09 srpna 2013

Pravidla moštárny, Šarlatové písmeno, Absolvent....


Jsou filmy ke kterým musí člověk dospět.
Časem. Náladou. Chutí.
To je můj případ s filmem PRAVIDLA MOŠTÁRNY. Pokaždé když ho v minulosti v telce dávali, bylo na jiném kanálu něco co mne zaujalo víc. Že to je film kvalitní vím od mnoha lidí a navíc jak dcera tak syn hned tak něco nepochválí a neshlédnou víckrát, ale u tohoto filmu se tak děje. A tak když jsem minulý týden zjistila že je na programu tentokrát jsem nezaváhala ani náhodou a film skoukla. A byla jsem ráda.

Příběh odloženého chlapce Homera vychovávaného doktorem v sirotčinci ve vynikajícího lékaře a empatického člověka byl hodně zajímavý. Film o hledání sebe sama, o pochybnostech, touze být užitečný druhým o velké ale od začátku ke krachu odsouzené lásce a pravidlech moštárny sepsaných bílými pro černé a konečném prozření a návratu ke svým kořenům a svým malým "bratříčkům a sestřičkám" ze sirotčince. Film o smutku, radosti, lásce i životních zkušenostech a těžkých rozhodnutích, se alespoň podle mne, velice povedl.

PRAVIDLA MOŠTÁRNY - THE CIDER HOUSE RULES
USA 1999
Režie: Lasse Hallström
Předloha: John Irving
Hrají: Tobey Maguire, Charlize Theron, Michael Caine.....

Trailer k filmu


Zkusím jestli budou mít v knihovně jeho knižní předlohu, protože tu která posloužila jako předloha k dalšímu filmu který mne minulý týden zaujal jsem už četla a jmenuje se ŠARLATOVÉ A ale film nese název ŠARLATOVÉ PÍSMENO. Opět jde o americký film, ale tentokrát z hlubší historie, vlastně jde až ke kořenům amerických dějin do 17.století a doby osidlování dalších a dalších částí amerického kontinentu.
V tu dobu připlouvá do zátoky Massechusets z Anglie loď na které se plaví i nezávislá a hrdá Hester Prynne. Utíká před pokrytectvím Anglie aby se dostala do ještě puritánštější a pokrytečtější Ameriky. Usídlí se v městečku uprostřed divočiny jménem Nový Jeruzalém a čeká zde na příjezd svého muže. Avšak jeho loď která přistála na jiném místě pobřeží přepadnou Indiáni a všechny pasažéry zmasakrují. Vezmou jako zajatce jediného člověka a to manžela Hester.
Ta se pomalu seznamuje s lidmi s městečka, a zjišťuje že utekla z louže pod okap. Poznává Harriet, která se stará o ženy s traumatem po vysvobození z indiánského zajetí, i o prostitutky které vyhnali obyvatelé městečka ze svého středu. A potkává se také s tajemným mladým mužem, kterého později pozná jako místního pastora. Vzdělaná žena se do mladého muže zamiluje stejně tak jako on do ní. A když přijde zpráva o přepadení lodi a smrti jejího muže zdá se , že jejich i když tajné a nebezpečné lásce, nic nestojí v cestě. Hester Arthurovi porodí dceru, ale je za to veřejně potupena a pranýřována. Nesmí a nechce prozradit identitu otce svého dítěte, neboť by jim oběma hrozilo oběšení. Je odsouzena jako vyvrženec nosit na šatech šarlatové písmeno A.
Náhle se ve městě objeví starší muž, ve kterém Hester pozná svého muže kterému se podařilo z indiánského zajetí utéci. Vydává se za lékaře který se chce o Hester starat, ale zároveň chce najít jejího milence. Brzy začne podezírat reverenda a po několika měsících je přesvědčen že on je tím tajemným mužem kterého Hester nechce prozradit. Začne jej pronásledovat a pokusí se ho zabít. Jenže omylem zabije syna místního guvernéra. Jelikož to udělá po indiánském způsobu, velice tak rozhořčí obyvatele městečka kteří napadnou a zavřou křesťanské indiány, poštve proti Hester, Harriet a dalším ženám lidi jako proti čarodějnicím a docílí toho, že jsou všechny jako čarodějnice odsouzené k oběšení.
V den exekuce se reverend přizná že on je tím koho Hester nechtěla prozradit a chce vykoupit svým životem její.
Ale v onu chvíli přepadnou městečko rozhořčení Indiáni a začnou Angličany masakrovat.
Hester, reverendovi a ostatním ženám se podaří utéci, manžel Hester se, když vidí co způsobil oběsí a městečko
se pomalu vzpamatovává z masakru. Hester s Arthurem a jejich dcerou odcházejí aby začali svůj nový život jako rodina.

