26 července 2015

Mezi námi suky ......


K těmto obrázkům mě tak trochu, nebo spíš dost
dost navedla Majka svými písmenkovými fotkami. Jelikož
mám zatím jen jedno O, vydala jsem se hledat po zahradě
další. A oko mi padlo na naši starou polorozpadající se kůlnu
a její prkna plná suků i děr po nich. Prkna jsou už hodně letitá
a jejich dřevo nabralo šedostříbrnou barvu a suky se v nich hodně vyjímají.
A že jich tedy je! Nikdy mě nenapadlo že takové staré sukovité dřevo
může mít svůj půvab .....
Nakonec jsem našla i další dvě dřevová O takže mise byla splněna !


Některé fotky jsem nechala barevné protože
se mi líbil kontrast šedého dřeva s jinou barevností suku, kterou jsem
ještě o něco zvýraznila, jiné jsem převedla do čb a trochu přeostřila protože
to pro změnu zvýraznilo strukturu starých prken








To zelené není odraz na objektivu, ale zelená malinového listí do kterého
svítilo sluníčko a prosvítala prkny na protější stěně....







25 července 2015

Rozvíjej se poupátko ...... po prvé



Vloni si dcera koupila v Lidlu za pár peněz
krásnou kvetoucí lilii. Netrvalo však dlouho a lilie skončila u nás
doma na terase, protože její intenzivní vůně dokázala naplnit
každý kout jejího malého bytečku tak, že se stala až nežádoucí.
Přezimovala tedy u mne, pěkně na jaře jsem jí přesadila do čerstvé
zeminy, vyrašilo mi všech šest cibulí a čtyři z nich nasadily poupata.
Už jsem si říkala že je nakonec možná propásnu, protože jsme se
synkem zauvažovali že vyrazíme na týden na chatu. Ale nakonec
se náš odjezd odkládá a tak si můžu tu krasavici zatím užívat
jak si pěkně rozkvétá. Jenže něco je trochu dost jinak ....
Má sice nádherné květy, ještě větší než poprvé, ale
NEVONÍ !!!
Kdybych jí vloni na vlastní čmuchák necejtila
tak řeknu že je to normální, jsou lilie které
voní a jiné které nevoní. Jenže aby se
supervoňavka změnila v nevoňavku, tak
to jsem ještě nezažila. A že jsem těch
supervoňavek pár už měla. Když se
poupata rozvíjela tak už byly cítit
po celé zahradě, a což teprve
když se naplno otevřely ....


Jelikož bylo zajímavé pozorovat jak se rychle rozvíjí
vybíhala jsem co chvíli na terasu a fotila postupně se rozvíjející květ.


O půl jedné je rozkvetlá na maximum ......

24 července 2015

A už je doma ......


..... a doufám že mi chvíli vydrží. I když já mu dávám
pěkně zabrat, to je pravda. Na to musí mít jeden sakra výdrž!
Abych ovšem nebyla zas napadaná za to že jsem nějaká Messalina
či něco jiného podotýkám že se jedná o objektiv. O můj (snad) opravený
objektiv. Kdybych nebyla stará škola a nebyla zvyklá při reklamaci posílat
věci posílat komplet, už bych ho měla dávno doma opravený a bez nervů.
Takhle jsem to holt stihla na poslední chvíli ale stihla a byl uznána chyba
na objektivu a ne že to je foťákem kterej má po mém předloňském
pádu naťuknutej roh. To bylo totiž první vyjádření servisu na mou
reklamaci. Nic, nezájem o to že jsem psala že se jedná na 99% o
vadu objektivu. Kdepak, nikdo se nenamáhal to vyzkoušet.
Foťák je odřenej tak to je chyba moje a reklamace se
neuznává. Takže jsem se naštvala a napsala nové
vyjádření s tím, že čtvrt roku focení s jiným
objektivem se mi žádná závada neprojevila
za to dotyčnému který měl foťák v cajku
a měl můj objektiv to zlobilo taky.
Takže tím už se zabývali a
nakonec i opravili .....
Ještě v záruce ....
Díky bohu.....



Fotopříspěvek bude tentokrát přímo jmenovitý.
Pro pana Al Mana a jeho lásku k lineckým kolečkům.
a potažmo rybízovému džemu. Letos se krásně urodilo!
Focené tedy v mezidobí mým starým leč stále dobrým šroťáčkem.
Ale velmi těžce jsem u něj postrádala manuální ostření
a vidění foceného. I když na zrcadle už jsem v hledáčku
s dioptriemi taky nadoraz a mám už trochu problémy
na šroťáčku jsem fotila opravdu už jen odhadem anebo
se trápila focením v brýlích což byl pěknej vopruz.
Alespoň pro mne.




