07 září 2016

Ještě jednou lekníny .....



Po cestě ke skalám v Černolicích, kterou mi ukázala
jedna místní dobrá duše, jsem narazila na malý rybníček s lekníny.
Hned jsem si řekla, že při zpáteční si je nesmím zapomenou vyfotit. Ono
je stejně nešlo vlastně přehlédnout, protože ty tmavě růžové měly ohromné
květy a tvořily i veliké "kupy" listů. Jejich menší bratříčkové se tak skromně
spokojili s malou částí listů. Ovšem něco za něco. Ty malé měli spoustu květů,
zatímco ty velké jen pár. Obcházela jsem kolem jak mlsný kocour a fotila z různých
směrů a pohledů.









Za plotem domku vedle rybníčku, mne zaujaly různé druhy hortensií. Ty jsem vcelku znala,
ale tenhle druh ne .....













Myslím že pro letošek je to z leknínů asi tak všechno .....

06 září 2016

Rozhledy .....



Být někde na výšce, a nerozhlédnout se kam to až
jde, prostě nejde. A tak jsem se i já kochala a rozhlížela. A viděla.
Auta na dálnici ve sjezdu pod Cukrákem, Žižkovský vysílač a část Prahy,
ale hlavně lesy a brdské hřebeny, ale nejen na ně. Popravdě ani nevím jak se všechna ta pahorkatina
kolem jmenuje. Nicméně je to krásný pohled a ráda se o něj s vámi podělím ....


Tahle část středních Čech je prostě samá vlna a les .....











Jak jsem se dozvěděla na jedné stránce o Brdech, vrchol na kterém stojí tv vysílač Cukrák je počátek
části Brd zvané Hřebeny. Ty se táhnou od Cukráku až po Příbram. Dál se dělí na Střední Brdy
a Jižní. Největší část Jižních Brd zabírá VVP Jince.


A šup sem z kusem dálnice.....




A z druhé strany Cukráku na nás vykoukne druhý tv vysílač, tentokrát
ten Žižkovský. Když vylezu do zatáčky před chatu, vidím na obzoru i třetí,
Kavčí hory .....



05 září 2016

Černolické skály .....



Jak už bývá zvykem, snažím se vždy při mém pobytu
na chatě absolvovat nějaký delší poznávácí výlet. A pokud to jde, tak pěšo.
Na výlet, který jsem si naplánovala tentokrát jsem už ale musela vzít zavděk
autobusem. Cílem poznáváčky byla tentokrát víska Černolice, kousek za
Řitkou a její přírodní památka Černolické "Čertovi" skály. Tenhle útvar
sleduji při každé cestě po D4 ať už autobusem nebo autem. Syn si tam udělal
párkrát výlet na kole, a já zvolila autobus + vlastní nohy.
Od dálnice to tak ani moc nevypadá, ale když pod těmi skalami stojíte,
jsou dost vysoké a celý masív tvoří tři samostatné části, oddělené průrvami.
Samotné skály tvoří ordovický křemenec, sediment z mělkého prvohorního moře
a proto se zde dají najít i pravěké mořské fosilie, např.i trilobiti.
Další zajímavostí je, že Černolické skály jsou prvními oficiálními horolezeckými
skalami v Čechách, zmínka o výstupy na ně je z roku 1905.
Výstup na ně je velmi jednoduchý (tedy v dnešní době) když skály obcházíte přijdete
postupně na stezku, která je obtáčí a pomalu stoupá k poslední, nejmenší
části skal a odtud už se dostanete velmi jednoduše k jednotlivým částem a výstupům na ně.
Je to tak jednoduché, že to zvládnou i malé děti, ostatně těch rodinek jsem
tam potkala dost. Jedné jsem zkazila radost z focení, protože jsem si
dovolila rozložit s fotobatohem a posedět si na nejvyšším místě, takže
si nemohli udělat výškové selfie.....
A ty které to ještě nezvládnou, mají dole k dispozici hřiště
nebo ohniště k opečení buřtů. Pokud jste ale lezci či milovníci adrenalinu, můžete si na ně vylézt.
Díky jejich zvláštnímu zvětrávání to jde bez lan, jen tak.



Trochu toho adrenalinu jsem si dopřála i já, stojíc na úzké římse, držíc se jednou rukou a druhou
jsem fotila



Skály dobývají úspěšně i břízy a vřes. Ten mne dost překvapil, protože tuhle
rostlinu bych tedy na skalách rozhodně nečekala



Že jsou odtud krásné výhledy do kraje je naprosto jasné.
Ty budou v samostatném článku












Posezení pod nejvyšším místem. Na ten úplný vršek jsem si netroufla.
Muselo se skákat přes průrvu a já popravdě si už nějak na výšky odvykla.
Vůbec ten první dojem, když jsem se zas postavila po letech na takovou
výšku nebyl zrovna příjemný. Ale pak už to šlo dobře. Takže jsem si udělala
jedno "nožní" selfie mobilem Mrkající


Většinu fotek jsem fotila Tamronem třístovkou, protože na dálkové snímky je to
paráda. Ale díky možnosti makra jsm si přitáhla i detailíky.
Podívat se ze skal až na Žižkov a televizní věž, to je přece skvělé, ne?