ŠARLATOVÉ PÍSMENO - THE SCARLET LETTER
USA 1995
Režie: Roland Joffé
Předloha: Nathaniel Hawthorne
Hrají: Gary Oldman, Demi More, Robert Duvall....

Trailer k filmu


Musím říct, že mne mile překvapil v tomto filmu Gary Oldman, kterého ponejvíce znám jako představitele různých podivínů či přímo psychopatů(jako třeba v Leonovi onen vražděním posedlý policista) a navíc mu to tady opravdu sekne a v nahaté koupací scéně pohled na jeho parádní tělo a pěknej zadek nadchne leckterou ženu která by velice ráda s Demi More měnila Mrkající...

Někdy se mi stává, že si najednou na něco vzpomenu, řeknu si kruci to si budu muset někde sehnat a ejhle! ono se to najednou objeví. Přesně tohle se mi stalo v případě filmu ABSOLVENT. Ve středu večer než jsem usnula jsem poslouchala rádio a zaslechla písničku Simona a Gurfunkela Misis Robinson a říkala si že bych si tenhle kultovní film měla někde stáhnout. Jaké bylo mé překvapení když jsem na druhý den v Instinktu v programu zjistila že jej budou dávat v pondělí na dvojce v cyklu Filmoví velikáni. Dost jsem na něj byla zvědavá a dost se těšila. Ale popravdě mé očekávání bylo zřejmě větší a i když je to opravdu kultovní film musím říct, že mne nijak nenadchnul. Ovšem to se nedá říci o Dustinu Hoffmanovi v roli nesmělého jednadvacetiletého studenta Bena (jemu samotnému bylo v té době třicet), který se vrací domů po ukončení studií. Jeho značně, no, praštění rodiče uspořádají na jeho počest večírek kam sezvou všechny své známé. Mezi nimi je i společník jeho otce pan Robinson se svou značně zvláštní a dost otravnou ženou. Ta osamělého mladíka poprosí aby ji zavezl domů, že její muž se vracet hned tak nebude. Zkouší mladíkovu trpělivost až na samou hranici. Poté jej dokonce začne svádět, ale pro něj v poslední chvíli se vrátí její manžel. Jenže Benovi to přeci jen nedá a začne si s ní vášnivý románek. A začne jeho vzpoura proti přetvářce a maloměšťáctví. Ovšem v okamžiku, kdy se vrací ze studií i její dcera Elaine začne se pomalu měnit v tygřici chránící své mládě. Ben se do dívky zamiluje, ale provalí se jeho románek. Dívka utíká zpět na univerzitu a Ben zjišťuje že mu na ní velmi zaleží. A tak začne dívku pronásledovat na každém kroku, prosí ji aby si ho vzala, ale ona nakonec na poslední chvíli couvne. Do toho se objeví i pan Robinson aby si s ním vyřídil rozpad svého manželství a paní Robinsonová odveze dceru přes půlku Ameriky, aby se provdala za svého spolužka z univerzity. Ben se nevzdá a jede za ní, ovšem přijde když už je manželství uzavřené. Ale i tak nakonec dívka a spolu utečou. Ale pomalu hasnoucí úsměvy na jejich tvářích naznačují že asi tenhle nápad nebyl nejšťastnější.
Musím říct že jsem pořád nějak čekala na něco, nevím, prostě mi připadal ten film tak trocu nudný. Jediné co jej opravdu staví na špici je herecký výkon Dustina Hoffmana a skvělá doprovodná hudba dvojice Simon - Gurfunkel.

ABSOLVENT - THE GRADUATE
USA 1967
Režie: Mike Nichols
Předloha: Charles Webb
Hrají: Dustin Hoffman, Anne Bancroft, Katharine Ross.....


Závěrečná scéna z filmu



Proč si nepřipomenout ty nesmrtelné melodie a skvěle ladící hlasy těchto dvou velikánů populární hudby....




17 komentářů:

  1. Děkuji. Po filmu Pravidla moštárny se podívám.

    OdpovědětVymazat
  2. Bylo milé poslechnout si po bouřlivé noci Simona a Garfunkela. Díky. Na filmy nyní nemám čas to bude až se situace zklidní.

