02 srpna 2016

Miro "Meki" Žbirka .....



V době před výletem na Macochu,
se opět konala v Třebové každoroční akce jménem
Týden sportu, které ovšem místní neřeknou jinak než Týden chlastu.
Je to proto, že sportovní aktivity probíhají dopoledne, ale zbytek dne
jsou až do ranních hodin obléhané stánky s všemožnými značkami piv.
Odpoledne a večery pak vyplňují kulturní pořady, povětšinou vystoupení
různých místních skupin, ale i pozvaných zpěváků zvučnějších jmen.
Velmi podobná akce se koná zhruba týden před v Ústí nad Orlicí, a tam
jsme popravdě většinou jezdili za dobrou a kvalitní muzikou. Ony
totiž ty regionální, povětšinou country skupiny jsou na jedno brdo a
dají se poslouchat opravdu jen chvilku. Už předloni se ale ukázalo,
že konečně pořadatelé začínají uvažovat směrem, že méně je více
a začali zvát méně kvalitních účastníků, ale víc těch opravdu
dobrých kteří mají co říct. Takže předloni to byl třeba Václav Neckář
Pavel Spálený, na závěrečný den skupina Katapult, vloni Sto zvířat,
Kristýna a letos to byly skupina České srdce, Tereza Kerndlová a
překvapivě uprostřed i několikanásobný Český i Slovenský zlatý
slavík Miroslav Žbirka, tedy spíše Miro nebo Meki Žbirka.
Bohužel, protože jsem měla celý týden službu v hospodě, na České srdce
jsem se nedostala což mne mrzí, hlavně jsem ho chtěla vidět
a slyšet díky jeho zakládajícímu členovi a geniálnímu houslistovi
Karlu Holasovi, hrajícímu i v mém milovaném Čechomoru, ale
Mira už jsem si ujít nenechala, ostatně vyrazilo na něj i šéfstvo,
takže se zavřelo a bylo.....
A na co jsem byla tedy hodně zvědavá, jak dlouho se bude hrát
a jak se zachovají pořadatelé, protože každého hudebníka či skupinu
bez milosti zařízli v deset, protože ač je tu taková akce jen jednou za rok,
místní si stěžovali na hluk a vydobili si konec každé produkce v deset nula nula.
Ale že tam do rána vyřvávají opilci, to už je jedno.
Takže v půl deváté byl nástup na produkci, která se ovšem zpozdila o dobrou
půlhodinu, takže místo v devět začal Miro zpívat až o půl deváté.
Náměstí bylo plné až na doraz, spousty lidí spíš už jen vzadu poslouchali než
viděli, ale i tak to stálo za to, protože co si budeme povídat, Miro není
ten kdo by pořádal nějakou pódiovou show, spíš se řadí k těm statickým
interpretům ale jde spíš o jeho texty a písně. Ale je to ohromný profík,
člověk na kterém je jeho poloviční anglický původ znát každým coulem, a
tak se jeho koncert řadí hodně vysoko mezi kulturní zážitky které jsem tady
a v okolí absolvovala. Jen jsem byla zlomyslně zvědavá, jak si poradí pořadatel
se zpožděním a jak se zachová. Utne? Neutne? Neutnul a koncert trval až do třičtvrtě
na jedenáct.....


Jelikož jsem si vybojovala místo kousek pod pódiem, a navíc zas byl v akci teleobjektiv
fotilo se odcela dobře, i když samozřejmě občas se nějaká překážející hlava ukázala.
Na Kaťácích jsem to vychytala, jelikož byly v různých místech rozestavené komínky
z palet vlezla jsem si na ně. Letos tam byli sice také, ale okupovali si je místní
kelímky s pivem a jinými pochutinami a když jsem slušně poprosila dámy sedící na
nich za mnou, jestli bych si nemohla stoupnout ZA NĚ, byla jsem odpálkovaná
že by neviděly! Schválně jsem se občas otočila abych se podívala co ony,
a ony si tam spokojeně dřepěly a povídaly. Takže stejne ani nekoukaly, ani se nenamáhaly
zvednout.... Koncert a vše co se dělo před ním střídavě moderoval
Petr Jančařík a skorodomácí Jan Čenský, bez kterého se neobejde ve městě
asi žádná větší kulturní akce.


Nechybělo, stejně jako každý rok taneční vystoupení. Letos jsem fotila
tanečnice jen minimálně, ale nedalo mi nevyfotit tyhle malé holčiny.
Už proto, že byly tak parádně neonové. Ostatně si říkají Neónky ....


