23 května 2026

Krásné dítě Malého abbé .....

 


.... čili prince Evžena Savojského. Tak to je 
zámek Hof. Je to největší zámek v oblasti která nám historicky zrovna není zrovna sympatická, a to na Moravském poli. Leží těsně na hranici se Slovenskem, kterou tvoří řeka Morava. Původem to byla pevnost, ale když jí získal Evžen Savojský, zadal přestavbu architektovi Hildebrantovi a vznikl tak letní zámek. K princi Evženovi se váže ještě jeden krásný zámek a to Belvedere ve Vídni, díky němuž mohl právě zámek Hof realizovat.
Po jeho smrti přešel zámek do rukou jeho neteře, ale ona postupně veškerý majetek pozbyla a zámek nakonec získala Marie Terezie. Ta spolu s Josefem II. nechala přistavět další patro, a tím zámek získal svou nynější podobu. Zámek stojí na svahu směrem k řece Moravě, čímž vzniklo sedm teras tvořících jednu z nejkrásnějších a v původní podobě zachovanou barokní zahradu v Evropě. Samotný zámek stojí na šesté, od něj pak dolů spadá dalších pět teras. Poslední končí pár desítek metrů před slovensko - rakouskou hranicí ....

Do zámku vede hlavní vstup přes selský dvůr


Jím se projde na velké nádvoří a z něj už se dostanete k šesté a sedmé terase


Pohled na zámek ze čtvrté terasy. V zahradě je mnoho krásných vodních prvků, a moc mě mrzely dvě věci. Že v době návštěvy nebyly všechny v provozu a že stromy nebyly ještě olistěné. Tvoří totiž nádherné aleje 




Jediná funkční fontána byla ta mezi sedmou a šestou terasou


Takto vypadá zámek z poslední, sedmé terasy




Jak je vidno, k zámku patří mnoho dalších hospodářských i jiných budov. V zahradách najdete dvě oranžerie, statek jenž zásoboval zámeckou kuchyni, jízdárny, konírny, psinec, zámecké divadlo a další budovy zajišťující bezchybný provoz. Ve všech budovách v době mé návštěvy probíhaly velikonoční trhy i s ukázkami starých řemesel


Další zastávkou budou přístupné interiéry zámku. Proč říkám přístupné, jak je vidět z fotek zámek je opravdu rozlehlý ale stále i v rekonstrukci, takže nejsou veřejnosti přístupné všechny jeho části. Zámek totiž měl kdysi namále, dlouho chátral. Nakonec vzniklo občanské sdružení na jeho záchranu a to stále na ní velice pilně pracuje. Díky němu se opět zaskvěly v plné kráse a v původní podobě z doby Evžena Savojského i jeho zahrady

20 komentářů:

  1. Anonymní23/5/26 09:59

    Lezarts
    Ještě že jsou tací nadšenci a takové skvosty přivádějí znova k životu!
    Véřím že určitě stojí za návštěvu!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:06

      To je pravda. Stejně jako se najdou i u nás. 😉

      Vymazat
  2. Anonymní23/5/26 17:12

    Nádhera … a úžasné světlo na focení.
    Eva http://es-ideas.blogspot.com/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:08

      Chvílemi i bylo. Vlastně na konci. To už jsme šli k busu když to bylo z jedné strany zataženo a z druhé vysvitlo slunce.

      Vymazat
  3. Vendy, tohle je nádhera! A nemyslím tím jen zámek, moc se mi líbí samotné fotografie, světlo, kompozice, fakt boží!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:11

      Místo je to fakt krásný. A počasí dopadlo dobře a na ty poslední fotky se tedy vytáhlo 😉

      Vymazat
  4. To je krása. To je návštěva na celý den. Moc krásné fotky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:12

      Tak ono to na celý den skoro bylo.

      Vymazat
  5. No to je nádhera ! Fotky jsou moc hezké!!!!
    Pěkný den !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:14

      Zámek je to krásný, nedaleko od něj je ještě jeden, jméno jsem si ale nezapamatovala.

      Vymazat
  6. Nádhera a za humny

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní25/5/26 17:15

      Jj, jak za humny bude na dalších fotkách 😉

      Vymazat
  7. Krásné místo. Škoda, že tam vzdálené. Tam bych se ráda podívala...ale...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No leda si udělat výlet do Bratislavy ... autem je to o mnoho rychlejší než busem. A z Blavy už je to kousek.

      Vymazat
  8. Vendy, tak to je opravdu krása, všechno ! Zdraví Lenka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stavba fakt krásná, a co teprve ty zahrady...

      Vymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....