03 září 2020

Krásně jsem si ...


.... zas včera zalabužila u televize. 

Nejdřív jsem se podívala na dvojce na úžasný dokument o Irsku, a pochopila proč se mu říká zelené. Je zelené, je šťavnatě zelené a je krásné. Jak horami, tak jezery a hlavně svými hrady a zámky. I když u těch se moc nepozná který je který. Snad jen že hrady jsou větší a temnější. A že Irsko velmi přitahuje hollywoodské tvůrce. Jen krátce, natáčelo se tu Statečné srdce, Hra o trůny, Zachraňte vojína Ryana, Tichý muž .... a že bych se tam někdy, možná v příštím životě, ráda podívala. A třeba to spláchla najednou i se Skotskem...

A hned po tomto vizuálním zážitku, zážitek hudební, paráda největší.

Pink Floyd v Benátkách (Pink Floyd Live in Venice). Už jsem se tak trochu bála, že jsem ho prošvihla v době než mi dorazil set-topbox a mohly se znovu naladit kanály ČT. Ale pěkně na mě počkal a tak jsem si ho včera, po mnoha letech mohla zas vychutnat. Už kdysi jsme ho viděli když jsme byli u kamaráda na víkendu. Pamatuju se, jak jsme se celý den na ten večerní zážitek připravovali. Kamarád udělal skvělou melounovou bowli, pro děti bezalkoholovou verzi, něco k zakousnutí a celý den jsme se těšili až přijde večer. Pak jsme se usadili a bez dechu sledovali ten hodinový nářez. Většina písniček byla z tehdy dva roky starého alba A Momentary Laps of Reason (koncert byl rok 89, album vyšlo v roce 87) ale nesměly chybět ani písně z alb The Wall nebo The Dark side of The Moon. Celkem zaznělo na koncertu 14 skladeb, ale v televizním záznamu jich bylo o něco méně. Album A Momentary Lapse of  Reason bylo první album nahrané od odchodu baskytaristy a jednoho ze zakládajících členů Rogera Waterse (odešel v roce 85), který se mimochodem se svými bývalými spoluhráči smířil až po pěti letech při velkém koncertu v roce 90 při příležitosti pádu Berlínské zdi a kde se opět PF sešli v původním obsazení. Protože se dost dlouho táhly soudní spory o práva k textům, atributům a logům je toto album jediné kde pod hlavičkou PF hrají jen dva členové David Gilmour a Nick Mason. Třetí, klávesista Rick Wright byl v roce 79 Rogerem Watersem ze skupiny vyloučen. Ale na albu nahrál některé vokály a na koncertě v Benátkách a dalších následujících už zase zazářil po boku ostatních členů až do posledního koncertního turné v roce 94. Zemřel na rakovinu v roce 2005.

Pódiová show této skupiny byla svého času legendární, už jen díky tomu, že se technika přesunovala dvaceti velkými kamiony. A létající prase nebo hořící letadélko nad hlavami diváků hned tak někdo neměl. V tomhle koncertě jste je ale vidět nemohli, kulisa náměstí San Marko se pro takové extravagance přece jen moc nehodila. Pamatuji se, jak nás v té době udivovala zdvojená bicí a klávesová sekce a dokonalá laserová show, nebo ve tmě svítící paličky bubeníka Nicka Masona. Díky tomu všemu byly prostě jejich koncerty nezapomenutelné. A to nemluvím o umění Davida Gilmoura. Výborný kytarista, skladatel, textař a zpěvák který na pódiu ale vypadal jako by tam byl nedopatřením. Žádné divoké pohybové kreace s kytarou a extravagantní oblečení jako třeba u Keitha Richardse z Rolling Stones. Kdepak. Černé triko, černé kalhoty a mokasíny a velmi soustředěný výraz. A precizní kytarová hra. Stejně tak jako člověk okamžitě při prvních tónech kytary Bryana Maye poznal že hrají Queen, to samé je i u Gilmoura. Prostě stačí jeden akord a už víte kdo hraje. Když se dívám na jakýkoli záznam jejich koncertu, vždycky se těším na závěrečnou písničku Run Like Hell z alba The Wall. V ní se totiž co nejvíc vyřádí veškerá pódiová technika co je k dispozici a závěrečný výbuch světel a ohňostrojů který je načasovaný na poslední úder bubeníka na chvíli totálně vymaže skupinu z pódia. Ostatně tady se můžete přesvědčit sami ....



