27 července 2017

Jednoduše .... květy




K dalšímu asi není nic moc co dodávat.
Tak se prosím můžete kochat ...
(Ono mne stejně dneska nic chytrýho nenapadá, protože jsem zas
od včera neskutečně vytočená a s prominutím nasraná. A doufám že přísloví
o sviních a vodě nebo božích mlýnech budou pravdivá a dost rychle působící)




Jiřinka (zámek Dobříš)


Denivka (moje zahrada)


Krvokvět (moje zahrada)


Cínie (zámek Dobříš)


Vytrvalá slunečnice (moje zahrada)


Cínie (zámek Dobříš)


Krvokvět (moje zahrada)


Růže (zámek Dobříš)


Katalpa středomořská (moje zahrada)



26 července 2017

Kapky na trávě ....




Nafotit v poslední době na čemkoli kapky není vůbec
problém.Tedy alespoň tady u nás v Opičích horách. Už druhý týden tu skoro
každý den a noc více či méně prší. Jen do nich dostat sluníčko je dost problém.
To se nějak moc ukazovat nechce. Naštěstí první série kapkových fotek (ano, bude jich
následovat víc a všechny ze zahrady, protože tam tak akorát stačím v poslední době
vyběhnout a něco cvaknout) ještě to sluníčko má.

I když už to včera odpoledne začalo vypadat vcelku slibně, a ještě dnes ráno
tu sluníčko krásně svítilo, ale už je zas obloha zatažená a vypadá to na další dávky
vody...


Tahle fotka je v něčem trochu jiná než ostatní. Je to totiž fotka JUBILEJNÍ.
Je to stopadesátitisící fotografie vzešlá z mé zrcadlovky. Tolik tu mou chudinku proháním S vyplazeným jazykem









Ale aby tu nebyly jen jednostranně orientované záběry, podíváme se trochu pod nohy ...





Všechny fotky jsou, ostatně jako většina z toho co tu bude, focené starým
sklem s použitím mezikroužků pro dosažení většího přiblížení a lepšího detailu

25 července 2017

Kdo za to může? ....




O tom napsat tenhle článek o tématu, které momentálně
hýbe vládou, ale i obyvateli naší země přemýšlím od doby kdy jsem byla
na chatě. Respektive když jsem pendlovala různými druhy dopravy mezi Rybníkem
a Prahou i jejím okolím a rozhlížela se po polích a nejen po nich. Je sucho. To se stane,
protože neporučíme větru ani dešti. Chytré vládní hlavy se začaly zajímat proč.
Myslím, že kdyby se zeptali starých hospodářů, nemusely by je teď bolet hlavy
a nemuseli by vymýšlet mnohé zhůvěřilosti, které vymýšlejí. Voda se v krajině nedrží z mnoha
logických důvodů, které vidí i malé dítě, jen naše garnitura to nějak vidět nechce.

Velké lány plné kukuřice a jiných plodin které jsou seté nařídko. Obrovské betonové a asfaltové
plochy parkovišť u mnoha nákupních megastředisek a průmyslových zón zhusta nevyužitých
a jejich další budování. Skoro již neexistující hluboká orba. Násilím srovnaná koryta řek a
stejně tak nesmyslně vysušené mokřady a vlhké louky.
Zlikvidované remízky a hájky mezi poli. Masivní výsadba smrkových lesů.
Používání pitné vody na vše, místo toho aby se používala na zalévání či splachování voda dešťová.
Politici se rádi dívají na Západ, nebo do Ameriky, tak proč se neinspirují v tom jak
tam se využívá povrchová voda?
Kdykoli projíždím Rakouskem, fascinuje mne jejich hospodaření s půdou a způsoby
osetí. Žádné nedozírné lány jedné plodiny, ale pásy široké maximálně 300 m s mnohodruhovým
osetím. Mezi nimi nechybí retenční pásy křovin či stromků. Setí rostlin PO vrstevnici aby voda mezi
řádky neztekla neužitečně z kopce dolů, ale zůstala pokud možno v řádcích. Smíšené lesy
na mnohem větší ploše než jsou u nás. A říkám si proč. Proč se od 89 roku nezměnilo myšlení
ministrů zemědělství? Proč se nezměnilo myšlení soukromých farmářů, kterým už nikdo
direktivně nepřikazuje co a jak? Napadá mne jediné, lenost. Proč bych sázel nějaké pásy stromů
nebo keřů a musel je pak objíždět místo abych fofroval neustále sem a tam. Na co hluboká orba, když
lehké zaorání úplně stačí, stejně hned oseju znovu. Každý zahrádkář ví,
že do hloubky nakypřená půda v sobě udrží vodu víc a déle, než když nechá záhon ubitý dotvrda.
Jen tu a tam se při nových lesních výsadbách objeví vlaštovky
v podobě buků. Ale povětšinou se zas a opět sází smrky.
Místo toho, aby se tohle všechno změnilo, voda se jednoduše zdraží aby se s ní šetřilo.
Mají se stavět další a další přehrady, poldry a retenční nádrže. Na co, když ty stávající jsou
poloprázdné? Vrcholným číslem je návrh na vyšší platby pro ty, kdo překročí daný limit spotřeby.
Na tohle všechno stačí obyčejný selský rozum, žádné vysoké školy. Bohužel ten selský rozum chybí
většině těch kdo se hospodařením zabývají.
Jo, a víte kdo může za to že je málo vody? Majitelé rodinných bazénů!

