20 června 2017

Plnou parou vpřed, ehm, tedy plnou naftou či vlastně na co dnes ty lodě jezdí ...




Kdo jednou v životě přičuchnul k řece a k lodi, už zůstane
navždycky poznamenán. Když jde okolo vody, a to obzvlášť na jaře,
čmuchá tu krásnou vůni jindy líné řeky, která se najednou po jarním tání
stává tou prapůvodní divokou vodou. Když zahlédne na řece dnešní výběr krásných
motorových člunů a jachtiček, nostalgicky zamáčkne slzu a vzpomene na staré přívěsné
ruské motory Vichr, nebo americké Mercury či švédské Crescenty, na které
vzhlížel nábožně při prohlížení katalogů. A které mohl mít, měl - li někoho
známého kdo buď žil v zahraničí a tyto vysněné motory mu poslal, nebo měl známého
kamioňáka který jezdil na Západ a motor mu dovezl.

My měli "jen" toho Vichra a každou dovolenou si užívali radost z opravy někde
v místě kde bylo málo vody, žádná dílna za to obrovské množství improvizace.
Náhradní díl se na ruce a mezi kopřivami udělal z tenkého imbusového klíče,
pokud spadl do vody musel nastoupit druhý pokus, pak chvíle napětí jestli
se správně usadil a motor se může složit a nastartovat. Jen jednou jedinkrát
si muž mohl dovolit luxusu dílny, když se nám opět a zas motor rozbil hned
při výjezdu z plavební komory na Hořínském zdymadle.
Vraceli jsme se z dovolené, která nám už po kolikáté
od doby co jsem já opustila pevnou zem a začala je trávit na lodi, propršela
byl ohavný studený a mokrý den a my měli v lodi naložené dvě malé děti
které se už několikátý den oblékaly stejně jako my mokrého oblečení.
Když nás viděla paní komorníková pozvala nás k nim domů, kde bylo
nádherné teplo a sucho. Dětem se dalo oblečení na radiátory, dostaly teplé
kakao, já kafe a bylo nám blaze.

Když jsme s ježděním skončili a loď se prodala, všechny další dovolené byly
opět krásně suché, horké a slunečné....

Tahle nostalgie mne popadla v okamžiku, kdy jsme čekali až se budeme
moci nalodit na plavidlo, které nás mělo odvézt ku konci našeho výletu.
Jak lodníci s grácií nahodili lano na pacholata a dvěma úspornými pohyby
udělali lodní uzel, jak poklepávaly fendry na bocích lodi do mola, jak zavoněla
voda Dunaje rozvířená lodním šroubem a hlavně to lehké pohupování
které nutilo člověka po třech týdnech dovolené i na souši stále vyrovnávat ten houpavý
podklad pod nohama.
Vlastně i tohle byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se
na tenhle výlet vydala. Plavila jsem se po Vltavě, po Labi, Cidlině, ale po Dunaji nikdy.
Při nástupu jsem pohrdla zasklenými restauračními prostorami, a i přes to že sluníčko
svítilo na plné pecky jsem si sedla až nahoru na lavici na zádi. Ve chvíli, kdy jsme
vypluli na volnou hladinu, se ukázalo že moje řešení bylo jedině správné, protože ze
zkušenosti vím, jak to na vodě pěkně profukuje. Zatímco ostatní se dusili
sice ve stínu, za to v nedýchatelnu neklimatizovaných vnitřních prostor, já
si užívala větru ve vlasech. A že byl docela silný, protože jsem měla co dělat
abych vůbec za jízdy udržela foťák v klidu abych mohla fotit.
A hlavně, ten nádherný výhled na památky, kterými se údolí Wachau jen hemží
byl prostě možný právě jen z té horní paluby. A co víc, doba návratu se vešla do zlaté
hodiny a perla Wachau, klášter Dürstein se tak koupal v tom nádherném zlaté
podvečerním slunci. Byla to úžasná tečka za nádherným dnem a výletem ...


Vyplouváme!


Ještě poslední ohlédnutí na klášter Melk


Údolí Wachau nás zve. Už v prosinci jsem si všimla, o kolik je hladina Dunaje pod
svým normálem. Nyní se v některých místech ukazovaly dokonce i části dna


Pohledné skalní útvary vystupující ze zalesněných strání


Když se utrhnul ten svah, asi to byl pěkný rachot. Obzvlášť když pod ním vede frekventovaná silnice údolím


Nebylo by to údolí Wachau, kdyby tu nebyly vinice. Moře vinic.
A poprvé jsem ve zdejších sadech viděla ohromné meruňkové stromy.
Člověk je zná tak max do dvou metrů ale zdejší měly rozměry srovnatelné
s velkými třešňovými stromy.