 Prostě tenhle koncert jedním slovem paráda! (a nejen on) ....

Podívat se můžete jak v archívu ČT art tak na YouTube


 

12 komentářů:

  1. Vendy, pořad o Irsku jsem prošvihla, tak si ho dnes přehraju. Dík za tip.

    OdpovědětVymazat
  2. Pořádná kulturní nálož. Na PF jsi opravdu odborník.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Patří k mým top, nicméně ty datové věci jsem si našla na netu. A to album máme doma ;-)

      Vymazat
  3. Koukám, že si to u televize užíváš. Přeji ti krásné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Večer si užívám, to ano, protože relaxuju po honičce v práci.

      Vymazat
  4. Vendy, co se týká Irska a Skotska, doporučuji ksždé zvlášt. Dcera v obou zemích byla několi týdnů s prý to je stejně málo!
    Co se týká koncertu, i já si pamatuji, kdy jsem ho viděla poprvé. Děkuji za krásná slova, nemohu než nadšeně souhlasit. Muž se synem byli na koncertu R. Waterse a prý to byl životní zážitek.
    Měj hezký den, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak ono to nehrozí ten výlet jak do Skotska, tak do Irska, opravdu určitě ne v tomhle životě. Já mám od syna CD Pink Floyd Anthology kde je koncert Pink Floyd v Pompejích (taky ho už na artu dávali a zmiňovala jsem ho) a pak dvoucédéčko z londýnské Albert Royal Hall. Když hráli v Praze, už jsme byli bohužel odstěhovaní....pak jsem ještě viděla i to zmíněné berlínské uvedení The Wall právě zase i s Rogerem Watersem. No a klasika i ten film The Wall.

      Vymazat
  5. Irsko je nádherná země.Byla jsem tam jenom na skok,když jsem byla poprvé se svoji sestrou za její dcerou,mou neteří v Anglii,kde žije.Občas se dá v televizi na nějaké pořady a filmy kouknout.A když zrovna ne,hledám a vždy něco najdu na Youtube.Pink Floyd,to poslouchám věčně v autě,manžel je miluje a to jdou CD pořád dokola.Měj hezký víkend Vendy

    OdpovědětVymazat
  6. YouTube hojně využívá manžel i různá úložiště. Tak vzhledem k tomu, že já koukám na telku jen večer, tak si tam většinou vyberu. Tedy někdy taky ne, ale to si pak vezmu knížku a čtu si... já si budu muset něco od Floydů stáhnout do počítače abych si mohla poslouchat.

    OdpovědětVymazat
  7. Nevím, jestli píšeš o stejném koncertu, který jsem kdysi viděl - bylo to /myslím) na přelomu 80. a 90. let.
    Od Pink Floyd mám nejradši Confortably Numb, tam Gilmour vysloveně září závěrečným kytarovým sólem, a pak zasmušilou Hey You.
    A ta velkolepá scéna je také nezapomenutelná. U nás hodně ovlivnili brněnské skupiny Progres 2 a Synkopy, jejichž jsem vždy byl velkým fandou.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Psala jsem, že ten koncert je z roku 89 a deska vyšla dva roky před ním.(my ho viděli v tv u kamaráda v létě) Takže to tak na ten přelom vychází. Jiný koncert v Benátkách neměli. Ona nejen velkolepá scéna, ale i aranže jsou ohromné. V tom si mohou, v té mnohovrstevnatosti podat ruku s QUEEN. Včera jsem si pouštěla P.U.L.S.E. živák, ten mám i na dvd. Já nemůžu říct že bych preferovala nějakou píseň výš než ostatní, nedá se v té jejich tvorbě vybrat nějaký takový klenot, ale mám ráda Shine on you crazy diamonds, nebo High Hope a tu vypalovačku Run to Hell. Nebo se mi líbí Mademoiselle Nobse z koncertu Live in Pompeii. Písničky z tohoto živáku jsou hodně psychedelické, je to asi jediné období které mne moc nenadchlo. To Animals už bylo o něco lepší. Navíc se domnívám (ale možná se mýlím), že jen Pink Floyd měli alba koncipovaná jako příběh, každá píseň něčím navazovala na předchozí a otevírala dveře té další, to je nejvíc vidět na The Wall. U nás to zkusil Petr Novák v Krásce a zvířeti.

      Vymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....