bodrým
moravským chasníkem jehož zájmem největším bylo co nejvíc houskových
knedlíků v mrazáku a lahváčů v lednici či zapracovaly geny, nevím. Jedno
vím ale jistě, že pokud si nenajde hodně rychle nějakýho chlapa, tak
ty dvě skončej jak Drahé tety..... a co mne ještě mrzí a vytáčí, že
de facto odsoudila svou dceru k tomu aby se z ní stal rozmazlený a
stále něco si prosazující a hlavně v budoucnu těžce nemocný spratek.
To že se dostala až do takové váhové kategorie je hlavně její vina.
Místo aby jí držela zkrátka a nenechala jí konzumovat neustále sušenky,
přeslazené limonády, tučné jogurty a další kalorické bomby ve spojení
s naprostou absencí pohybu, ještě ji v tom "pro klid duše a domaova"
podporuje. Už teď si mladá stěžuje na bolesti v koleni a nevidí, že
přitomto způsobu života je to první varování před mnoha horšími problémy.
Cukrovkou, vysokým tlakem(dispozice je) kloubními problémy a hlavně
problémy se srdcem. Jenže marno radit, marno nabádat vždycky se nachází
tisíce výmluv proč to nejde než jeden jediný důvod proto začít s tím
něco dělat .......

No nakonec jsem přežila tohle, přežila jsem i neustálé stýskání
na to, že nesvítí sluníčko, že to je jak naschvál, že se nedá koupat
v bazénu a že prší! Jako kdyby nebyly schopné pochopit protože
mají dovolenou, že ten déšť byl potřeba už někdy před měsíci a
že je příroda už v takovém stavu, že se z něj bude oklepávat ještě
hodně dlouho. Mnozí si teď asi myslí proč je tedy rok co rok zvu
když si pak stěžuju. Je to prosté. Je to moje jediná kamarádka
která mi po odstěhování z Prahy zbyla a která je ochotná za mnou
každý rok přijet. Známe se už od základky a zažily toho spolu
spoustu. Naše osudy si byly dost podobné, prošly jsme si obě
zpackanými manželstvími, můžeme se jedna druhé svěřovat
protože to je hodně důležité. Věříme si navzájem. A tohle vše
prostě stále převyšuje těch pár dní nepohodlí a nervování .....

Protože nebylo moc možností v minulých dnech fotit
vzala jsem zavděk zajímavými mraky, které dokonce natolik
zaujaly mého muže, že mne volal ať si vezmu foťák a jdu se
podívat. Byly opravdu zajímavé a tady ne moc často nevídané.
Aby to nebylo nudné, udělala jsem z nich tak trochu něco
vzáleně připomínající grafiku než fotky. Prostě grafomraky.....
Fotky vznikly 21.8. Možná se před 47 lety nad naší
republikou taky klenula takhle modrá obloha, já si to nějak
nepamatuju, ale je jisté že ty mraky které se pak nad ní
na dlouho stáhly rozhodně nebyly pro mnoho lidí tak pěkné














22 srpna 2015

Čertův most .....



Jak je důležité mít filipa, tak o tom už psal Oscar Wilde,
ale jak je důležité míti sebou na výletě synka s jeho nerozlučným
chytrým telefonem a aplikací Mapy jsem se přesvědčila na našem
sobotním výletu. Na každém rozcestí mrknul a věděl. A tak jsme i
díky tomu objevili Čertův most. Je tedy umístěný velice zvláštně,
a to přes takové malé údolíčko, cesta za i před ním jako by nikam
ani nevedla, za to on sám má docela úctyhodné rozměry. A je postaven
z velmi zvláštního stavebního materiálu který z něj činí ne - li světový
tak alespoň evropský unikát určitě .....








Pokud něco má v názvu čerta, vždycky se podívejte kde nechal za sebou díru .
Určitě ji tam vždycky někde najdete .....



Tady můžete posoudit jak je velký. Synek měří 185 cm.


v následujívcím videu se o mostu dozvíte veškeré podrobnosti včetně pověsti,
která se k němu váže......


P.S. Pokud vás štvou, stejně jak mne, ty zatracený vyskakovací reklamy ze spodní
strany monitoru,tak si v Nastavení klikněte na Obecné a tam si zarolujte
až dolů, kde se skrývá propašovaná poznámka Zobrazení overlayové reklamy.
A tam si to odhlašte a bude pokoj.

P.S.S. Chtěla jsem se optat, jestli vám nepřišla do Zprávy autorovi v poslední
době nějaká nečekaná nabídka. Byla bych ráda jestli by jste mi napsali jestli
jo nebo ne. Potřebuju si něco ověřit.

21 srpna 2015

Jak nemyslet .... na dějiny



21.8. 1968

Jak nemyslet ....



Jak nemyslet na loučení, když nenasytný čas své zuby cení ….

Jak nemyslet na líbání, když dívám se na svítání ….

