.... pozdně letního záhonu. Kdysi jsem si od
blogerky Kosáčka přivezla z její zahrady sazenici rostlinky jménem Sporýš argentinský. Jeden rok mi krásně kvetla, ale druhý rok zmizela. Tak jsem se smířila s tím, že jsem někde udělala nějakou chybku a prostě jí zhubila. Jenže k mému překvapení se další rok znovu na záhonu objevila. A pak zase zmizela a zas se objevila. A pokaždé na jiném místě. Takové cestovní překvapení. Bylo mi to divné, protože jsem občas tuto rostlinu viděla klasifikovanou jako trvalka, ale u mě se chovala spíše jak letnička nebo ještě tak dvouletka. Já jí vždycky sesadila do jedné skupiny, ta příští rok zmizela, ale objevilo se víc rostlinek někde jinde. Jenže pak jsem našla článek po jehož přečtení se tahle moje zahradní záhada vysvětlila. On se skutečně u nás pěstuje jako letnička, nicméně velmi ochotně roste ze semen, která se rozlétají po nejbližším okolí mateřské rostliny když jí včas po odkvětu neostříháte. Takovým květinám se říká vrostlé, protože si vrostou do výsadby kam a jak se jim zachce. Já už ho musím dost krotit, letos jsem měla půlku záhonu plnou. Naštěstí je to květinka která je nadmíru pohledná, a snese bez problémů i přesazování klidně i období kvetení, takže si můžete vesele zaplevelit kolik záhonů jen chcete. Navíc ho milují jak včely, tak i motýli, takže je od prvních květů až po posledních v jejich obležení. A když už ho je fakt moc, tak se prostě vytahá jako jiný plevel. Jo, a ještě je navíc fotogenický 😉 ....
Od předloňska mám problém s echinaceami. Doposud rostly jak divé, měla jsem je na mnoha místech záhonů i v několika barvách. Jenže najednou, jak když proutkem mávne, mi začaly mizet. Špatně rostou, trsy jsou chudé a květy mizerné. To nepočítám ještě ty, které mi sežraly slimáci. Nechápu, že už útočí i na tak tvrdé a ostré rostliny .... takže když jsem viděla tuhle krasavici v červenooranžové kombinaci barev, neodolala jsem. V květináči rostla krásně, jenže když jsem jí přesadila do záhonu zas je bídná. Jestli přežije zimu, tak to bude zázrak. Už si nevím rady co s nimi. Jaký je váš recept na jejich úspěšný růst? nebo s nimi máte také takový problém?
Tahle krasavice není moje. Tu jsem nafotila během krátkého výletu na jih Čech u kamaráda na chatě. Bohužel neměla žádný odkvetlý květ abych mu ukradla semínka 😉 jako jsem to udělala u jiných ....
Za oběť nenažranosti slimáků padlo i mnoho semenáčků krásenek které jsem si vloni koupila ale vysela až letos. Jen asi šest sazenic ten masakr přežilo. Mezi nimi tato odrůda se zavinutými okvětními lístky. Ještě mi teď vykvetla i v bílém
Z výletu na jih jsou i tyto fotky, když jsem si všimla jak v protisvětle září listy červenolisté odrůdy kroucené lísky .....
.... a jak si na afrikánu hoduje pilná včelka. Asi to odkoukal od nich i můj kamarád, který od příjezdu jen makal a lítal kolem jeho zvěře a hospodářství. Takže na mnou plánovaný výlet ani nezbyl čas ....
Doma mi letos po mnoha ix desítkách let kvetou a pokvetou květinky, které jsem kdysi měla v Praze na sídlišti a které nepřežily stěhování. Znovu je sehnat se mi podařilo až před třemi resp. dvěma lety. První z nich je Clerodendron thomsoniae. Druhý, Calistemon, si trochu z rozkvětem dává načas, ale počítám, že za chvíli taky pokvete, zvlášť když už jsem ho dala domů, aby nenastydl
Příště se zas podíváme trochu dál, za hranice .....
To je krásný článek milovnice rostlinek a květin. Hodně barev a tvarů - na to se tak pěkně kouká. Tak ať se daří všem tvým miláčkům, třeba přijdeš na to, co jim škodí. Přeji hezký začátek podzimu a hodně zdraví :-))
OdpovědětVymazatNo to doufám, že na to přijdu, sice mám ještě nějaká semínka v záloze, ale doufám, že ta koupená nová vydrží.
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatJe povzbuzující vědět, že i jiní zahradníci(Ce) luští stejné záhady a rozmary přírody:-) Krásně ti to kvete!
Raději bych to neluštila, a byla bych ráda aby rostly tak jak rostly ....
