15 července 2015

Hrbatý manekýn .....


Jedním
z mála zvířat
která si užívalo teplo
a sluníčko, ba přímo
se v něm vyžívalo
a nechalo se
i vesele
zvěčňovat s návštěvníky
ba co víc, dokonce se chtělo i mazlit
byl velbloud dvouhrbý.
A bylo to nadšení
oboustranné.

Jelikož se málokdy najde příležitost si fotit velblouda
takhle zblízka, navíc když vám sám strká tlamu před
objektiv a žďuchá do vás
tedy pokud zrovna nejste na dovolené v
Egyptě pod pyramidama, věnovala jsem se spíš jeho
portrétům, než celkovým záběrům.....








Detail nožky


Ani dcera tomuhle manekýnovi neodolala a nechala se s ním vyfotit


Všimněte si dalšího návštěvníka který s velkým zájmem poslouchal
výkladu o těchto zvířatech Smějící se .....






14 července 2015

Jseš zvědavá jak opička .....



...... tak tuhle
větu jsem za těch pár desítek
hodin pobytu u kamaráda na chatě
slyšela já i dcera nesčíslněkrát. Vlastně
pokaždé když jsme se zeptaly co teď
momentálně dělá, bude dělat či
dělal. Je to jedno z mnoha
oblíbených rčení ....

Že jsou opice
zvědavé je pravda, každý se
s tím určitě při návštěvě v některé ZOO
setkal. I ZOO Dvorec má nějaké opičky ve svém
držení, i když jich není moc. A je pravda že
třeba paviáni byli opravdu zvědaví a
vůbec se nebáli přijít až k mřížím
a pozorovat nás .....


Gibon tar. Ti se drželi zpět a jako všechny opice
měli i oni miminko










Pavián babuin. Hodně velká skupina s mláďaty různého věku.
Tohle si klidně přišlo sednout až k mřížím


Tohle zas byl nejmladší přírustek


Vůdce tlupy. Ten se držel lehce v pozadí a dozíral na dění v kleci



Šimpanz učenlivý s krásným latinským jménem. Pan troglodytes
Tenhle do ZOO přicestoval až z Itálie. Jelikož je sám, byl takový
posmutnělý. A že se mu asi občas něco nelíbí bylo vidět na jeho
vnitřní ubikaci kde nebýt toho že má drátěné sklo v okně asi by
už byla ZOO na mizině kvůli neustálému zasklívání. Ty díry vypovídaly
o velké zlobě.







13 července 2015

Sametové tiché tlapky .....



Asi zlatým hřebem všech ZOO jsou
kočkovité šelmy. Každá má nějý svůj "superšpek" na který
láká návštěvníky. Tahle dvorecká vlastně začínala jako zookoutek právě
jen se šelmami a jejich chovem. Momentálně nejzajímavějšími exponáty jsou
sourozenci Nanu a Nena, bílá forma tygrů indických kteří se sem dostali
teprve vloni v lednu jako osmiměsíční koťata. Dnes už jsou z nich
pořádní mackové kteří nade vše milují svého vychovatele pana
Ambrože, majitele ZOO. Ale nejsou to jen bílí tygři kteří
se tu usadili. Vloni se jim zde narodila i bílá lvíčata.
Ta jsou ale už jinde. I když by asi byla taky
velkým tahákem ......

Mimo bílé tygry zde
najdete lva pustinného, tygra ussurijského,
levharta skvrnitého, rysa ostrovida a rysa kanadského.
Oba posledně jmenované druhy jsem nefotila protože byla
zalezlá tak, že z nich byly vidět jen štětičky na uších. Z dalších
šelem to je medvěd hnědý, šakal čabrakový, vlk euroasijský (ti mají
šest malých vlčků) ale ani tady nebylo možné tyto krasavce moc fotit.
Šakali byli moc rychlý, z medvěda byla vidět jen záda a vlci po výběhu
sháněli rozuteklá vlčata a báli se s nimi přijít blíž k mříži výběhu kde
jsme stáli. A můj zoom na ně bohužel nestačil. Neviděli jsme ani
surikaty, skunka nebo ovíječe. Nosála ale jste už viděli minule.
To je totiž kompletní výčet šelem zde chovaných .....


Tygr ussurijský


Bílí sourozenci




Zase jeden nezdvořák, lev pustinný


Dámy mají ovšem slušné vychování



Z levharta není moc vidět protože tak rychle spěchal do stínu pod stromy


Já doufám že se nám podaří ještě někdy se sem zajet podívat a
v takové době kdy nebudou zvířata zrovna siestit.....


12 července 2015

Kopytem sem, kopytem tam .....


Dnes si představíme pár
zástupců kopytníků kteří se více či méně
předváděli návštěvníků. Véélkých, středních
i menších. Z Afriky i Jižní Ameriky. Z vysokých
hor i bažinatých nížin .....

A tak si jdeme představit ......


Buvol domácí, kopytník milující nadevše vodu. Když se
v ní zahnízdí, nevyleze jen tak ven. Patří k nejrozšířenějším
domácím zvířatům na světě. Najdete ho od jižní a jihovýchodní Asie
přes Čínu, Japonsko, Egypt a Súdán po Balkán, Itálii a podunajské
státy až na Ukrajinu. Buvol domácí nebo také kerabau je
domestikovaná forma buvola arni. Je nenáročný na stravu, stačí mu
ostřice a rákos a dokáže být ve skvělé kondici. A když se řekne
buvolí mléko okamžitě mi naskočí mozarella. A tím pádem i proč
se vyskytují v Itálii ...... buvol domácí slouží nejen jako tažné zvíře
ale i jako nákladní nebo jezdecké.
Tihle dva byly opravdu skvěle synchronizovaní.....