Jak nemyslet na hlazení, když je prázdné u stolu sezení ….

Jak nemyslet na tvé dlaně, když sedím sama u snídaně ….

Jak nemyslet na tvé oči, když po noci s tebou se mi hlava točí ….

Jak nemyslet na tvá ústa, když bez tebe je postel tak strašně pustá ….

Jak nemyslet na tvůj hlas, když pročesávám ráno svůj vlas ….

Jak nemyslet na tvá slova, když v uších mi znějí zas a znova ….


Jak nemyslet ….. ano jak, když bez tebe si připadám jak pustý vrak !

Dobříš v roce 2015 .....



Je známo, že je čas na práci a čas na odpočinek
a není nad aktivní odpočinek v podobě pěkné procházky.
Jediný z rodiny kdo ještě byl ušetřen mého nadšení pro
dobříšský zámek a jeho park a zahradu, byl synátor. Takže
co se logicky nabízelo pro sobotní odpočinkový den ? Ano!
Návštěva této lokality. Sice byl opět pekelně horký den a
tak jsem synovi dala možnost odmítnout, leč hrdinně prohlásil
že klidně pojedem, protože co by jinak asi celej den dělal
když je de facto hotovo. A tak jsme jeli. Měla jsem v plánu
propátrat druhou část anglického parku kde jsem ještě nebyla
a tak jsme vyrazili dle Mapy.cz v telefonu na pátrání. V lesních
partiích bylo dokonce velmi příjemně, a na plné sluníčko jsme
se dostávali jen zřídka, takže se to parno snášelo i dobře.
I když musím říct že jsem sakra záviděl kačenám že se
můžou šplouchat v Huťském rybníce. Já sice u něj trpěla
protože tam létalo velké množství různě barevných vážek
a dokonce jsme i při příchodu k břehu vyplašili ledňáčka
a já už si říkala jaké krásné by mohly být obrázky.....


V dolní části parku jsme narazili na pár takových docela pohledných soušek.
Byly celé jak ze stříbra a na plném slunci dopadla fotka tak jak dopadla ....


Druhá část parku je spíš lesopark, narozdíl od upravené části hned za zámkem
je zde přírodnímu růstu dán větší prostor. Na první křižovatce hned za mostkem
jsme podle map zvolili cestu k Čertovu mostu a jeskyni kousek od něho. Mostu
bude věnovaný samostatný článek. Je zde dost dubů, které této části parku
dávají zvláštní ráz svými někdy bizarními tvary. Navíc cesta vede nad korunami
stromů na protějším břehu a tak se nabízejí i zajímavé pohledy......
(focení na poledním slunci opravdu není nic moc)




Dostali jsme se k další bráně z parku která vede na místo zvané Na vyhlídce.
A jak vidíte je zde opravdu vyhlídka na další hřebeny Brd. Navíc se odtud dá
pěšky dojít do Staré Hutě k domu Karla Čapka Strž.




Jeskyni, která je na mapách jsme nějak nemohli najít. Sráz byl dost příkrý a
nebylo moc vidět ani z horní ani z dolní cesty kde by mohla být. Až mne v jednom
místě připadlo něco trochu jiného a tak jsem se po břidlicovém štěrku
vyškrabala nahoru a ejhle! ona tam vážně byla!! Byl v ní dost solidní borčus,
který svědčil o tom že tu asi chvíli pobývali bezdomovci. Na oficiálních
stránkách zámku se o ní píše jako o "skalním přístřešku". Tak když přístřešek ....
Já nafotila jen oba východy, protože bez stativu byly fotky zevnitř mázlé
a navíc ten bordel ......




Ó jak já jim záviděla ....


Najdete zde i partie skalní, ostatně břidlice je zde všude doma, i u těchto skal byla
nějaká sluj ale tam už jsem se nešplhala, protože byla ještě hůř přístupná
než ta první jeskyně.



Anglický park jsme tedy se synem prošli opravdu křížem krážem. Ještě se zde skrývají dva
prameny, bohužel oba byly vyschlé a jeden spadlý most přes který jsme se museli dostat
na druhou stranu pokud jsme se nechtěli vracet kus zpět k jinému. Přelezli a došli opět
druhou částí k východu. A pak hurá do francouzské zahrady. Ovšem to jsme si naběhli!
Bylo totiž 8.8. a na zámku se konala jedna svatba za druhou. Jak na běžícím pásu. Takže
se po parku potloukaly skupinky svbatebčanů, fotografů fotících právě oddané páry a
tak tu moc klidu nebylo. Na chvíli jsme si sedli u velké fontány a poslouchali o historii
zahrady a pár kytarových skladeb a já jen lačně koukala po nádherně čisté vodě ve
fontáně a potlačovala obrovskou chuť se zout a vlézt do té fontány. Jen neustálý tok
svatebčanů mi v tom tedy zabránil.....