    OdpovědětVymazat
  3. S tvým výběrem se zcela ztotožňuji. Všechny 3 filmy jsou moc pěkné. Pravidla moštárny jsem i četla. Já mám Dustina ráda, takže jeho filmy dost sleduju a Absolvent je moje srdeční záležitost. O muzice ani nemluvím

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: A víš že s těch tří se mi Absolvent líbil nejmíň? Nevím čím to je, pořád jsem nějak něco čekala, a ono to nepřicházelo. Ale skvěle to vynahradilo Dustinovo herectví.

    OdpovědětVymazat
  5. [4]: No jo, je to takový klidný biják

    OdpovědětVymazat
  6. Pravidla moštárny jsem viděla poprvé a film se mi moc líbil

    OdpovědětVymazat
  7. Šarlatové písmeno jsem neviděla, i když kdysi jsem chtěla vidět, ale dnes nevím... Pravidla moštárny patří k filmům, které nezklamou. Nejsou sice žádná výrazná pecka, která uchvátí, ale je to dobrý film, na který se dá dívat i opakovaně.

    OdpovědětVymazat
  8. [7]:I v těch Pravidlech dělali moc herecké výkony, ale je to příjemný film. Další ke kterému jsem dozrála je Vykoupení z věznice Shawshank. Jestli ho někdy nachytám v telce v nějakou rozumnou dobu.

    OdpovědětVymazat
  9. Škoda, že TV jsem ze života úplně vytěsnil, vidím, že přece jen někdy by stálo za to tu předpojatost potlačit.

    OdpovědětVymazat
  10. [9]:Ano, občas se na tom hnoji najdou i perly

    OdpovědětVymazat
  11. Čoveče ač jsem docela filmový maniak ani jeden film jsem neviděla. Snažila jsem se přečíst Pravidla moštárny, protože Irvinga můžu (třeba Svět podle Garpa), ale nedočetla jsem to prostě, už ty hrůzy jeho dětství na začátku, prostě jsem to nedala, ale na ten film určitě kouknu. Jo Gary Oldman je prostě chameleon toho právě můžu až s věkem . No a do Absolventa asi nikdy nedorostu fakt . Ale třeba starý filmy můžu - naposledy jsem takhle dala Velkýho Gatsbyho, protože jsem chtěla srovnání k té nové cover verzi, no Redford se mi zdál lepší, i když Miu Farrow bych zabila

    OdpovědětVymazat
  12. Na filmy, kde hraje Dustin, se dívám ráda.

    OdpovědětVymazat
  13. Všechny filmy jsem viděl,ale ještě na ně nejsem dozrálý

    OdpovědětVymazat
  14. [8]: Shawshank se ti bude líbit. Filmy z vězeňského prostředí nějak nemusím, ale tohle bylo opravdu nádherně natočeno, skvěle zahráno, výborný motiv (bodejť, King). Ještě bych ti doporučila Zelenou míli, jestli jsi neviděla, krásný, dojemný, překvapivý.

    OdpovědětVymazat
  15. [14]:Zelenou míli jsem viděla dvakrát a to je maximum kolikrát jí můžu vidět, ne proto že by se mi nelíbila, to naopak, ale spíš je pro mne jako jeden z mála flmů hodně emočně stresující. Prostě mne úplně vysaje. Je to úžasně natočený ale hlavně zahraný film. Ale já ho špatně vydejchávám. Zelená míle, Útěk z Alcatrazu, Brubaker, Pahorek, Motýlek všechy tyhle filmy jsou hodně silné. A ještě jeden a ten má s ím prvnímhodně podobný název ale je ještě hroznější, už prot že je podle skutečných událostí a to Šedá míle. O Židech kteří v Ovětimi připravovali jiné Židy na cestu do plynu. A to ti řenu že je opravdu nářez.....Tootsie je klasika. Když už skvělý film s Dustinem tak Půlnoční kovboj a vůbec jeho životní Malý velký muž. Kam se hrabe Tanec z vlky! I když zase na Kevina je moc pěkné podívání

    OdpovědětVymazat
  16. 15: Ten film je Šedá zóna, nikoli Šedá míle.

    OdpovědětVymazat
  17. [16]:Jo, máš samozřejmě pravdu, to jen jak byla zmínka o Zelené míli tak mi to nějak ujelo. Díky za upozornění

    OdpovědětVymazat

Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....