30 srpna 2018

Motýli a vážky 1.6. - 29.6.18




Jsem lovec všeho možného, a nejen toho, co můžu ulovit foťákem. Zážitků, zajímavostí, květů,
krajiny, ale i naší smečky či motýlů a hmyzu všelikého. A právě motýli a jiní hmyzové ulovení
mým foťákem jsou dnes tématem tohoto článku. Byť bylo letos hodně slunečno a teplo, takže
pro motýly to byl přímoráj, moc jsem jich nenafotila. Nejen proto, že jsem se raději mazlila s vodou
v bazénu a s krémyna opalování, místo procházení se v parnu po lesích a loukách, ale oni ti hmyzouni
byli tím teplem doslova naspeedovaní, takže lítali jak rakety sem a tam, a nachytat je v klidu
bylo docela těžké. Navíc ten druh, který mne tu už dva roky provokuje právě v okamžiku
kdy vlezu do bazénu, a který se tu ony poslední dva roky ukazuje, a dělá si ze mne evidentně
srandu jsem opět nenafotila, i když už jsem letos byla jen kousek od toho okamžiku.
Jde samozřejmě o otakárka. Nevím o jakého, nikdy jsem ho nestihla vidět déle než dvě vteřiny
a to ještě většinou jen v letu. Ten je tu, stejně jak drvodělka, naprostým
nováčkem v motýlím a hmyzím osazenstvu. Říkám si, že možná
rok, dva a už tu budu fotit třeba i ty vysněné kudlanky ...


Výběr je od 1.6. do 28.8. Dnes to máme právě od toho prvního do předposledního
červnového dne. Jako první to byl sameček Vážky ploské. Jen jsem si při jejím
focení neuvědomila, že nemám zoomovací objektiv, takže jsem musela dělat
z fotky výřezy, čímž samozřejmějejich kvalita ...





Perleťovce stříbropáska jsem nafotila v lese na Mníšku. Nějak mi pořád nedocházelo, proč
se temhle motýl jmenuje Perleťovec, když na něm nic perleťového není, tedy až do doby,
kdy jsme ho viděla na plném slunci u dcery poletovat na motýlím keři. V okamžiku kdy sedl
a složil křídla a zasvítilo na něj ve správném úhlu slunce, jeho spodní strana křídel se začala
okamžitě perleťově bíle třpytit





Samička Žluťáska řešetlákového je opět nafocená na zdejší louce


Babočka síťkovaná a její letní forma. Nafocená na zdejší naučné stezce



Stejný den, stejná stezka a Babočka bílé C. Ty potvory s tou cestou úplně splývaly ....


Babočka admirál. To si vždycky vzpomenu na film Adéla ještě nevečeřela a Naďu Konvalinkovou
v roli naivní Květušky volající: " Dědečku, dědečku, babočka jenerál! "


Šidélko modré na trávě u zdejší přehrady


A teď trochu hrátek. Tedy s focením. Tyhle tak trochu rozmazané duchovaté
fotky vznikly použitím předsádky na makro s objektivem Helios u mne na zahradě.
Bělásek zelný





29 srpna 2018

Rarášci ....



.... či jak se tomuto jevu říká, vznikají při určitých podmínkách, proudění
větru, teplotě vzduchu, suchosti vzduchu i zeminy. A ty jsme sledovaly před
deseti dny u dcery. Má skvělý výhled do okolí, a jak bylo za tu dobu co jsem tam
byla vidno, právě skvělé podmínky pro vznik těchto vzdušných vírů. Co chvíli
vznikl jeden, ale klidně i tři, a putovaly po hraně pole až nakonec zanikly na
okraji, kde jim zabránil v další cestě pangejt. Při cestě domů jsme dokonce
narazily na úžasný vír který zvedal do výšky skoro deseti metrů
usušené seno na louce. Bohužel místo nebylo v hodné k
zastavení auta a tak jsme to nestihly zdokumentovat..













27 srpna 2018

Oranžové pokračování ....




Po opravdu řádně vypráskaném víkendu, hlavně po propršeném a studeném
výletu (holt jednou se to zlomit muselo, i když tedy zrovna podruhé na tom
samém místě je pešek jak hrom) tu máme druhou část oranžových květin. A
tentokrát musím říct že fakt ta oranžová hřeje. Byť venku svítí sluníčko
(co já bych za něj v sobotu dala) není zrovna žádnej hic (aby ne, v jižních Čechách
ve Volarech naměřili dokonce - 8,5°C !) Prostě ten měsíc napřed se
někde musí ukázat a ukazovat se začíná v klasickém podzimním
počasí .... skončilo mi koupání jak po návratu z práce, tak
i ono slastné večerní při měsíčku. Jak se potom krásně
usínalo! Holt zase až za rok....


Déšť na všech fotkách jsem si vyrobila sprejem. Focené ještě za
absolutního sucha a vedra


Moje nová akvizice. Montbrécie.... obdivovala jsem je strašně dlouho, a stejně
tak strašně dlouho mi nevyrostly ani nevykvetly. Až letos, kdy mi muž koupil
sadu oranžových cibulovin ....









24 srpna 2018

Oranžově ...




Další žhavou barvou kytek, které mi kvetly nebou kvetou je oranžová.
Protože se dnes už se s teplým létem loučíme, myslím, že její žhavost asi
už tak moc vadit nebude. Mě to tedy docela udělalo čáru přes rozpočet,
protože večer odjíždím směr Orlí Hnízdo a to, že by mělo pršet mne tedy vůbec
nenadchlo. Už podruhé tam jedu a tak by to znamenalo, že už podruhé nic moc
nebude vidět. Sice asi nehrozí, že napadne nečekaně sníh, a nahoru
na Keihlstein se nebude smět. Nicméně člověk tam jede
mimo jiné i kvůli těm nádherným alpským výhledům.
A ani výlet po jezeru Königsee za deště není
opravdu nic moc ...