Já tedy džem nedělám. Po letech kdy jsme doma žádný jiný neměli, protože
na chalupě se rodil rybíz v přebohatých úrodách tudíž se ani nestíhalo
konzumovat a tím pádem se ani nesmělo kupovat nic jiného mám
téhle pochutiny plný zuby. U nás se dělá jinačí mňamka. Falešné brusinky.
A ta zas mizí takovým fofrem, že na to aby mi vystačila na déle než půl roku bych
potřebovala rybízovou plantáž! Naštěstí vypomáhá mamča s její sklizní
takže se můžu dělit i s dcerou.




22 července 2015

Šplouchnutí sedmé .....





Sedmé fotošplouchnutí je dnes o "divoké zvěři". Pořád jsem si říkala
co na ten sedmý úkol vytvořit, ale nakonec se mi tak nějak pár fotek sešlo.
Nečekejte nějakou opravdu dravou zvěř, ale Mikovo zadání to splňuje.
V sobotu navečer, když se trochu ochladilo jsem vzala Bobeše na
procházku. Došli jsme k přehradě a stejně jak minule tam seděly
u břehu kačeny s mladejma. Jsou už zvyklé, protože je tam choděj
krmit chataři. Tentokrát ale už neutekly daleko a tak jsem si s Bobešem
sedli na lavičku a pozorovali je jak se pomalu vrací a na břehu si dojídají
svou véču. Bobeš je v klidu pozoroval a tak jsem měla čas je trochu
nafotit. Jsou tam hejna dvě, jedny starší a větší a jedny
menší. Musím říct že ty menší byly oraženější a odvážnější .....








A když jsme v neděli grilovali tak se v altánku objevil tenhle soumračník




21 července 2015

Zatažený západ .....



Už podruhé jsem se těšila že bch
mít možnost si nafotit západ na místě kde by mi nic
nepřekáželo a už podruhé to bylo zas jen o mracích.
Byla jsem v minulém týdnu na jeden večer a noc u dcery c Litomyšli
a říkala jsem si že to mám jen pár minut na kopec odkud by se krásně
západ fotil. Jenže člověk míní a příroda mění.
Místo hezkého sluného dne den studený a zatažený. A takový byl i západ.
Zatažený, jen po několik vteřin vykukující sluníčko občas mraky
prosvítilo. Kvůli tomu jsem ani nešla ven a jen pár snímků
udělala z oken. Stále doufám, že se mi poštěstí tam
jednou nějaký pěkný západ nafotit .....












20 července 2015

Začínáme hlasovat potřetí .....



Tedy, už jsem si myslela že tentokrát zůstane
jen při jednom příspěvku. Ono opravdu jsem asi zavařila
nejen sobě ale i vám tímhle tématem který mi připadalo docela lehký.
Jak je vidno není ..... nakonec se sešlo na poslední chvíli ještě
pár zajímavých příspěvků takže i tentokrát máte na výběr.

A to z těchto .....

(VendyW)

(Sceneryphoto)

(mish - mash)

(mé radosti)


19 července 2015

Všechno nejlepší .....



Dneska je to 7 let co přišli na svět tři bratři.
Jsem moc ráda, že jeden z nich je můj Bobeš. Všechno
nejlepší můj milovaný kamaráde a příteli a doufám že už nás všechno
zlé opustilo a bude zas už jen dobře. A velký dík patří i mému
kamarádovi který mě díky Bobešově mamince seznámil
s tímto zajímavým a krásným plemenem a je mi
velkou ctí že můžu být majitelem jednoho
takového krasavce ......

18 července 2015

Konečně něco jiného .....



...... hezkého, jemného a barevného.
Jak už jsem se jednou zmiňovala, letos mi
růže nedecimovaly mšice, ale housenky. Stalo
se to poprvé a byly horší než ty mšice. Požraly listy,
požraly poupata a tak mi kvetou minimálně a některé
vypadají spíš na umření než na kvetení. Navíc se u některých
začíná objevovat i černá plíseň či co to je a co mi tady
růže ničí každý rok. Díky teplu a suchu se její nástup
zmírnil, ale nezastavil. Je zvláštní že to napadá jen
čajohybridy ale ne růže sadové a popínavé. Ty
jediné mi alespoň trochu dělaly radost .....
Dělaly, protože už odkvétají a jen málo
z nich jsou remonty které kvetou
znovu.

Kolik různých květů může být na jednom keři !
Měla jsem jí ještě v kombinaci červenožluté,ale ta zašla......


Ten čajohybrid uprostřed mi letos udělal ohromnou radost.
Byla vloni přesazená a vypadalo to, že se neujmula. Ale letos vyhodila
jeden jediný výhon a na něm tenhle krásný obrovský květ.
Zatím postrádám v kvetení dvě růže, jednu červenou se smetanovým
rubem okvětních lístků a pak světlounce fialovou. Když jsem ostříhala
drobnokvěté napadené padlím objevila jsem v nich dvě živořící větvičky
nějakých růžiček které ani nevím jaké jsou .... doufám že teď se začnou trochu
mátořit .....