Na krásném modrém Dunaji. I když byl pěkně hnědý a prudký ...


... a i provoz na něm byl velký


Občas přeběhl přes sluníčko mráček a schoval kousek kopce do stínu.


Tyto poslední tři fotky jsem fotila při přestupu z jedné lodi na druhou ve chvílích
než přijela. A hle! je tady


Lodí v pozadí jsme přijeli a na tu v popředí jsme nastupovali pro další cestu




V dalších článcích si blíže ukážeme hrady, kláštery a zámky které jsme po cestě
potkávali.

19 června 2017

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ...




Tenhle krásný kostel zaregistrujete, když se procházíte
po vyhlídkové terase kláštera. Přímá věž, ostrá jak jehla a krásný portál.
Od účastnic zájezdu jsem se dozvěděla, že je přístupný a vlastně jen kousek
od místa, kde jsme měli čekat na naší průvodkyni. Čas nějký ještě zbýval a
tak jsem se k němu vypravila.

Stavba je to opravdu krásná a pěkně vysoká. Stojí pod starými hradbami na
malém náměstíčku. Opravdu malém, protože moc místa na focení tu opravdu nebylo.
A opravdu, dveře dovnitř byly otevřené. Vešla jsem tedy do chladivého
stínu a prohlížela si interiér. Byl dost tmavý a tak fotky nejsou úplně kvalitní.
A i návštěvníci se na mne nedívali nijak moc vstřícně, když jsem si vzala foťák
a chystala se fotit. Abych je nedráždila ještěvíc, dala jsem si alespoň
tichý režim. I tak jejich pohledy nebyly zrovna moc přívětivé.
Takže jsem udělala jen pár fotek a vyporoučela se zas ven...


Takový pohled na kostel se vám otevře z terasy kláštera z ptačí perspektivy ...


... a takhle vypadá už ze země


Místa málo, nevešel se mi ani celý portál na fotku


O něco dřív se zde konala svatba. I když na výzdobě to není moc vidět



Jedna z bočních kapliček. Nerovnala jsem pohled na svislice, kvalita
už tak je bídná a tímhle se ještě zhoršuje




Pohled přes střechy na cestě do přístaviště


Tolik z města Melk a zítra vyplouváme!

18 června 2017

Melk - město ....



Jelikož se pomalu krátil čas na prohlídku klášterních zahrad
a blížil se čas dostavit se na místo srazu, vydala jsem se na malý průzkum města Melku.
Melk je (a to mne překvapilo docela dost kvůli malé rozloze) okresní město
v Dolním Rakousku. Má 5257 obyvatel, jeden nádherný klášter a jeden krásný kostel
Nanebevzetí Panny Marie. Poprvé je zmíněno v roce 831 podjménem Medilica v souvislosti
s donací Ludvíka II. Němce. Jeho jméno je slovanského původu a je příbuzné
i se jménem Mohelnice (Mogilnici).
Melk svým sídlem zvolil v roce 976 Leopold I. Babenberský.

Od kláštera se vydáme Klášterními schody dolů do města. Takových krásných uliček
je v Melku hodně, odkazují na jeho středověký původ.







Pochod nejstarší uličkou ve městě. Pochází z 12.století a stojí v ní budova
prvního poštovního úřadu, který vznikl z dřívější přepřahací stanice...


Socha patrona města i kláštera, sv. Kolomana z roku 1689. Sv. Koloman (Poutník)
se narodil v 10. století v Irsku. Podle některých pramenů to byl syn irského krále, podle jiných
snad kněz nebo mnich. Roku 1012 se vydal na pouť Evropou do Svaté země. V Rakousku,
snad pro svůj nezvyklý oděv, byl považován za maďarského či českého špiona a byl zajat.
Byl mučen a bez rozsudku oběšen. Protože se popravení zločinci nepohřbívali,
a když se nedorozumění vyjasnilo, bylo lidem divné, že tělo nepodlehlo rozkladu.
Když se chtěli přesvědčit a bodli do boku, vytekla jasná krev, lano na kterém byl
oběšen rozkvetlo a ze šibenice se stal strom. To všechno se považovalo za zázrak a tak
bylo jeho tělo převezeno do kláštera v Klosterneuburg a zde bylo pohřbeno.
13.10.1014 byly ostatky markrabětem Jindřichem I. Babenberským převezeny do Melku.
Od roku 1244 se stal patronem Dolního Rakouska, Melku, Stockerau, Rakouska (do roku 1663)
odsouzených k oběšení, zvířat, cestovatelů ale i potkanů a myší. Znázorňován je jako poutník, s kloboukem, holí
kabátem, lahví a v ruce drží provaz.



