31 května 2011

Porta Coeli, neboli Brána nebes....

Jak jsem již naťukla, po obědě jen tak Wiki prohlásil, že tady (v Předklášteří) je Porta Coeli jestli to víme. Domnívala jsem se že má na mysli nějaké okolí Předklášteří, tak jsem se zeptala jak daleko, neboť od shlédnutí kriminální mikrosérie o Ďablově kronice jsem tento klášter chtěla navštívit a když jezdíme do Brna na výstavy po cestě upozornění na tento skvost míjíme, že se tam při zpáteční cestě zastavíme. Jen se na mne pobaveně usmál a ukázal na jednu budovu která stála opodál a povídá. "Tamto". Chvíli jsme s dcerou nechápavě koukaly a já se ještě pro jistotu zeptala zda je to opravdu TEN klášter s onou nádhernou vstupní branou:" Áno, to je on". Vyrazila jsem tedy do auta pro foťák a nechaly jsme se odvést do zcela nenápadného dvora který stále nenasvědčoval tomu, že by se zde nacházelo něco jako klášterní komplex, i když po chvíli jsem ke svému úžasu zjistila že tomu tak opravdu je.


Brána Nebes
Brána Nebes
Klášter a jeho areál je neustále v rekonstrukci a pomalu a jistě se zněj klube nádherná památka. Stromořadí starých mohutných lip je jako celek zařazeno mezi památné stromy, ale tato je z nich nejmohutnější. To jak má objemný kmen je i vidět z toho, že jeden člověk jej i při nejlepší vůli nemůže obejmout. A že i v klášteře se dbá na spásu duší i tak drobných jako jsou duše ptačí, je krmítko pro ptáčky ze tří stran ozdobeno různými žalmy....
Ďábel?
Ovšem na konci cesty číhal v trávě ĎÁBEL, nebo to byla jen mírumilovná domácí micka? Kdo ví....
A jelikož Wiki je nejen milovník koní, ale i psů a sám i vystavuje své španělské galgy, je i vlastníkem chovné stanice irských vlkodavů, nebylo proto ani možné vynechat návštěvu u něj na zahradě a závěrečné foto se smečkou. Ten nejmenší pejsek vepředu je drsnosrstá fenka španělského galga Rubillka. Bohužel na fotce ještě nejsou Estrella a Gero. Ten je bílý a krátkosrstý. A pak už jen cesta domů. Takže velký dík Wikimu za krásně ztrávený den i zasvěcené vyprávění o koních i psech....Dík Wiki!!!
Smečka
Smečka

8 komentářů:

 1. hezký článek a pěkné fotky :)

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, klášter Porta Coeli znám, je to opravdový skvost, který stojí za vidění. Ten kocour se fakt tváří jako ďábel

  OdpovědětVymazat
 3. [2]:Je to krásný komplex, a byla i velká smůla, že bylo pondělí, jinak jsme to měli i se soukromou prohlídkou s průvodkyní, shodou okolností též jednou z ranče .

  OdpovědětVymazat
 4. Krásné fotky a pěkné povídání. V Porta Coeli jsme kdysi byli při našich toulkách jihem Moravy. Je to nejkrásnější cisterciácký klášter u nás.

  OdpovědětVymazat
 5. Nádhera. Přemýšlel jsem že si pořídím zase kocoura, ale jen nevím jestli to bude dobrá volba, když  stále někde cestuji.

  OdpovědětVymazat
 6. To jsou a navíc při své velikosti jsou neskutečně elegantní a skladní

  OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....