A pak už se před lidi postavil dosti drobný postavou, ale velký profesionál
Miro Žbirka. Lupnul všechny svoje pecky a všichni je s ním zvesela pěli
pospolu


Úsporný v pohybu, úsporný v gestech, ale v žádném případě ne nudný....


...... s nesmělým milým chlapeckým úsměvem


přivedl si i hosta. Zpěvačku Martu, s kterou zpívá písničku Čo bolí, to prebolí ....


Že jeho velkou láskou a inspirací jsou Beatles, ví asi každý a je to
i vidět v okamžiku, kdy začne zpívat Hey Jude. V tu ránu je na pódiu
někdo úplně jiný.




A už jen rozloučení a moc dobrý pocit ze skvělého vystoupení.
Na podzim bude mít v Čechách pár koncertů, na které se mu po dlouhých desítkách let
podařilo získat svou bývalou pěveckou kolegyni a ve své době jednu z nejoblíbenějších
československých zpěvaček ,Mariku Gombitovou. Myslím že to bude hodně zajímavý
a jímavý návrat. Takže Brňáci, Ostraváci a Pražáci, máte šanci!



01 srpna 2016

Síň U Anděla a Macocha zdola ....



Ze Stalagmitové chodby se po dalších schodech dostaneme
v našem jeskyním putování do síně U Anděla. Svůj název získala
po výtvoru, který vypadá jak anděl se svěšenými křídly. I když se cudně schovává
za nádhernou třpytivou Drapérií. Je tu i Sloní ucho, k němuž se váže pověst, že jen
žena věrná a hodná se protáhne otvorem v něm. Vzhledem k tomu, že otvor
je vážně dost malý, asi se žádná taková hned tak nenajde Mrkající

Odtud vede cesta už jen ven, na dno Macochy a tady na mne čekal ten nejsilnější
zážitek z celého dne. Když vyjdete z podzemí octnete se totiž úplně někde jinde.
Smaragdová zeleň mechu, vůně, věčný závoj mlhy, jezírko s tyrkysovou vodou
a do toho úchvatné tóny hudby v nádherné akustice. Pro mne to bylo jak
rána palicí, něco tak nádherného a silného, že jsem se, jako vždy, když se
musím sklonit před majestátem přírody či umem lidí z minulosti nezadržitelně
rozplakala. Ani nevím co průvodkyně vyprávěla, já byla prostě úplně jinde
a v jiné dimenzi. Ještě že jsem šla jako poslední ze skupiny, že jsem se
mohla se svou uslzenou tváří otočit a schovat. Byla bych tam vydržel stát
a dívat se hodiny, což nebylo možné, protože už nás zase honem popoháněli
ke vstupu do dalšího podzemí, a to na plavbu lodí po říčce Punkvě. I zde
jsou krásné krápníkové partie, ale spíše jde menší úseky. Trochu víc toho najdete
při zastávce v Masarykově (dříve Pohádkovém) dómu. Jenže tady už mi odešla
baterka a ta druhá ležela pěkně přiravená doma na stole..... takže z něj fotky
neuvidíte. Fotila jsem sice mobilem, ale to jsem ještě ani nestáhla, tak nevím
jaká je kvalita. Pokud to bude k něčemu, ještě jsem fotky přidám.
Jo, a od dcery jsem se později dozvěděla, že i na ní to zapůsobilo
naprosto stejně a že i ona zaslzela....


Drapérie zakrývající Anděla




Jak je vidět, Anděl má hlavu v oblacích, takže jsou z něj vidět
jen složená křídla a říza


Sintrová jezírka. Zde všechno vypadalo jak z ledu. Jednu ruskou rodinku
musela průvodkyně neustále usměrňovat aby na všechno nešmatlali.
taky jsem měla velké cukáíní si sáhnout, ale respekt nedovolil....


A jsme v deštném pralese....na fotkách to tak nevypadá, ale je to úžasný
okamžik když tohle vidíte. Bohužel, video jsem sice natočila, ale mám
problémy je dostat z foťáku do počítače, takže tu krásnou hudbu vám
tady nezprostředkuji ....



Ten opar zvrchu vidět není, to až zespoda. Je tam a je tam pořád a dodává
tak tomu místu ještě větší zdání že jste někde ve Ztraceném světě Artura Conana Doyla




Jezírko víc přiblížené. Někde nad ním je vchod do Amatérské jeskyně.
Největšího jeskynního komplexu u nás, ale návštěvníkům je přístupná jen
při zvláštních příležitostech. A ty budou letos v listopadu, 12.-13.11 a 26. - 27.11.16
Ovšem jen pro ty zdatné, kterým nevadí se pohybovat v jeskyních které nejsou
upraveny pro návštěvy. Takže holiny, přilba (klidně cyklo) a baterka.
Ale za tu krásu to určitě stojí....