Tohle je tedy moje? Něco takového jakoby říkalo nevěstino gesto


Tohle překvapení na mne čekalo když jsme došli k terase třetí úrovně zahrady.
Nově udělaná výsadba. Tedy spíš nově vytrhaná výsadba.




Když jsem ve fotkách hledala jak to vypadalo před tím, zjistila jsem že takový záběr
žádný nemám! Tak alespoň trochu jiný pro představu co všechno zmizelo. Musím říct že
ta nová varianta je o dost hezčí .... A až dorostou zase ty nově vysázené buxusy ....


Celá procházka nám trvala asi tři a půl hodiny, jen bohužel ani jeden jsme si nespustili pedometr
ani zaznamenávač trasy abychom si určili přesný počet nachozených kilometrů a trasu ....






20 srpna 2015

Siluety .....



Z minulého západu tu mám ještě
pár fotek. Ale něčeho jiného než sluníčka.
Pořídila jsem pár snímků okolních stromů v postupném
stmívání. Jejich siluety na tmavnoucím nebi mi nakonec přišly
zajímavější než ten západ .....










19 srpna 2015

Další západ ......



Jestliže první předzápadovky
vznikly zcela náhodou, na
další západ jsem se vydala
už zcela záměrně. Ovšem
narozdíl od těch prvních
to byla tentokrát nuda ..

Zbarvení oblohy sice napovídalo
že už se sluníčko chystá do hajan,
ale obloha byla jen fádně zlatá a
oranžová a ani jedinej mráček
tu fádnost nenarušoval ani nekrášlil

Nepomohlo ani měnit barevné spektrum či
jiné módy které aparát nabízí a tak jsem jen
měnila stanoviště a zoomování aby alespoň ty
obrázky byly trochu zajímavější. No jo, no
nemůže být vždycky svátek a pořád se dařit.

Sice jsem měla ještě k dobru jeden den na nafocení
třeba dalších zajímavějších obrázků, ale jak se ukázalo
tahle alternativa bohužel padla, protože se zatáhlo ještě
dřív než sluníčko stačilo zapadnout a to opravdu jednolitou
vrstvou mraků. Takže další západové focení se nekonalo.










Čekala jsem ještě nějakou chvíli jestli se alespoň nezmění nějak barevnost
ale nedělo se vůbec nic ....


Tak jsem jen cvakla jeden mezilistovej snímek



18 srpna 2015

Trochu odbočka .....



..... a to ke květům. To aby toho sluníčka
nebylo moc. Ono teď by byl na řadě další den a opět
ze západem. Protože jak už jsem se zmínila na delší procházky
jsem neměla ani náladu ani sílu. A jak jsem se tím předzápadovým
výhledem namlsala tak jsem si říkala že další už bude cíleně jen
čistě západový. Ale nějak to nebylo ono ......

Tyhle záběry jsou povětšinou ze zahrady
opět posbírané jak co kdy kde kvetlo ....


Ćernýš hajní jsem nafotila na Čertově mostě o kterém
tu bude zvlášť článek.


Tato drobná kapradina či co to je, mne pokaždé dostane v chrličích
bývalých fontán v parku na Dobříši. Tady už má i kamaráda v podobě
jedle nebo tisu, obojí se v parku vyskytuje a v semenáčcích moc
rozdílů nenajdete ......



Na kvetení se chystající vavřín? Tady si taky nejsem moc jistá, vypadají ty
listy na vavřín, ale po rozemnutí voní jen velmi málo ....


Pro mne překvapivý květ Kleopatřiny jehly. A proč?
Protože jsem jí dostala jako odkopek vloni od Libby a s tím
že pokvete jsem počítala až tak někdy za dva roky. Navíc se
stěhovala z místa na místo, ale těsně před odjezdem jsem zjistila
že má dokonce dva květní stvoly. Sice jen malé, ale byly tam. Počítala
jsem s tím že až se vrátímbude už odkvetlá ale počkala na mě
holka jedna žlutá!


Takhle krásně se mi definitivně vybarvila hortenzie. Bez jakéhokoli
přidání hnojiva způsobující modré zabarvení, či jiných podpůrných
prostředků


Jak jsem byla překvapená já některými nečekanými květy, byla
překvapená sousedka když jí po navezení kompostu na záhony
začaly na různých místech vyrážet surfínie nebo právě tenhle
letní durman. Vyvrbil se hned těsně našeho plotu, respektive
se při růstu protáhnul okem pletiva ke mě. Zvláštní na tom je
že si ta všechna semena uchovala klíčivost víc jak čtyři roky!


A já tím získala možnost fotit nový květ a jeho návštěvníky





Begónie mi přivezla domů dcera, protože jí jeden truhlík spadl
z okna, tak aby tam tomuhle nebylo smutno



Muškát s jarním jménem "Apleblossom" . Opravdu
má zbarvení jak jabloňový květ