.... úzkými průrvami mezi skalami nás
čekalo protažení těl a jejich navrácení do původních tvarů procházkou lázeňským městečkem Kudowa Zdrój. Mnozí ho mají spojené s cestami na jednu z největších polských tržnic. Ta už ale dnes nefunguje, takže je z něj opět malé lázeňské městečko. Hezky česky se jmenuje Chudoba, a já se toho tak nějak budu držet ....
Chudoba jsou nejstarší lázně v Polsku ale v Evropě vůbec. Zaznamenané jsou už v 15.století, kdy patřila oblast Kladska ke Koruně české, synem Jiřího z Poděbrad Jindřichem Minstrberským. Původní název tehdy ještě české vsi z roku 1477 byl Lipolitov. V 16. století byl název změněn na Chudoba, později Kudoba, Bad Kudowa až po válce získalo město dnešní název Kudowa Zdrój.
Chudoba měla mnoho majitelů z řad české šlechty, od Smiřických po Trčky z Lípy. V roce 1742 se musela po prohrané prusko - rakouské válce Marie Terezie Kladska vzdát ve prospěch pruského císaře Fridricha Velikého. Později se stalo součástí Německého císařství a Německé říše. Po porážce Německa mělo o území Kladska opět zájem Československo, ale Jaltská konference jej přiřkla Polsku. Čeští a němečtí obyvatelé obce byli vysídlení a v roce ve stejném roce 1945 získala prvně městská práva.
Rozkvět Chudoby jako lázeňského města nastal po roce 1783. O sedm let později ho navštívil pruský král Fridrich Vilém III. Po napoleonských válkách zde vznikly okázalé parky a promenády. Mezi hosty patřil i Winston Churchill, Alois Jirásek, F.X. Šalda nebo J.V. Sládek.
Dnes se zde léčí onemocnění srdce a oběhového systému, poruchy zažívání a štítné žlázy. Zdejší minerální vody jsou bohaté na sůl a síru nebo arzen a železo .....
V lázeňském parku stojí na vývěru jednoho ze solných pramenů tahle konstrukce. Je tvořena nahusto poskládanými tenkými větvičkami po kterých stéká minerální voda která se inhaluje. Musím říct, že okolo bylo pěkně chladno a vonělo to jak u moře. Prý. Nevím, já u něj ještě nebyla.
Při tomhle pohledu mi naskočilo okamžitě Čekání na Godota. Lidé zde sedí, hledí do stěny a sosají solí prosycený vzduch ...
Další z pramenů v parku je sirný, který se pije. Smrdělo to tam jak v hromadě zkažených vajec
Secesní vstup do lázeňského parku
Palmový les
A zase pramen a zase síra .... tenhle je součástí lázeňského domu s krásnou secesní cukrárnou Sisi
Hlavní lázeňský dům Polonia
Ogród Muzyczny, nebo - li Zahrada hudby je park na počest polského sólisty a dirigenta Velkého divadla ve Varšavě Wladyslawa Skoraczewského
A jelikož bylo teplo a spousta času, nesmělo chybět i něco pro potěchu těla. Skvělé černé z minipivovaru restaurace a tradiční polské pirogy. Já tedy měla plněné telecím s houbovou omáčkou a brusinkami ....
Více opět zde.
Cením si podrobné rešerše o historii, je fakt zajímavá!
OdpovědětVymazatDo Kudowky se od nás z Kvínkáslu jezdilo vostopéro, i já jsem k tomu byl asi dvakrát přinucen, takže jsem poznal víceméně jen tu tržnici, kde jsem udělal asi největší nominální útratu svého života - koupil jsem dcerám dva dinosary, jeden stál asi stál snad sto osmdesát tisíc zlotých a ten druhý něco přes dvě stě tisíc...
Tohle historické cancání je taková moje úchylka, snažím se vždycky o navštíveném místě zjistit co nejvíc z historie ;-). Tady z Gubernie taky jezdily celé výpravy na tržnice do Kudowky nebo Klodzka.
VymazatZajímavé místo!! Ten lázeňský park mě zaujal a ta "inhalační" stěna je pro mě novinka - ale myslím, že je to super. Přeji hezký víkend.
OdpovědětVymazat
VymazatHodně mne udivilo do jaké vzdálenosti to ochlazovalo vzduch. Na to že byl konec září bylo solidně horko a jít okolo bylo velmi příjemný. Park je moc pěkný, ale zas ne tak velký na to aby jsme tam museli trávit pět hodin.
Byli jsme tady loni v létě s milostivou, jakož i v Klodsku.
OdpovědětVymazatČeské a polské dějiny se vskutku dosti prolínají.
Hlavně od dob krále Václava II. který po české královské koruně získal i Polskou. Tak se začaly psát česko - polské dějiny. Z Wroclavi Přemyslovci udělali po Praze druhé nejvýznamější měsro Českého království.