Horní ulička 12. století, dolní století čtrnácté


Budova bývalé přepřahací stanice a prvního poštovního úřadu


Zbytek z původních hradeb


Tam co je na domě zcela vlevo vidět kousek pamětní tabule dosahovala v roce 2013
při červnových záplavách voda z Dunaje. Ono se to asi nezdá že by to bylo moc, nicméně Dunaj
je tady od města vzdálený asi půl kilometru ...


... a oddělen pásem vysokých stromů, jak je vidět na téhle fotce.


Tohoto drsnýho krasavce jsem prostě nemohla minout bez toho abych
ho vyfotila



Pro změnu jeden obyvatel města keramický. Ten značně naštvaný xichtík mě rozesmál


Ovšem tyhle portréty nešlo neminout. Byl to takový malý krámek s hand made
věcmi, bohužel jako většina obchůdků a obchodů v Rakousku byl v sobotu zavřený.
Jen se strašně špatně fotily ...



17 června 2017

Havraní alej ...



Jak jsem zmínila, a ostatně na jedné fotce v minulém článku
to bylo i vidět, v zahradě Gardenpavilon byly porůznu ukrytá různá výtvarná
dílka rakouských umělců. Zvířata byla zajímavá, ale co mne nadchlo byla
cesta kterou lemovala Havraní alej. Sošky havranů s různými veselými
i zasmušilými výrazy a v různých pózách. Úplně jak my lidé ....

Protože fotek bylo dost, vytvořila jsem z nich tentokrát koláže








16 června 2017

Něco z klášterních zahrad melckých ...




Klášterní zahrady přiléhající ke klášteru v Melku
nejsou sice tak zábavně koncipované jako zahrady Kittenbergerovské
přeci jen to nejsou a priori zahrady světské, nýbrž duchovní. I tak ale jsou
dost rozsáhlé, nicméně připomínají spíš anglický park. Stejně jak ty v Schilternu
jsou i ony dělené do jednotlivých tématických zahrad. A i tady jsem je nestihla projít
úplně celé, jen jsem si prošla část kolem Gardenpavilon a zahradu Rajskou
a Středozemní. Některé z květin se objevily v článcích Květinovém a o růžích.

Přijměte tedy pozvání na toulání po dalších krásných zahradních partiích ...


Světskou zábavnou část zastupuje Gardenpavilon umístěný v zahradě typu francouzského parku.
Jsou zde umístěná výtvarná díla dvou výtvarníků, dvojrozměrné podoby zvířat
a jedna Havraní alej. To jsou úžasné postavičky havranů v různých podobách.
Pro ty mám zvlášť přichystaný článek.





Zadní fronta pavilonu


Výsadba z opět krásných starých anglických a francouzských růží


Z netu jsem zas stáhla podobu vnitřní



A jdeme opět ven. Promenáda pod pavilonem


Průchod do Japonské relaxační zahrady


Tahle partička ruských turistů se mi neustále " pletla" pod nohy. Nebylo snad
jediné místo kam jsem dorazilaa oni se tam nemotali taky. Opravdu se motali,
i když viděli že něco fotím vlezli do záběru aniž by třeba chvilinku počkali.
Ono se vůbec většina ruských turistů kterých zde bylo také dost, chovalo jako by jim patřil
celý svět.


Průchod do zahrad Středozemní a Rajské. Rajská byla ukázka osázení a rozložení
záhonků v rajských dvorech káštěrů a Středozemní byla věnovaná jenom všem
možným bylinkám


A tady je jedna z plastik, které na vás vyjukávali z míst kde by jste je ani nečekali


Na různých místech byly nasypány dekorační oblázky a tak samozřejmě
jsem se pro jeden bez vybírání sehnula abych měla i odsud památeční. Ovšem nevím co si mám
o něm myslet ...Mrkající


Ve skutečnosti je ten kříž o dost viditelnější, a opravdu jsem si ho nevybírala.
Prd jsem viděla, protože jsem neměla brýle a tak jsem si jeden prostě sebrala.
Až když jsem ho měla v ruce jsem si všimla té kresby. Prostě klášter je klášter ....