Tohle je výběr všeho možného co mi kvetlo a kvete. Kiwi už ted ne, má snad tři plody,
ale nevím jestli náhodou neopadaly. Ale velkou radost mi udělaly ty karafiátky. Koupila
jsem je vloni za hubičku na příhraniční vietnamské tržnici ještě z několika dalšími
trvalkami a třemi fuchsiemi, pelargonií a převislou begonií. Z těch trvalek zůstaly jen ty
karafiáty a ani jim jsem nedávala moc velkou šanci. Ale ukázaly se jako velké překvapení
a měly květů habaděj. Fuchsie, pelargonie i begonie rostou krásně a když si vezmu že
jsem tenkrát za velkou přepravku kytek dala jen něco přes pět stováků říkám si
že je škoda že bydlíme ve vnitrozemí .....
Ta pelargonie je ve skutečnosti krásně tmavě rudá a taková jak sametová.
Chtěla bych jí letos namnožit a sesadit příští rok s bílým převislým lilkem.


Tyhle květinky už jsou z Klášterních zahrad v Litomyšli fotila jsem je minulý týden.
Tenhle kout zahrad je nádherně osázený právě ve stylu starých zahrad.





No a moje poslední orchidejová akvizice. Zas miniorchidej
do kterých jsem se opravdu zamilovala.










17 července 2015

Závěrečný pelmel .....



To, že jsme jeli s dcerou a jejím
partnerem za kamarádem na jih nebylo jen tak.
Jelikož ho bere jako svého dalšího tátu, protože oba mají
neskutečně moc stejných zájmů a dokonce i zvyků, (a já si
nebýt stoprocentně jistá že opravdu není její otec bych řekla)
že tomu tak i je) chtěla mu svého přítele představit.No a na mě
bylo otrimovat Bobešovýho tátu. Tedy bylajsem o to požádána.
Původně mi ho měl přivézt k nám na chatu, jenže cesta se
nekonala a tak jsme todomluvili na tohle setkání. Jel s
námi i náš Bobí, protože původně
plánovaný pobyt s Matesem
jsem rozhodně zavrhla.
Za prvé vím jak se
chovají oba Bobešové k sobě navzájem, za druhé ten náš
se nemusí hlídat kam zrovna leze, což Mates by se musel na každém
kroku a za třetí vím že velkej Bobeš zrovna moc jezevčíky nemusí.
Ale jako vždy to bylo skvělých pár desítek hodin, tentokrát obzvlášť
přínosných pro dceru. Nejen že si kamarád s jejím partnerem padli
do noty a byl tedy náhradním otcem schválen, ale měla možnost
si zajezdit s traktůrkem, mít tu čest vytáhnout uloveného pstruha
(aspoň v něčem se vydala na chvíli v mých stopách, i když já
ty ryby chytala od mala) a zjistit jak to chodí ve včelích
úlech a včelstvech vůbec. Vůbec se nám nechtělo
zpátky, což je obvyklý stav věci. Zvlášť proto,
že povětšinou se nám podaří tenhle
výlet tak jednou ročně. A to je
fákt málo. Ne proto že by
jsme byly nevítané, ale
pro celkový nedostatek času jak ze strany mé dcery
tak i mého kamaráda a skloubit to dohromady s jejími turnusy
a jeho vláním v práci, případnou možností že se tam zrovna
bude vyskytovat během týdne a navíc bez rozsáhlého
příbuzenstva, je opravdu oříšek.


Kamarádova velká záliba. Stádečko quesantských ovcí. Vlastně to byl
první impuls k tomu jeho hospodaření. Tyhle všechny už jsou čistokrevné
a papírové. Ty první tři ještě zdaleka nebyly "urozené". Z nich zbyla
jen Ludmila, nejstarší ovečka a šéfka celého stádečka.....


Jsou to takové terénkozy ....


Při jízdě na traktůrku jsem to svoje dítko bohužel nevyfotila protože
jsem neměla foťák po ruce, ale při výlovu už ano, protože jsem tam
číhala na vážku. Samozřejmě nepřiletěla .....
Ovšem když jsem viděla to plivátko, nevěřila jsem že by tam vůbec nějaké ryby mohly být.
Stejně tak že je to hlubší než to ve skutečnosti vypadá. Opravdu
tam jsou a opravdu to hluboké je. A to je ještě hodně nízký stav vody protože
je výška hladiny v rybníčku odvislá na výšce hladiny řeky. Voda tam
totiž prosakuje z řeky ......




Dobojováno! A hurá s ním do udírny.....


A nakonec velkej Bobeš a jeho pózování .....






Náš Bobeš se v předtuše toho, že i na něj přijde brzy řada raději držel
v bezpečné vzdálenosti....


A jeho zamáváním ocáskem se loučíme s krásným koutem ve stínu Novohradských hor.