.... z venku, a teď tedy je čas se podívat
i do vnitřních prostor. Jak jsem zmínila, zimní prohlídkový okruh je vedený trochu jinak než letní, takže jsou k vidění zas jiné pokoje. Ponejvíc soukromé pokoje hraběnky Daisy a jejího manžela Jana Jindřicha XV. z Hohenbergu. A Daisy i když na zámku nepobývala dlouho, je ústřední postavou a dobrou duší zámku Ksiacz. Narodila se 28.6 1873 do zchudlé britské rodiny Cornwallis - Westových. Jejich rodokmen sahal k anglickému králi Jindřichu III. i francouzskému králi Filipu III. Smělému. K jejím příbuzným patřil i britský ministerský předseda Winston Churchill. Celým jménem kněžna Maria Teresa Oliwia Cornwallis - West tedy musela mít manžela odpovídající úrovně. Tím se v jejich šestnácti letech stal Jan Jindřich XV. hrabě Hochberg kníže von Pless, jeden z nejbohatších německých aristokratů. Jmění Hochbergů vzešlo z uhelného bohatství Dolního Slezska, které v té době patřilo Německému císařství.
Ze svatební cesty po Egyptě i Daisy přivezla jako svatební dar perlový náhrdelník dlouhý neuvěřitelných sedm metrů složený z 2000 perel. Svatbou se také stala paní na dvou zámcích Ksiacz a Pszczyna (tehdy Pless). I když by se dalo říct že si mohla žít a utrácet za zbytečnosti, opak byl pravdou. Daisy se snažila pomáhat potřebným. Založila sirotčinec nebo polikliniku pro pracující matky. Snažila se prosazovat sociální reformy a když začala I. světová válka snažila se na nejvyšších postech Anglie i Německa lobbovat za její ukončení. Získala si tím další přezdívku a to Růže z Anglie.
Ovšem také se svými protiválečnými a společenskými aktivitami stala podezřelou a začala být v německých kruzích považována za anglického špeha. To jí však neodradilo od toho aby nastoupila do vojenské nemocnice v Berlíně jako sestra. Ale i toto jí bylo po čase zakázáno a Daisy se musela vrátit na Ksiacz. Tady založila polní lazarety a rekreační zařízení pro děti a ženy vojáků.
Po I. světové válce ale její život nabral ne zrovna dobrý směr. V roce 1923 vešel v platnost její rozvod z hrabětem, ten sice přislíbil, že nebude strádat a bude dál mít veškerý komfort na který byla zvyklá, ale veškeré aktivity v tomto směru se neúnosně vlekly. Až v roce 1929 se konečně mohla přestěhovat do mnichovské vily. V té době také vyšly její tři knihy vzniklé na základě jejích deníků a zaznamenaly u čtenářů velký úspěch. Už tak úspěšné ale nebylo její rozhodnutí vést společnou mnichovskou domácnost se synem Akexandrem. Ten velmi nerozvážně narozdíl od své matky rozhazoval peníze, což zároveň z úpadkem průmyslového impéria jejího bývalého muže vedlo k tomu, že se Daisy z Mnichova odstěhovala zpět na Ksiacz. Zdálo by se, že pro Daisy opět začínají šťastnější dny. Jenže v roce 1936 za záhadných okolností umítá její nejmladší syn Konrád. V roce 1938 umírá její bývalý muž a kvůli jeho dluhům přechází Ksiacz a veškeré pozemky k němu patřící do rukou státu. Koncem roku 1940 se Daisy na přímý Hitlerův příkaz musí nastěhovat do vily v zámeckém parku ve Walbrzychu a zámek je zkonfiskován. Ale ani tehdy již dost nemocná Daisy nesložila ruce do klína a pomáhala alespoň dodávkami potravinových balíčků vězňům v koncentračním táboře Gross - Rosen.
V roce 1943 těžce nemocná a zkoušená Daisy umírá den po oslavě svých 70tých narozenin. Neví se ani kde skončil její legendární perlový náhrdelník ani kde skončily její ostatky .....
Daisy byla jednou z nejpůvabnějších žen své doby
Tento obraz už jsem měla i v prvním článku z jarní návštěvy, mě se na něm líbí ono krásně zachycené nasvětlení ústřední postavy
Soukromý apartmán kněžny Daisy
Psací stůl Jana Jindřicha
Taneční sál
Zámecká kavárna v přízemí
Více samozřejmě zde.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Jsem ráda, že mi zde své komentáře zanecháváte ....