I tady je vchod do některé z jeskyň, i když opět jen pro speleology




Pár posledních snímků z plavby po Punkvě, měla jsem jich sice víc, jenže i když se zdálo, že
loď pluje pomalu, při zákazu focení s bleskem byly všechny rozmazané.



A nakonec nádherná zelená voda Punkvy. Na začátku plavby byla kalná a hnědá
ale čím hlouběji jsme se nořili do jeskyní, tím čístší a průhlednější byla. A
není to tím, že by ji zespodu osvětlovaly zelené reflektory, ona opravdu tak zelená je.....



Tolik jeskyně a Macocha. Nahoru jsme se nechali vyvézt lanovkou a pak už jen posezení u kávy,
na méně frekventovaném místě u parkoviště ještě pozdní oběd z vlastních zásob a cesta domů....
Já doufám, že se znovu do těchto jeskyněmi prošpikovaného koutu dostanem a podíváme se
do dalších komplexů. Vždyť jich tu je spousty!

31 července 2016

Barevné elegie XI .....




Dnes to tu bude hýřit barvami, jak
někde na karnevalu. Jako vždy jsem si udělala
výlet na dobříšský zámek, a jako vždy se zašla podívat
co nového ve francouzském parku. Letošní výsadba letniček byla opravdu
velmi barevná i když se skládala jen z minima druhů květin.
A jelikož už jsem dlouho nepoužívala při focení starý sklo,
tady jsem se s ním vyřádila .....


Ale nejdřív něco málo z přírody přírodní



A teď už té přírody pěstované. Původně byla tahle fotka určená a záměrně
focená do projektu Rainbow, kde momentálně frčí červenooranžová kombinace
ale nakonec jsem zvolila jinou.


Letošní výsadba na zámku se nesla v duchu ostálek - cínií a hledíků.


U hledíků mne zaujala plnokvětá odrůda




Ostálky, ať už plné nebo jednoduché zářily skoro neonovými barvami



A ještě jedna spešl odrůda, plnokvětá terčovka. Tady na záku už je to skoro povinnost
je mít. Vloni jsem obdivovala celé záhony jimi osázené, letos to byly jen určité "vsadky"
do buxusového lemu záhonů.


Kresba a bokeh starého manuálu která mne nepřestane bavit.




30 července 2016

Punkevní jeskyně II .....Stalagmitová chodba


Dnes zase zpět pod zem a to do dalšího
místa Punkevních jeskyní, do místa kam vystoupáte
sifonem a patří k nejvyššímu místu jeskyní a kde vás právě uvítají
tóny Ave Maria, aby vám ukázaly jak nádherná je zde akustika a navíc
svou krásou umocňují i krásu jeskyně. Já osobně v tu ránu měla husí kůži po těle,
a to jsem ještě netušila že mnohem emocionálnější a krásnější zážitek mne čeká.
V minulem jeskynním článku jsem uvedla odkaz na stránku kde se dozvíte
mnohem víc detailů o jednotlivých dómech i jeskyních celkově.
Z Reichenbachova dómu opět scházíte dolů Stalagmitovou chodbou
kde jsou skupiny stalagmitů Turecký hřbitov, stalagmit Sněžka,
do Zadního dómu kde je dvojice Váza a Trpaslík
a stalaktit Jehla. Dál už pak jen vás síň U Anděla a pár metrů dělí od
okamžiku, kdy vyjdete opět na denní světlo na dně Macochy, aby jste se po pár
chvílích opět ponořili do útrob země a po říčce Punkvě se vydali na plavbu s
malou zastávkou v Masarykově dómu a dál vypluli ven ve vývěru Punkvy do
Pustého žlebu.....


Turecký hřbitov


Strop Stalagmitové chodby





Sestup do Zadního dómu a stalaktit Jehla, průvodkyně mu říkají
soukromě Romeo a Julie.


Sněžka


A ještě jednou Jehla. A proč mu říkají průvodkyně Romeo a Julie?
Protože ač to vypadá, že by se jednou mohly obě špičky setkat, není tomu tak.
Za prvé už jsou oba krápníky "mrtvé" a za druhé došlo k posunu stropních desek
a tak je vychýlení vrchního krápníku o několik centimetrů oproti spodnímu.....


Stalagmit jménem Věž v Pise. Myslím že pojmenování je naprosto přesné


Dvojice Váza a Trpaslík. Ploché vršky způsobuje rozstřik kapek
padajících z velké výšky.