Velebnosti, jdu blejt. A pustit filtraci v bazénu ....








24 července 2017

Emča ....



V sobotu to byl měsíc, co se narodila moje první vnučka ....

Co všechno se v těch slovech skrývá! Radost, hrdost, strach,láska.
Přiznávám se, že mě ta malá kouzelnice opředla svým kouzlem hned při prvním
spatření. A od té doby mne zapřádá do svých sítí víc a víc. Do té doby,než se narodila
říkala jsem si že nebudu ťuťací babička, že nebudu vyjevená ze všeho co udělá, že nebudu ...

Jenže člověk míní, život mění. Teď mi připadá ta vzdálenost mezi Rybníkem a Litomyšlí přímo
mezigalaktická a ne jen nějakých 12 kilometrů a strašně mi chybí to, že ji nemůžu vidět každý
den. Protože teď už to bude brát fofrem a já u toho budu jen okrajově. A užívat si to bude už někdo
jiný, stejně jako jsem si to užívala já.

A chápu všechny ty babičky, které říkají, že pořádně si mimčo vychutnaly až když se
jim narodilo vnouče. Protože už jsou to ženy zkušené, mají ledacos za sebou a ještě mnoho
před sebou. Jo, a hlavně. S radostí vnouče přijmou pod svá křídla, ale ještě s větší radostí
ho vrátí právoplatným majitelům!Mrkající


Je mi den. A dalších dvacet se na babičku nepodívám ani náhodou ...



A nepodívám ...


.... a nepodívám ....


.... a ... a ne


Čáry máry fuk, je mi měsíc a jsem pěknej vykuk!



Mám po jídle spát, ale nechce se mi. Radši budu hrát s babí na schovávanou


Nebo pozorovat věci kolem


Případně se tvářit velemoudře


První pochování


Takže je jasné, co bude dalším nejčastějším tématem tady na blogu!


21 července 2017

Vrcholová prémie závěrečného spurtu Tour de Prag ....



Z Vojanových sadů jsme už definitivně prošli na Kampu a zastavili se před konečně!!!
zrekonstruovanou vilou velkého klauna a herce Jana Wericha. Po nekonečných
letech sporů, osočování a urážek od různých organizací ale i města, se opět paní Medě Mládkové podařilo
po Sovových mlýnech vrátit do života další pražskou významnou památku.
Vila byla dlouhá leta prázdná, a konečnou ránu jí zasadily povodně z roku 2002. Od té doby
to šlo s vilou víc a víc do kopru. Když o ní projevila Meda Mládková zájem a chtěla jí opravit
a následně z ní udělat muzeum Jana Wericha, zvedl se velký odpor a nechutné tahanice.
Jenže paní Meda je velmi silná osobnost, která co si zamane to také udělá a přese všechny
klacky které jí byly naházeny pod nohy se nevzdala, a tak mohla být konečně letos začátkem
července nově zrekonstruovaná vila a muzeum otevřeno veřejnosti. Abych ale byla přesnější,
ve vile nežil jen Jan Werich, ale i básník Vladimír Holan


V přízemí vily je kavárna a v patře pak muzeum. Konečně se tak velká osobnost
české divadelní i filmové scény dočkala zaslouženého ocenění i vlastním muzeem.
Takhle vypadala vila v září roku 2011 ....