VymazatKrásné kytičky i fotky.
OdpovědětVymazatDíky!
VymazatHezké květy. Zajímavý je sporýš a také se mi líbí květ Calistemonu. Echynaceu mám na záhonku prvním rokem a jsem zvědavá zda tady v těch drsnějších podmínkách severu, přečká zimu. Měj se hezky.
OdpovědětVymazatTohle je Clerodendron. Calistemon teprve pokvete a má květ jak rudá štětka na flašky :D. Proto se mu česky říká Štětkovec.
VymazatSporýše znám jen podle jména, tak díky dnešnímu článku už si ho nebudu představovat jako něco mezi rostlinou a mořským mlžem :-).
OdpovědětVymazatNo má takový skoro mlží název :D
VymazatSpousta krásných fotek, ale ta líska se mi líbí nejvíc!!! Přeji hezkou neděli.
OdpovědětVymazatStejně se mi jí nepodařilo zachytit tak jak to krásně vypadalo ve skutečnosti.... :(
VymazatRáda jsem se poučila o kvítku zvaném sporýš, který je teď vidět v mnoha zahrádkách. A fotky ? Bezvadné - jako vždy !
OdpovědětVymazatKlidné dny, Vendy!
Hanka
Sporýšů nebo - li verben je mnoho podob. Nejznámější je asi ten převislý do truhlíků s okolíky krásně barevných kvítků. Tenhle začíná nabírat na popularitě, i proto, že se o něj nemusíš starat, postará se o sebe sám. A Angláni ho milujou, tam nesmí chybět ani v té nejmenší zahrádce.
VymazatKrásné,něžné fotografie květinek.
OdpovědětVymazatVendy,hezký den
Na to, jaký je to invazivec má opravdu něžné kvítky.
VymazatLydie
OdpovědětVymazatPěkné květiny.
Krásenky mám také, ale ty se zatočeným okvětním lístkem jsem ještě neviděla.
Dneska jsem si sbírala nějaká semínka, ale tím, že jsem je vysela dost dlouho, byť ještě v termínu, a začaly kvést později, tak jich zatím moc není. Ovšem už jsem si objednala na příští rok další semínka, i dvě novinky v barevnosti, tak jsem na ně zvědavá.
VymazatAchinacea se u mne usadila, když jsem ji dostala od Libušky z Kožuškova a zatím se ukázala každý rok. Jen afrikány prostě u mně neprospívají, vlastně neodolají slimákům. Kdysi jsem někde četla, že právě afrikány ochrání záhony zeleniny před těmi potvorami. Asi je to tedy tak, že slimáci se přežerou na afrikánech a pak už nemají chuť na zeleninu? Ne sežerou všechno. Čeho jsem zásobena to jsou granule na slimáky. Kdysi se mi pustili i do jiřin.
OdpovědětVymazatJo, jo. Jako první sežerou slimáci právě afrikány. Ale letos mi sežraly nejen ty echinacey ale i třapatky, a vytrvalý slunečnice, což jsou všechno květiny s tvrdými ostře chlupatými stonky a listy. Vloni jsem je rozsazovala v rámci rekonstrukce záhonu a těšila se jak mi pokvetou a nic .... mě ty echinacey krásně rostly ix let, až předloni najednou začaly strádat. Měla jsem krásné velké trsy a teď mám tak sotva pár stonků.
VymazatSlimáci jsou zbabělci. Na malé afrikány si troufnou, ale jak květiny pořádně povyrostou, už se jich bojí nebo co. Nebo jim chutnají jen mladé tkáně.
OdpovědětVymazatNemůžu posoudit, protože mi ty afrikány sežerou a nenechají vyrůst.... Jediné které mi vyrostly byly v květináči s rajčaty, protože nějakým záhadným způsobem do něj nikdy nelezou....
VymazatNaprosto úžasné fotky 🙂
OdpovědětVymazatJá moc děkuju!
VymazatTo je tak krásný, jak hezky o těch květinkách píšeš, jako by byly milovanými členy rodiny :).
OdpovědětVymazatNádherné fotky i povídání!
Tak někdy je miluju a někdy už přímo nesnáším. To podle toho kolik je s nimi zrovna práce ;-) :D
Vymazatechinacea mi odešla po velké vodě a natrvalo....sporýš je skvělá rostlina, u mě se chovala podobně, teď ale zrovna není...
OdpovědětVymazatTak zrovna teď je u mě na záhoně přesporýšováno :D. Je možné že mi ty nově kupované zašly po trojím zatopení záhonu. Uvidím co ta letos koupená, jak se bude chovat a jestli se nezmátoří ty původní.
Vymazat