Nejdřív pár detailů, samozřejmě starým sklem. To mne totiž
ohromně baví ...









A příště už květinky celé.... a opět mám mezi nimi novinku na zahradě, o jejíž
květy jsem stála strašně dlouho a pořádse mi nějak nedařilo ji udržet naživu,
natož aby mi kvetla!

23 srpna 2018

Pink .... part 2




Byť nás dnes čeká další nášup pink fotek, vezmu to trochu oklikou přes TT. Protože
zrovna s takovými zbytečnostmi jsem teď bojovala. Jak jsem zmínila, musela jsem vyklidit
byt po mamince. Ona byla velká milovnice keramiky a různých blbůstek z ní. Tatínek
jí v tom podporoval a kupoval jí je a my, když jsme za ní jezdili vždy také s nějakou
maličkostí přispěli. Jenže teď předemnou vyvstal velký nerudovský problém.
Kam s tím!!!
Samozřejmě by se nabízelo, že by všechno skončilo u mne, jenže v tom je právě ten háček.
Já jsem pravý opak maminky, všechny tyhle pracholapy nesnáším a narozdíl od jiných,
kterým skleníky a všechny možné vitríny slouží na uložení právě takových různých sarapatiček,
já v nich mám všude knihy. A občas nějakou drobnůstku. Jenže u maminy to bylo hafo věcí.
Miniaturek, větších váziček, mističek až po celé servisy. Tak miniaturky jsem si vzala všechny
na chatu, tam se dají pověsit a zútulnit tak jimi místa jinak holá, jednu sadu hrnečků si vzala
sousedka, protože se vyráběli v jejích rodných Plasích, ale pak tu byla otázka věcí, které
jsem znala odmala, s kterými jsem vyrůstala, z kterých jsme pili kávu na chalupě. Věci
ke kterým jsem měla silné pouto. Co teď.... bolelo mne, že by měly skončit rozbité na
skládce, jenže vzít si je domů taky nebylo možné. Už naše půda zas potřebuje hodně probrat.
Jeden polévkový servis jsem si tedy vzala na chatu a druhý, čajový si díky zveřejnění na FB
vzala naše kadeřnice. A za to jí jsem hodně vděčná .... o zbylé hrnečky se půl na půl rozdělila
dcera se synem. Zbylé věci ovšem musí na skládku stejně. Ale to už já naštěstí neuvidím
Jenže i já mám takové, v dnešní době pro mnohé, zbytečnosti
které nutně potřebuju mít. U mne to jsou knihy a kytky. Knihy už nekupuji, jak pro jejich ceny
ale hlavně proto, že je nemám už kama dát. (Velká část knihovny rodičů skončila taktéž na chatě)
Takže zbývají kytky. Pokojové, venkovní, malé, větší i ty které dokáží zarůst kdeco. No a tím se
dostávám k dnešnímu původnímu meritu věci...
Ke druhé části růžové kolekce.



Oleandr nesměl samozřejmě v mých přenosných květinách chybět ...


..... stejně jako syrský ibišek mezi keři v zahradě


Samozřejmě růže, ty nesmí chybět v žádné zahradě, a o tyhle se mi postaral ještě na učňáku synek.
Mohli si ve škole kupovat s velkými slevami rostliny a tak pamatoval na maminku. Mimochodem tady
uvidíte fotky které tu už proběhly v čb a černobarevné variaci v originále ...






A moje nové nezbytnosti. Tohle je křín, někdo ho může znát pod přezdívkou venkovní
amarylis, nebo i mořský amarylis. Mám ho od jedné bývalé spolužačky, taktéž velké
zahradnice a milovnice zajímavostí. Jen jsem myslela že kvetou kvety najednou, alespoň
na fotkách tomu tak je. Mě kvetly po jednom, dost rychle odkvétaly. Možná že to bylo
letošními teply, uvidím jak se zachová příští rok.




A další letošni nová zbytečnost jsou begónie. I tahle je z nové letošní objednané kolekce.
Déšť jsem dodala já ze spreje s vodou Mrkající Ale chudinkám letos vůbec nesvědčí ta sucha,
paradoxně mi strašně uhnívají. Ani květy nemají takové jako jindy.

21 srpna 2018

Včera, dne 20. srpna v nočních hodinách ....





Tenkrát šli lidé proti pásům s holýma rukama. Asi se i báli, ale chtěli chránit svou zemi, své město a své svobodné životy.... Padesát let poté máme pseudosvobodu, která nám vynesla do křesla premiéra sice dalšího Slováka, ale usvědčeného STBáka, na Hradě sedí polodementní stařec, který těm kdo se rozhodli u nás svobodu potlačit, aby nepřišli o svou kolonii, dnes líbá ruce a provádí vysokořitní alpinismus. Ti vojáci tenkrát nevěděli kde jsou, co se děje a nechápali proč mají rozkazy střílet do neozbrojených lidí, když na začátku cesty jim bylo řečeno, že jedou do bojů a potlačit ozbrojenou revoluci. Zapomínáme, zapomínáme na své dějiny, na svou dlouho a slavnou historii. Na to čím jsme byli, a je nám tak nějak jedno čím jsme. Jenže to by nemělo být, protože by se po padesáti letech historie mohla opakovat. Opět bychom se mohli stát rudou kolonií.
Stále si musíme připomínat co se tehdy stalo a čí to byla
vina, co nás to stálo a jak nám to pokřivilo životy.....