Lama guanako patří k sudokopytníkům z čeledi velbloudovitých a
je jedním z největších divoce žijících živočichů Jižní Ameriky.
Dorůstá výšky 100 - 115 cm a váhy 80 - 120 kg. Nejčastěji je ke spatření
ve vysokohorských oblastech, ale může se vyskytnout i v lesích.
Hustá srst je skvěle chrání před chladem a dvojnásovné množství
červených krvinek než má člověk i větší srdce jim umožňuje přežití
až ve výžkách 4500 m.n.m.


Velmi blízká je jí Lama krotká nebo také Lama glama která patří
mezi domestikované druhy. jde s největší pravděpodobností o
domestikovanou formu lamy guanako. Vyskytuje se v oblasti
Altiplána v Bolívii a v Peru. U nás se s ní setkáváme i v soukromých
chovech.



Kdo by nechtěl mít doma pohádkového oslíka který slouží jako
pokladnička a na požádání naklepe tolik peněz kolik je potřeba.
A myslím že dneska snad ještě víc než když jsme byli děti. Je
zcela nespravedlivě brán jako příklad nezbřehé hlouposti a tuposti.
V tom ho naprosto předstihují mnozí čeští i světoví politici včetně
našeho nejvyššího objímače stromů. Na rozdíl od nich dokáže i velmi
tvrdě pracovat a stačí mu k živobytí minimum prostředků. Tu a tam
schroupne nějaký bodlák, větvičku nebo travičku a je spokojený.
A ještě něco, na rozdíl od nich je taky moc roztomilý ....





Posledním kopytníkem je antilopa jménem pakůň. Je to jedna z největších
antilop a žije od jižní Keni po sever Jižní Afriky. V době migrace za vodou a
novou potravou se sdružuje do ohromných stád a jsou schopni ujít vzdálenost až 1700 km.
Dokáže běžet rychlostí kolm 70 km a jeho predátory jsou lvi, gepardi, psi hyenovití, hyeny a
krokodýli.....
Tihlese docela neslušně k návštěvníkům otáčeli zadelí a bylo jim šumák že se na ně
někdo přijel podívat. Jelikož nebyla na plotě tabulka se jménem a druhem, počítám
že patří k novým obyvatelům a tak se jen domnívám že se jedná o poddruh Pakůň
modrý.




11 července 2015

Tapír, kapybara a ti druzí ....


Po malé odbočce k soutěži, se zas vrátíme do
čtvteční návštěvy soukromé ZOO Dvorce. Od jeřábů
a jejich tanečků se pustíme dál a to k čtyřnohým obyvatelům.
I oni byli buď zalezlí ve stínu boudiček nebo lemřili na sluníčku
případně z nablblým výrazem pochodovali po výběhu.....
Narozdíl od nás, kteří statečně pochodovali mezi
výběhy a jevili se jak malé děti nad zvířátky.
Noooo, jevila jsem se já, protože moje
poslední návštěva v ZOO byla před
31 lety s dcerou v Troji .....


Nosálové vystrčili z boudičky narozdíl od lemurů alespoň nos


Dokonce i takoví borci, jako jsou africké antilopy Přímorožci
byli raději zalezlí ve stáji? Nebo spíš ubikaci a ven se vylezli jen
najíst. I když zvědavě pokukovali po nás návštěvnících a
evidentně si mysleli něco o bláznech .....



Největší hlodavec na světě a nejbližší příbuzný slona, tak to je
kapybara. Přemlouvali jsme kamaráda, že by to byl další zajímavý
obyvatel jeho hospodářství. Chůze kapybar je hodně legrační,
a když se k vám obrátí xichtíkem přerostlého morčete, je to
zvíře kterému se nelze nesmát .....


Tahle zdánlivá chcíplotina je tapír. Celou dobu dělal mrtvolu aby měl od lidí
pokoj



Má hodně zajímavé nohy


"Také krásné prasce, škoda jich zožrat!"
Myslím že kdyby viděl tyhle major Halužka alias Terazky byl by jak v ráji.
Jedná se o Mangalicu, zástupce maďarských tzv. kučeravých
prasat která vznikla v roce 1833 křížením Bakoňského plemene
s polodivokými vepři z Šumadije.Dorůstá do váhy 300 kg a její
maso je prý lahůdka a rozdíl mezi ním a masem klasických vepřů
prý pozná i naprostý laik. Patří mezi "rodinné stříbro" a Maďaři s ní
podle toho také zacházejí. Díky vlnaté srsti se může bez problémů
pohybovat a pást i v zimě. Tyhle už byly dost vylínalé, a tak byla vidět
jejich ohromná hmotnost.


Jméno Pekari určitě znají milovníci dobrodružných románů.
Jsou podobná prasatům a žijí na jihoamerickém kontinentě.
Toto je Pekari bělobradý.


Zviřátko které trochu připomíná zajíce kříženého s klokanem,
tak to je Mara stepní. Savec obývající vyprahlé pastviny a polopouště
střední a jižní Argentiny. Byla vysazená ale i na mnoha místech Jižní Evropy a
bývalého SSSR. Dokonce jak nějakou dobu žili volně i tady v Čechách
a jak je psáno na tetě Wiki dokonce nedaleko od nás, v okolí Žamberka.
Nevím, prý mají rády slunko a sucho, ale tyhle si taky spíš lebedily ve stínu



Watusi, to je vééélmi rohatý domácí skot, pocházející
z Rwandy kde ho chovají členové kmene Tutsi.





Trnorep byl jediný z plazů kterého jsem vyfotila. Když to má nohy
tak už mi to nevadí protože se to pohybuje normálně a neplazí se to
po zemi. I on měl zrovna siestu