VymazatZajímavé lázeňské městečko a zaujala mě ta inhalační stěna. Jinak nevím, zda bych se z toho sirného pramene napila...spíš asi ne, zvláště když páchne, jak píšeš, jako zkažená vejce. Přeji Ti hezký večer s pohodovou neděli.
OdpovědětVymazatJá bych tu odvahu taky neměla :D , ale bylo tam hodně lidí co ho buď ochutnávali nebo i pili.
VymazatVendy, narozdíl od Blednych skal jsem v městečku Kudowa Zdroj nebyla. Mám ho pořád spojený s tržnicí a to my nemusíme (i když my v těchle končinách byli před nějakou dobou a to tam možná ta tržnice byla). Každopádně jsem ráda jsem se prošla s tebou a uvidíme, jestli to někdy zvládnu i naživo.
OdpovědětVymazatHezký den
Já přesně nevím kde byla, ale myslím že určitě někde na konci města. Jinak samo o sobě je městečko vcelku malé, hlavní centrum tvoří právě ten lázeňský rezort a parky. Mě se tam líbily ty domy které vypadají i s tou květinovou výzdobou jak kdyby byly přenesený z Alp.
VymazatNemáme daleko toto lázeňské město, ale já tam ještě nebyla. Avšak návštěvu máme s kámoškami plánovanou. Pojedeme tam normální busovou linkou z Náchoda.
OdpovědětVymazatHanka
Jo, jo, jezdili tam busy z Náchoda. Dokonce měli stanici kousek od té restaurace kde jsme si dávali se známou oběd a to dobré černé pivo ;-). To máš super spojení. Já asi bych taky mohla normálně autobusem, ale to by trvalo pro změnu mnohem déle než s tou cestovkou i při nabírání lidí cestou.
VymazatVendy, byli jsme tam asi před dvěma roky, ale té stěny jsem si opravdu nevšimla...
OdpovědětVymazatPřeji hezkou neděli, Helena
Ona je tak trochu bokem od té hlavní cesty parkem.
VymazatLázeňské městečko se mi líbí.Nevadilo by mi ani se napít ze sirného pramene.Když jsme měly s dcerou nemocné zažívání pily jsme to pravidelně.Jde jenom o první napití.
OdpovědětVymazatVendy,měj hezkou neděli
Asi to je o zvyku to nepopírám. Ono třeba v Karlově Studánce ty prameny taky pěkně páchnou sírou :D Já to ale raději nezkoušela ;-)
VymazatTady se mi moc líbilo. Lázně jsou opravdu krásné. Proto mne tenkrát dost byl do očí stav Běloveských lázní. Nyní je to tam prý již trochou revitalizované, ale bývalé slávy se lázně asi už nikdy nedočkají. Jsem moc ráda, že jsem mohla polské lázně projít celé.
OdpovědětVymazatJá vím, že když jsme jeli busem do a z Bludných skal, tak jsem ještě viděla cestou jeden krásný park, ale když jsme se tam chtěly podívat tak jsme ho nemohly najít.
VymazatKrásné místo, krásné fotky. Zatím jsem tam nikdy nebyla, poslední dobou objevujeme Polsko u nás za kopcem, ale třeba se tam jednou vydáme, daleko to není :).
OdpovědětVymazatOno je to takové malé městečko, ale na výlet ve spojení s těmi Bludnými skalami které jsou vlastně nad městem se to dá zvládnout v pohodě za den
VymazatTechnické upřesnění: to, co smrdí v Kudowce (ale i v |Hronově a leckde jinde) po zkažených vejcích, není přímo síra, ale sirovodík - H2S (hádvěes, smrdí jak pes, to je hlavní poznatek, který si odnesla moje máma z chemické průmyslovky).
OdpovědětVymazatAno správně, nám to vtloukala do hlavy naše chemikářka na základce.... asi blbě ;-) :D
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatPěkné to tam mají!!!
Jo, dá se ;-)
VymazatPěkné místo))) nikdy jsem tu nebyla.
OdpovědětVymazatEva http://es-ideas.blogspot.com/
Tady ze vsi tam byli snad všichni krom nás. Jezdili tam hojně nakupovat, můj chlap na to nebyl, a navíc když spočítal kolik se dá za benzín nebo naftu, tak veškeré úspory na zboží přišly vniveč :D
VymazatAsi bych dal černému ležáku přednost před omamnou vůní sirovodíkového pramene :-).
OdpovědětVymazatTen byl opravdu výborný! Ovšem sirovodíkový pramen jsem ještě nechutnala, třeba by to ani špatné nebylo.... možná by ale po tom špatně bylo ;-)
VymazatVendy, krásné lázně. Ten mořský vzduch a poslední dvě fotografie mě zaujaly nejvíc :-)
OdpovědětVymazatTak byly to mňamky obě dvě věci. Jo! a ještě irská kávička proběhla. Taky dobrá! ;-)
Vymazat