.... a takhle krásně vypadá ona sama i její okolí teď





Před vilou stál bublinář a bavil děti . Musím říct, že i já sama když je někde
v Praze vidím, chvíli postojím a bavím se s nimi ....




Z Kampy vedly naše kroky ulicí Karmelitská směrem k Malostranskému náměstí, u kostela sv. Mikuláše jsme ale hned
zahnuli ulicí Tržiště a prošli kolem jednoho z mnoha míst, ke kterým se váže nějaký film
nebo televizní seriál. Hned na začátku to byla škola na Uhelném trhu, ta se objevila už v mnoha
filmech, a zahrála si i v seriálu 30 případů majora Zemana, tam si chodil hlavní hrdina pro svou ženu
učitelku. Dalším místem bylo náměstí u Rudolfina, to si zase zahrálo krom jiného i v jedné
epizodě seriálu Byl jednou jeden dům. A v ulici Tržiště je tenhle průchod kterým chodil
Wofgang Amadeus Mozart ve Formanově filmu Amadeus. Ostatně Čerf mi ukázal ještě jedno
místo kde se natáčel. To jsem si ale nevyfotila.


Ať projdete jím, nebo obejdete celou frontu domů oddělující ulici Tržiště od Malostranského náměstí
dostanete se před vchod kostela sv. Mikuláše a spolu s panem radou Vacátkem a panem Brůžkem
si můžete položit otázku o tom, zda opravdu existují boží mlýny. Jde o závěrečnou scénu z filmu Partie
krásného dragouna.
od Malostranského náměstí už nás čekalo stoupání Nerudovou ulicí směrem k Pohořelci.
V Nerudovce se nachází dnes momentálně čokotérie (Čerf má ve svém článku ještě čajovnu)
kde se natáčely scény v půjčovně kostýmů opět v Amadeovi. Dokonce na zdi nápisy hlásí že
se zde tento film natáčel a že zařízení provozovny je to původní které tu po natáčení zůstalo.
V místě kde ač stále rovně pokračujíc, bez jediného přerušení, se Nerudova ulice mění v ulici Úvoz
stojí krásný starý dům. Jedná se o dům, kde žil fotograf Josef Sudek a kde je galerie nesoucí jeho jméno


Má krásný malý balkonek, stejně jako dům před ní



A když se otočíte směrem k petřínskéu vrchu, otevře se vám takovýto výhled na Prahu.
Budova v dolní části je nemocnice sv. Karla Boromejského Pod Petřínem


Další s uliček které si zahrály ve filmu. Tady neháněl neohrožený Nick Carter ve filmu Adéle ještě nevečeřela
zločinného padoucha a potkal krásnou Bětušku nesoucí svému papá ve džbánu pivo.
Scéna se natáčela z horní ulice, a já jí mám na blogu taky z horního pohledu,
takže tentokrát i z pohledu spodního. Musím říct, že zhora je ten
pohled mnhem malebnější. Už proto, že je krásně v obdélníku který tvoří domy vidět
rozhledna na Petříně.


Ještě projít kolem švédského velvyslanectví, na jehož zdi je pamětní deska Elišky Junkové
která zde žila, a jsme na Pohořelci. Tady myší dírou a po schodech jsme došli na Strahovské nádvoří
a před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie si dáváme první odpočinek procházky.
Jedno nahlédnutí do jejího interiéru. Bohužel mříže moc focení nepřejí ...


Ještě nás ale čeká závěrečná vrcholová prémie, stanice lanovky. Abychom ho zvládli,v klášterní
restauraci Peklo (ha, ha) si dáváme každý jedno pivo z klášterního pivovaru. Měla jsem dilema jestli tmavé
nebo borůvkové, ale zvítězil zájem o neznámé a tak to vyhrála ta borůvka. Mimochodem fakt dobré
a v tom teple sakra bodlo. Pak už jen vystoupat až nahoru do parku k rozhledně, projít přes Růžový sad
až ke stanici lanovky a naše FotoTour de Prag definitivně končí. Byla to moc příjemně ztrávená sobota
a já za ní Čerfovi moc děkuji. Nejen že jsem tak díky němu poznala některá mě neznámá místa
(možná i on díky mě poznal jiná) ale po dlouhé době jsem se zas prošla Starou Prahou...

Poslední pohled na Hradčany a pak domů. Byl to zároveň i poslední pohled jinam
mé týdenní "dovolené", protože druhý den už mne jen čekala cesta domů ...